Kısa Yol

Bitcoin, herhangi bir merkez bankası veya resmi bir kuruluş ile ilişiği – ilişkisi bulunmayan elektronik para birimidir. Virgül sonrası 100 milyoncu basamağa kadar birimlere ayrılabilmektedir. Derin ağ (Deepweb)’in çok sık kullanılan para birimidir.

Kurucusu “Satoshi Nakamoto” olan Bitcoin para birimi, 2008 krizi sonrası uçtan uca elektronik ödeme sistemi olarak geliştirildi. Bitcoin ağına giriş yapan işlemlerin takibi olanaksız ve işlemi yapan kişinin belirlenmesi ve bulunması imkansızdır. Bu ağda onaylanan işlemler, zincir yapısından kaynaklı olarak geri döndürülemez ve bu işlemlerin değiştirilmesi mümkün değildir. 

Herhangi bir düzenleme, kontrol durumu olmadığı, böyle bir sisteme tabi tutulmadığı için Bitcoin’in değeri sıfır noktasından binlerce dolara kadar yükselebilmektedir. 

Bitcoin Kullanımının Temel Faydaları (Bitcoin Avantajları)

Farklı riskleri ve tehlike arz eden unsurları bulunsa da birçok avantajı da söz konusudur. Enflasyon ve çökme riski düşüktür. Basit, güvenilir ve iz sürülemez bir yapısı bulunur. Anonim olduğu için avantajlıdır. Para aktarımları geleneksel yöntemlere nazaran çok daha güvenli, hızlı ve ucuzdur. 

Bitcoin Kullanımının Temel Zararları (Bitcoin Dezavantajları)

İz sürülememesi birçok alanda avantaj sağlar ancak dezavantaj oluşturduğu birçok durum da söz konusudur. Ticaretin yasal olmadığı ürün ödemelerinde kullanılması, kara para aklama maksatlı kullanılmasına neden olabilmektedir. Bu teknoloji üzerinde uzmanlaşan, yetişen kişi ve kurum sayısı oldukça düşüktür. Kaybetme ve zarar etme riski yüksektir. Harcama yapılabilecek platform sayısı az ve çoğunlukla derin ağ (deepweb) olarak adlandırılan alanda rağbet görür. 

Doğal Diller

İngilizce

Bitcoin

Macarca
Fransızca
Ermenice
Rusça
İspanyolca
Arapça

بيتكوين

Farsca

بیت کوین

Çince

比特币

Hint Dili
Urdu Dili
Japonca
Çeçence
Arnavutca
Bulgarca
Kürtce
Gürcüce
Boşnakca
Çerkezce

Türkî Diller

Türkçe
Azerbaijan
Kırım Tatarca
Kırgızca
Türkmence
Uygarca
Özbekce
Kırım Tatarca
Tatarca

Биткойн

Gagavuzca
Çuvaşca
Hakasca
Osmanlıca

Yapay Diller

Albakiyye

Б@Ø〟

Nomuli
Esperanto
Volapuk
klingon
Tokipona
Uropi
Nugh

Diğer Diller

Bizi Destekleyin!
Sözlüğümüzün gelişimi için bizi destekleyebilirsiniz. Sağlayacağınız her katkı sözlüğümüzün bir derece daha büyümesini sağlayacaktır.