Rastgelelik Sözlük Hakkında

"Rastgelelik Sözlük, yapay dillere ve Anadolu dillerine tanınma imkanı sağlar."
22.02.2020 tarihinde Rastgelelik.com tarafından yayınlandı.Rastgelelik Sözlük Hakkında

Rastgelelik Sözlük, kavramsal rastgelelik ekseninde geliştirmekte olduğumuz farklı bir projemizdir. Ancak Arama Motoru ile bütünsel bir faaliyette işlevini yürütmektedir. Rastgelelik Sözlük, bilindik çeviri uygulamaları ve sözlük platformlarından bir nebze farklılık gösterir.
Öncelikle dil seçimi diğerlerinin aksine yalnızca popüler ve doğal dillere odaklanmaz. Antik Mısır, Hitit ve Göktürkçe gibi dillere, Al Bakiyye, Nomuli, Nav'i, Kilongon, Esperanto gibi yapay dillere ve Anadolu coğrafyasında varlığını sürdüren Kürtçe, Arnavutça, Gürcüce, Boşnakça, Rumca, Çingenece gibi Anadolu dillerine ve Azerbaycan, Osmanlı, Türkmen, Kazak, Tatar, Başkurt gibi diğer Türk dillerine odaklanır. Bir sözcüğün doğrudan diğer dillerdeki karşılıklarıyla beraber kavramsal ve terimsel manaları, örnekle açıklaması, Wiki (Nedir, ne demek) gibi ek açıklamaları yer alır. Diğer tüm dünya dillerinde kaynak elde edilebildiği sürece ek karşılıkları sunulur. 

Mevcut kavrama odaklı ayrıca Türk İşaret Dilinde gösterimi, ek görsellerle zenginleştirilmesi de mevcuttur. Rastgelelik Sözlük, iki farklı mantıkta sözlük hizmet sunar; 
1 - Kavramsal Veri Sözlüğü: Kavram odaklı tüm veri ve detayların yer aldığı sözcük panelidir.
Misal: Araba
2 - Toplu-Terimsel Sözlük: Bir terim, dil veya alana yönelik toplu yüzlerce sözcükten oluşan sözlük panelidir.
MisalYapay Zeka  Terimleri Sözlüğü

Rastgelelik Sözlük-Çeviri panelimizi en önemli özelliği arama kutucuğundadır. Arama kutucuğunda Dil ve Terim seçimi yapılarak arama yapılabilmekte, dil seçimi yapılıp, doğrudan sözcüğün çevirisi yapılabilmektedir. 

Rastgelelik Sözlüğün Temel Özellikleri 

# Osmanlıca Çeviri

Sözlük anasayfasında doğrudan Osmanlıca dilini seçerek Osmanlı Türkçesine çeviri yapabilirsiniz.
Osmanlıca Çeviri

# Türkçe - Nomuli Yapay Dilinde Çeviri

Sözlük anasayfasında doğrudan Nomuli yapay dilinden Türkçe'ye çeviri yapabilirsiniz.
Nomuli Çeviri

# Bakiyye Yapay Dilinde Yazı ve İngilizce Çeviri

Al Bakiyye yapay diline Latin harflerinde çeviri yapabilir, İngilizce - Bakiyye sözcük ve cümle çevirisi yapabilirsiniz.
Bakiyye Çeviri ingilizce - Bakiyye Çeviri

# Sözcük Aramasında İşaret Dili, Diğer Dillerde Karşılık ve Açıklama

Arama yapılan terime ilişkin kısa açıklama, örnek, diğer dillerde karşılık ve Türk İşaret Dilinde canlı gösterim sunulmaktadır. 

