Dünyanın En Popüler 10 Arama Motoru

"Dünyanın arama motoru devi Google olup, %86 oranında kullanım oranına sahiptir. Onu Bing, Yahoo, Yandex ve DuckDuckGo takip eder."
15.02.2020 tarihinde Rastgelelik.com tarafından yayınlandı.Dünyanın En Popüler 10 Arama Motoru

"İşimiz arama motoru" diyerek sizler için tüm dünyada en popüler 10 arama motorunu derledik. 
Ülkelere göre değişkenlik gösterse de dünya nüfusunun büyük çoğunluğu "Google Arama Motoru" kullanmakta. Genel olarak Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Kazakistan gibi ülkelerde ise "Yandex" lider konumda iken, Çin'de ise "Baidu" isimli arama motoru en popüler. Ülkemizde de birçok arama motoru girişimi olsa da diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi liderlik açık ara Google'da.
Peki tüm dünyanın en popüler 10 arama motoru hangisi ve en belirgin nitelikleri neler? 


1- Google Arama Motoru

Google, tüm dünyanın en popüler, en gelişmiş ve en yaygın tercih edilen arama motorudur. Çünkü basit, kullanışlı, hemen hemen her dilde desteği ve mail, çeviri, site, grup, reklam, analiz vb. birçok hizmeti bünyesinde barındırmaktadır. ABD Menşeilidir. 

2- Bing

Bing, dünyada en popüler olan Microsoft yapımı arama motorudur. Basit, kendisine özgün arama sonuçları ile ön plandadır. Tüm dillerde desteği var olsa da sonuçları daha çok bölgesel ve İngilizce diline önceliklidir. Kendisine özgü birçok çeviri, analiz,  web yönetici gibi ek hizmetleri mevcuttur. ABD menşeilidir. 

3 - Yahoo

Yahoo, dünyada en popüler olan arama motorları arasındadır. Özellikle ABD, Kanada gibi ülkelerde öncelikli tercih edilmektedir. Gerek sonuç, gerek arayüz bakımından tam Türkçe desteği olmadığından ülkemizde çok sık kullanılan aram amotoru değildir. ABD menşeilidir.

4 - Yandex

Yandex, özellikle Rusça konuşulan ülkelerde lider konumundadır ve dünya çapında popüler olan arama motorlarındandır. Ülkemizde de yaygınlaşmış ve Google ve Bing'ten sonra en çok kullanılan arama motoru olmuştur. Rusya menşeilidir. 

5 - Baidu

Baidu, Çin ve Çince konuşan ülkelerde liderliğini sürdüren en popüler arama motorlarındandır. Hizmetleri daha çok Çincedir. Nüfus bakımından büyük oranda kullanıcısı vardır. Çin menşeilidir. 

6 - DuckDuckGo

DuckDuckGo, diğer arama motorlarının aksine gizliliğe önem veren ve bu ilkelerde kullanıcı sayısını artıran arama motorudur. Birkaç dilde hizmeti mevcut olup, sadece arama motoru hizmeti sunmaktadır. ABD menşeilidir. 

7 - Startpage & Ixquick

Ixquick alt yapısı kullanan Startpage ve kendi alt yapısı ile hizmet sunan Ixquick, diğer popüler arama motorlarındandır. Almanya, Fransa ve ABD, en fazla kullanan ülkeler arasındadır. ABD menşeilidir. 

8 - Swisscows

Swisscows, gizliliğe ve çocuklara uygun içeriklere önem veren arama motorlarındandır. Son zamanlarda popülerliği artmıştır. İsviçre menşeilidir. 

9 - SearX

SearX, aslında kendine özgü bir arama motoru değil, daha çok sistemdir. Bu veriye göre geliştirilmiş yüzlerce arama motoru bulunur. Adeta arama motoru dağıtım sistemidir. Bu sistemle yapılan arama motorlarında ortak bir mantık ve sonuç dizini söz konusudur. Bu sistemle yapılan arama motorularının popülerliği, SearX'i popüler kılmıştır. ABD menşeilidir.

10 - Qwant

Qwant, kendisine özgü bir tarz ve yapısı bulunan, özellikle Fransa'da popülerliğini koruyan arama motorlarındandır. Fransa menşeili arama motorudur. 

Bonus: Yaani

Yaani, Turkcell tarafından geliştirildiği söylenerek Türkiye piyasasına giren Türkiye menşeili arama motorudur. Ancak son zamanlarda altyapı ve sistem olarak özgün olmadığı, Amerika menşeili bir arama motoru sistemi kullandığı anlaşılmıştır. İçerik, sonuç ve tasarım olarak dahi bu sisteme yama niteliğinde bir arama motoru olduğu tespit edilmiştir. Yüne de Türkçe konuşan ve Türkiye ile Kıbrıs'ta popülerliği artmaya başlayan arama motorlarındandır. Ancak dünya çapında ve ülke çapında henüz yeterli kullanım ve kullanıcı potansiyeline sahip değildir. 

Not: %100 özgün alt yapı, içerik ve veri işlem durumu göz önünde bulundurulduğunda kuşkusuz arama motorları sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek düzeydedir. Ülkemizdeki girişimlerin büyük çoğunluğu da mevcut bir arama sistemi ve bir başka arama motoru API'si kullanır. Henüz tam bilinmese de en özgün yerli arama motoru girişimi "Tarmot" görünmektedir. 
 

“Dünyanın En Popüler 10 Arama Motoru” adlı blog yazımızı faydalı bulduysanız yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.
Eklentiler: Görsel 1
Kategori: List On | Anahtar Sözcükler: yaani, en popüler arama motorları, google, Swisscows, bing, yandex, qwant, searX, arama motorları, en popüler arama motoru, 10 arama motoru, google,
Dünyanın En Popüle 10 Arama Motoru Yazarı
jungnet

Toplam Yorum: 0
avatar

Bu içerik sayfamıza Google arama motoruna "Rastgelelik Dünyanın En Popüler 10 Arama Motoru" yazıp aratarak da ulaşabilirsiniz.

Dünyanın En Popüler 10 Arama Motoru Google'da ara
Takip: 137-8//1581744547 http://www.rastgelelik.com/blog/rss/

https://www.infosniper.net/ip2country.php?lang=1IP: "34.239.150.22" - ile arama yapıyorsunuz.