Yerli Arama Motoru Projeleri Google, Bing veya Yandex’e Eş Olabilir mi?

"Hiç bir yerli-milli arama motoru projesi Google, Bing veya Yandex'e eş olamamaktadır."
Bizce hem hayır, hem de evet. Peki ya sizce?

Uzun uzadıya konuyu anlatmadan tamamen kullanıcılarımızın görüşleri ışığında konuyu incelemeyi amaçlıyoruz. Öncelikle şu bilgileri verelim ki, incelememiz sonucu faaliyet gösteren birçok yerli-milli arama motoru projesinde 3 ayrı nitelik söz konusu; 

  • Google, Bing veya Yandex gibi bir başka arama motoru alt yapısı kullanan yerli-milli arama motorları, 
  • Hazır arama motoru sistemleri kullanan yerli-milli arama motorları, 
  • Kendi dizinleri bulunan mini yapılı gelişmeye devam eden yerli-milli arama motorları. 

Bu üç niteliğin ötesinde Google, Yandex veya Bing gibi diğer gelişmiş arama motorlarına eş olabilecek nitelikli yerli – milli arama motoru girişimi ise henüz tam anlamıyla yok veya var olanlar da eş değer nitelikle gelişimlerini tamamlamış değiller. 

Biz, şunu ifade edebiliriz ki; 

Hiç bir yerli-milli arama motoru girişimi Google veya Bing arama motorlarına eş olamamaktadır. Peki, yanılıyor muyuz? Kendi geliştirmekte olduğumuz “Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru” da dahil olmak üzere tam manasıyla eş olabilecek arama motoru projesini henüz ülke olarak tamamlayamadığımızı düşünüyoruz. Her ne kadar kendi alt yapı, algoritma, bot ve dizinimizi geliştirmeye devam etsek de yine daha seçkin ve nitelikli sonuçları kullanıcılarımıza sunabilmek için Google, Yandex ve Bing arama motorlarından destek almak zorundayız.  

Konunun daha şekillenmesi, içeriğin güncellenerek geliştirilmesi için sizlerden gelecek olan görüş ve yorumları bekliyoruz

Hazır sistem kullanmalarına rağmen popülerlik kazanmayı başaran Yaani, kendi nitelikli kullanıcısını oluşturan TurTc ve Vuhuv, kendi alt yapısıyla işlev sağlamayı başaran Biliver ve Tarmot, kendi özgün tasarımlarıyla farklı arama motoru yapılarını kullanmalarına rağmen farkındalık oluşturmayı başaran Hascoding, Fatingo, Azimli gibi diğer arama motorlarımız ve dizin arama motoru konusunda büyük bir atılım gösteren Yetita arama motorumuz, övgü ve taktir edilmeyi hak ediyor. 
Tüm işlevleri, ihtiyaçları bir arada kavramsal olarak sunmayı amaçlayan, kullanıcıya veriyi sunmak için her yolu mubah sayan Rastgelelik Kavramsal Arama Motorumuza katkı sağlayan kullanıcılarımıza da teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Şimdi, size soruyoruz. Sizce, Yerli Arama Motoru Projeleri popüler arama motorlarına eş olabilirler mi?
“Yerli Arama Motoru Projeleri Google, Bing veya Yandex’e Eş Olabilir mi?”
 adlı blog yazımızı faydalı bulduysanız yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5/5
Blog İstatistikleri
  • 25.985 Okunma
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.