Meslekî ve Teknik Eğitim

"Teknoloji alanında otomasyonun önem kazanması, meslekî eğitime bakışın da farklılaşmasını sağlamıştır."
Meslekî ve Teknik Eğitim

Endüstri alanındaki ihtiyaç duyulan insan gücünün yetiştirilmesi için meslekî ve teknik eğitim sunan kurumlar kurulmuştur. Ülkemizde meslekî ve teknik eğitimin oldukça uzun bir geçmişi bulunuyor. 19. Yüzyılda kadar meslekî eğitimin usta-çırak ilişkisiyle gerçekleştiği görülmektedir. Günümüzde ise bazı eğitim kurumları 19. Yüzyıl ortalarında kurulmaya başlanmıştır.

Bu okullar kurulduğu zaman endüstri henüz yeterince gelişmiş değildi. Bu yüzden eğitim sisteminde çalışanların görüş ve fikirleri esas alınmış, meslekî ve teknik eğitim okullarının çevreye yenilik götürmesi ve çevreyi değiştirmesi planlanmıştı. Netice olarak ise bu eğitim kurumlarıyla iş yerleri arasında iş birliğine gidilmeye başlanmıştır.Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de Meslekî ve Teknik Eğitim-Öğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim olarak iki kademeli yürütülmektedir.

Çıraklık Eğitimi

“Çıraklık ve Meslek Eğitimi” yasası 19 Haziran 1986 tarih ve 19139 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve Meslekî ve Teknik Öğretimini gerçekleştirecek iş alanı içinde geliştirmek, eğim elemanlarının iş yerinde bilgi ve deneyimlerini artırmayı amaçlamıştır. Amaçları dâhilinde eğitim için iş yerinde usta öğreticilerden faydalanmak ve bir meslek edinmekle birlikte aynı zamanda mesleğinde de bireyin gelişmesini veya meslek değiştirmek isteyenlere olanak sağlamak da yer almaktadır.

Son 2000’li yılların ilk başlarına kadar Türkiye’de ilkokul eğitimini tamamlayan çocukların büyük bir kısmı küçük iş yerlerinde çalışmaktaydı. 5 yıllık temel eğitim uygulamasıyla bu durum değişmiştir. Çocukların küçük yaşta iş yerlerinde çalışmalarının gayesi, ailelerine katkı sağlamaktı. Çocuklar, oto tamircisinden berberlere kadar birçok farklı alanda çalışmaktaydı.

Çıraklık eğitiminde eğitim süreci ve sonrasında birtakım sorunlar söz konusudur. Çıraklık Eğitiminin sorunları iş yerindeki ustanın özelliklerine ve farklı konulara bağlıdır. İş kurabilme, iş yeri kurabilme ile ilgili olanakların kısıtlı olmasından dolayı bazı sorunlar vardır.

Hizmet İçi Eğitim

Kuşkusuz ki bilim ve teknoloji çağında olmamız, endüstri ve sanayi sürecinin gelişimiyle bilgi alanında muazzam bir patlama oldu. Hem önemi, hem de ihtiyacı geçmiş dönemlere göre çok daha artmıştır.

“Bilgi alanındaki hızlı ve durmaksızın artış, öğrenmenin de sürekliliğini zorunlu hale getirmiştir.”

Hizmet içi eğitimin temel amacı, insanlara farklı konularda gerekli bilgi, beceri ve tutumlar kazandırmaktır. Meslekî Eğitim başta olmak üzere nice birçok alanda eğitimler sunulmaktadır.

Neden Hizmet İçi Eğitim Gereklidir?

Elbette ki örgün eğitime ilave olarak hizmet içi eğitimin sürekliliği de büyük önem teşkil ediyor.

  • Okul eğitimi, bireysel bütün yeteneklerin ortaya çıkarılması için yeterli değildir. Bazı bireylerin hizmet içi eğitime dâhil edilmesi önemlidir.
  • Yalnızca okul eğitimi, mesleki bilgi ve yeterlilik için kâfi gelmemektedir. Birtakım sorunların çözümü ve ilave bilgi birikim için hizmet içi eğitim gerekmektedir.
  • Toplumsal, sosyal, kültürel ve ekonomi değişim ve gelişimler, hizmet içi eğitim programlarıyla mümkündür.
  • Pahalı, profesyonellik gerektiren cihaz kullanım eğitimleri okul ve örgün eğitimlerde mümkün olamamaktadır. Hizmet içi eğitimlerle bu sorun giderilmektedir.

“Günümüz bireyleri durmaksızın kendilerini güncellemek ve geliştirmek zorundadırlar.”


çıraklık eğitimi, Meslekî ve Teknik Eğitim hakkında, teknik eğitim, mesleki eğitim, Meslekî ve Teknik Eğitim, Meslekî ve Teknik Eğitim, eğitim, öğretim, çıraklık öğretimi, hizmet içi eğitim,, #Meslekî ve Teknik Eğitim,

Meslekî ve Teknik Eğitim (pdf)


Veri Dosyası
Okunma: 86 - Beğeni:1 |
01.02.2019 | Takip: 102-11//1549010837 = http://rastgelelik.com/mesleki-ve-teknik-egitim
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları