Bing Arama Motoru ve Özellikleri

"Bing, sadeliği ve kavramsal sonuç odaklı arama motorlarındandır."

Bing Arama Motoru, www.bing.com uzantısıyla hizmet sunan ve Microsoft şirketi tarafından geliştirilmekte olan arama motorlarındandır. Google ile arasındaki rekabet ise sürmekte olup, dünyada en çok kullanılan arama motorları arasındadır. Birçok popüler arama motoru gibi menşei Amerika (ABD) olan arama motorlarındandır. 
ABD sürümü, diğer bölge sürümlerine göre çok daha kullanışlı ve özelliklidir. Arkaplan görseli ile kullanıcıyı karşılayan Bing, görsel aramalarda duvar kağıdı ararken anahtar sözcüğü girip, arattıktan sonra kişiye uygun duvar kağıtları bulmayı kolaylaştırmaktadır.

Gelişmiş Aramalar

Bing, temelinde sadeliği benimseyen kavram odaklı arama motorudur. Ancak detaylı ve ayrıntılı arama imkanı da sunuyor. Birden fazla sözcükte veya istenmeyen sonuçlara çıkararak arama yapılabilmektedir. 
AND: Sözcüklerin arasına “AND” koyup birden fazla sözcükle arama yapabilirsiniz. Rastgelelik Arama Motorumuzda böyle bir özellik bulunmuyor. 
NOT: İstemediğiniz sonuçları kaldırabilirsiniz. Misal; “Arama Motoru Sitesi NOT Google” şeklinde aratırsanız, Google haricinde sonuçları size sunar. 
OR: Arama sözcükleri arasına “OR” koyarsanız alternatif sonuçları da listeleyebilirsiniz. Misal; “HD DVD OR Blu-Ray” şeklinde. 

Hızlı Yanıtlar Alma

Dünyanın en popüler arama motoru Google gibi Bing de konum, sözcük manası, ağırlık ve para birimi çevirileri gibi birçok algoritma temelli soruları ve karmaşık aritmetik hesaplamaları yapabilmektedir. Misal; “define random” şeklinde sorgu ile “random” sözcüğünün sözlükteki anlam ve karşılığını, “$10 into pounds” biçimde ise para birimi çevirisi yapabilirsiniz. 
“weather Erzurum” şeklinde arattığınızda güncel Erzurum hava durumuna ulaşabilirsiniz. 

Erzurum Hava Durumu

Kendi İnternet Sitenizi/Sayfanızı Bulma İnternet site ve sayfalarınızın Bing Arama Motorunda listelenip listelenmediğini öğrenebilirsiniz. url:adresiniz.com şeklinde aratmanız yeterlidir. Arşivde yok ise http://www.bing.com/docs/submit.aspx adresinden sitenizin Bing Arama Motoru’na eklenmesini sağlayabilirsiniz. 

Sonuçları Saklama

Sava and Share” özelliği, Silverlight tarafından desteklenmekte ve geçmişte yapılan arama ve sorguların öğrenmesini sağlıyor. Bu sonuçlar arasında istediklerinizi kayıt altına alabilmeniz Bing arama motoru ile mümkündür. Akabinde e-posta adresinize gönderebilir, Facebook duvarınızda paylaşabilirsiniz. 
*Servisin iptal edilmesi için “return to your history” sorgusunu kullanmanız gerekmektedir. 

Aramayı RSS’e Dönüştürme

Bing Arama Motoru, yararlı özellikleri arasında kullanıcı aramalarının ve sonuçlarının RSS olarak kaydedilmesine imkan vermektedir. Akabinde paylaşım yapmanız, kendi İnternet sitenizde konuklarınızın performanslarını incelemeniz mümkündür. 
Arama sonuçları sayfasında “Internet Explorer” tarayıcısındaki RSS imgesine tıkladıktan sonra “Subscribe to this feed” yazmanız yeterlidir. Bu beslemeye, “üye ol” komutu da verebilirsiniz. Firefox tarayıcısında ise beslemelerinizi Google Reader’a ekleyebilirsiniz. 
*** Günümüzde Explorer tarayıcısın pek tercih edilmemesi nedeniyle bu özellik işlevselliğini yitirmiş, diyebiliriz. 

Bing’i Tarayıcı Varsayılan Arama Motoru Yapma

Chrome Tarayıcı ayarlarında “Arama motorlarını düzenle” alanına gidin. “Ekle” diyip, 
www.bing.com/search?q=%s  bing arama adresini ekleyin ve kaydedin. 
Firefox tarayıcısında ise bir eklenti kurulması gerekmektedir; https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/10434

Bing Arama Motoru, gelişmekte olan ve Google’dan sonra en sık kullanılan arama motorları arasındadır. Piyasada varlığını sürdüren birçok arama motoru, alt yapısında Bing kullanmaktadır. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5/5
Blog İstatistikleri
  • 25.868 Okunma
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.