# Benzer Sözcükler

Mevcut kelimeye dair benzer sözcük önerisi ve anahtar kelime listelemesi mevcuttur. 
Benzer Sözcükler

# Dahası

+ Sürekli geliştirmekte olduğumuz sözcüğe diğer kullanıcılar da yeni sözcük ekleyerek katkı sağlayabilir. 
+ Mevcut kelimeye ilişkin cümle, kelime ve diğer dillerde karşılıklar ekleyebilir, çeviri yapabilir. 
+ Yorumlarla görüşlerini belirtebilir. 
+ Tartışma başlatabilir. 
+ Diğer sosyal ağlarda paylaşabilir. 
+ Doğrudan diğer bazı sözlüklerde arama yaparak sorgusunu genişletebilir. 
+ Ayrıca web'de arama sağlayabilir. 
+ Toplu birden fazla sözcükten oluşan kişisel sözlüğünü ekleyebilir. 
+ Yeni sözcük önerebilir. 
+ Wiki bilgisi ekleyebilir. 

Rastgelelik Sözlüğün Gelişim ve Mevcut Durumu

Rastgelelik Sözlük, kendi özel alt yapı ve dizinine sahiptir. Hiç bir bot, toplu ekleme aracı kullanmamaktadır. Bu yüzden de sözcükler özenle bireysel kullanıcılar tarafından eklenmektedir. Dolayısıyla kısıtlı sözcük mevcuttur. Çok daha fazla geliştirilmesi ve sözcük eklemesiyle katkı sağlanması gerekir. 

Rastgelelik Sözlük projemizde temel amacımız bilinen çeviri ve sözlük sitelerine dahil olmak veya herhangi bir kar elde etmek değildir. Tamamen Anadolu dillerinde, yapay dillerde, antik dillerde ve Türk dillerinde mevcut sözcükleri arşivlemek, kayıt altına almak ve diğer kullanımlarını gün yüzüne çıkarmaktır. Tüm bu hususlarda tek bir panelde veri sunmaktır. 

Mevcut sözlükler iki dil arası sözcük çevirisi veya ayrı panelde terimsel açıklamalarını sunar. Google, Bing ve Yandex gibi çeviri platformları ise belli başlı dillerde çeviri hizmeti sağlar. Bir kelimenin terimsel anlamını, diğer mevcut olmayan dillerdeki karşılıklarını vermez. Biz, bu projemizle halihazırdaki tüm sözlük eksiklerini tamamlamayı amaçlıyoruz. 

Hatırlatma! 
Sözlüğümüz iki farklı nitelikte kayıt bulundurmaktadır. Sözcüklerin doğrudan eklenerek, kendisine özgü sayfada sunulduğu sözcük kayıtları ve diğeri ise birden fazla sözcüğün, açıklamanın yer aldığı belli başı sözlüklerin bulunduğu sayfalardır. Bu sayfalara biz, Panel adını vermekteyiz. Panel sözlükler, tek bir sayfada arama kutucuğu ile size aradığınız sözcüğü ve detaylarını sunar. Ayrıca bu toplu oluşturulmuş sözlükleri PDF, Excel formatlarında ücretsiz ve sınırsız olarak indirebilirsiniz. 

“Rastgelelik Sözlük Hakkında” adlı blog yazımızı faydalı bulduysanız yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.
Kategori: Sözlük Blog | Anahtar Sözcükler: sözlük, Wiki Sözlük, panel sözlük, Sözlükler hakkında, Çok dilli sözlükler, İngilizce Sözlük, almanca sözlük, rastgelelik sözlük, Terim sözlüğü, Sözlük Blog, Osmanlıca Sözlük, Başkurtça Sözlük, sözlük, rastgelelik sözlük,
Rastgelelik Sözlük Yazarı
jungnet

Toplam Yorum: 0
avatar

Bu içerik sayfamıza Google arama motoruna "Rastgelelik Rastgelelik Sözlük Hakkında" yazıp aratarak da ulaşabilirsiniz.

Rastgelelik Sözlük Hakkında Google'da ara
Takip: 142-11//1582366157 http://www.rastgelelik.com/blog/rss/

https://www.infosniper.net/ip2country.php?lang=1IP: "34.239.150.22" - ile arama yapıyorsunuz.