Rastgelelik Kavramsal Sözlük

Antik dillerde, Anadolu dillerinde, Türkî dillerde, yapay dillerde ve birçok doğal dilde karşılık.

Sözlük Nedir?

Bir dilin bütün sözcük ve deyimlerini ya da belli bir alandaki sözcüklerini ya da belli bir çağda kullanılmış olan sözcük ve deyimlerini abece sırasıyla vererek anlamlarını açıklayan, tanımlayan ya da başka bir dildeki karşılıklarını gösteren yapıt. (Türkiye’de “lugat” karşılığı olarak teklif edilip çok kullanılan kelime diğer Türk lehçelerinde de vardır) Bir dilin kelimelerinin bütününü veya belli bir kısmını, deyimlerini alfabe sırasına, bâzan da konu veya kavramlarına göre anlamlandıran, açıklayan veya başka dillerdeki karşılıklarını veren eser, lugat.

Rastgelelik Sözlük Nedir?

Rastgelelik Kavramsal Sözlük, piyasada hizmet veren çeviri ve sözlük uygulama/platformlarından farklı olarak bahse konu sözcüklerin yapay dillerde, doğal dillerde, Anadolu dillerinde, Antik dillerde karşılıklarını sunmak, birçok terimsel anlamla beraber Türk İşaret Dilinde göstergesini göstermek, ek açıklama ve örneklerle açıklamak amacıyla hizmet vermektedir.
Birden fazla dilde sözcük eklenebilmekte, A’dan Z’ye kategoride listeleme, tarihe ve veriye göre süzgeçten geçirme ve arama kutucuğu ile arama yapabilme özelliği mevcuttur. Kullanıcılarımızın da çeviri olarak katkı sağlamasına, ilave sözcük ekleyebilmesine imkan tanınır.

Rastgelelik Sözlük Nedir

Kişi veya Kuruma Özel Sözlük

Rastgelelik Sözlük olarak tıpkı arama motoru hizmetimiz gibi, kişi veya kurumların kendi özgün sözlüklerini kurabilmelerine imkan sunmak istiyoruz. Sizin kendi kurallarınıza ve tarzınıza özgü sözlük oluşturmanıza ön ayak olmak için çalışıyoruz. Özellikle yerel diller ve yapay diller için gerekli olan bu hizmet üzerinde çalışmalarımız devam ediyoruz. En kısa sürede yayına sunarak, herkesin kendi kişisel sözlüğünü kurmasına olanak sağlayacağız. Bu hususta sizlerden gelecek olan öneri ve fikirler bizim için büyük önem teşkil ediyor.

kendi sözlüğünü kur

Sözlüğümüzün Amacı

Rastgelelik Sözlük olarak Türkçe temel odağında oluşturulan sözcüklerin tüm dünya dillerinde, yapay dillerde, antik dillerde, Anadolu dillerde karşılık ve açıklamalarını derlemek, terimlere göre anlamlarını toplama ve açıklamalı olarak tüm sözcükleri kayıt altına almak, büyük bir sözlük kaynağı oluşturmaktır. Bilindik doğal dillerin yanı sıra Anadolu dillerine, antik dillere ve yapay dillere özgü sözcüklerin de kayıt altına alınmasını ve nesillere aktarılmasını sağlamaktır. Mevcut piyasadaki sözlük ve çeviri platformlarının, resmi ulusal sözlüklerin kayıt altına almadığı sözcük ve anlamları da kayıt altında tutmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda mevcut sözcük sunum özelliği dışında ayrıca panel tarzında sözlük olanağını da sunmayı amaçlıyor, toplu sözlüklerin PDF, Excel formlarında indirilmesine olanak tanımayı arzuluyoruz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp