Dilimize Girmiş 10 Yabancı Kelime

"Varı ve özü özgün olanı terk edip, neden el olana meylederiz?"
Dilimize Girmiş 10 Yabancı Kelime
Dil, yaşayan bir canlıdır. İnsanlar ve konuşanlarıyla birlikte yaşamını sürdürür. İnsan gibi, dilin de sağlığı ve refahı önemlidir. Bir insan, nasıl ki doğal ve organik sistem ve uzuvlarıyla daha verimli, daha özgün ve sağlıklı ise, dil de kendi özgü unsur ve sözcükleriyle o denli özgün ve sağlıklı halde yaşar. 
İnsan için bazı nedenlerden dolayı uzuv veya organ kaybı kaza nedeniyle de olsa olabilmekte ve yerine protez ya da farklı teknolojik gereçler getirilmektedir. Bir protez bacak nasıl gi gerçek, organik bacak kadar  verimli ve işlevsel olamıyorsa, bir dil için de özgün sözcüğü kadar başka bir sözcük doğal ve verimli olamaz. Ancak bazı gereç ve eşyalar nasıl ki, insaların hayatını güzelleştiriyor, aksesuarlarla zenginleştiriyorsa, bazı kelimeler de dili zenginleştirip, güzelleştirir. Burada önemli kaide ise dilin özüne dokunmadan, zenginlik katması ve var olanın yerine geçmemesidir.


Konuyu daha da açacak olursa; bir dilde mevcut ve iş gören sözcük varken, onu bir kenara atıp, yerine yabancı bir sözcük getirmek akıl karı olmayıp, dile zarar verir. Mevcut dilde olmayan bir unsur ve bu unsuru karşılayacak sözcük olmaması durumunda ise yabancı bir sözcüğün kullanılarak dile dahil edilmesi ise, o dili zenginleştirip, gerekli sağlığa kavuşturacaktır. Örnek verilecek olursa; Dilimizde tam olarak karşılık ve açıklaması bulunmuyan "Namaz" sözcüğü, Farsça'dan dilimize girmiş ve Türkçe gibi kullanılır olmuştur. Bu ve benzeri sözcükler gereklidir, kullanılması zorunludur. Dile bir zararı olmayıp, aksine daha da zenginlik katarak, dil için fayda sağlamaktadır. Fakat mevcut karşılığı bir, hatta birkaç adet olan "İticilik, sevimsizlik, soğukluk" sözcüklerini bir kenara atıp, yerine yabancı dilden "Antipati" sözcüğünü kullanmak, dile ve mevcut özgü sözcüklere zarar verecektir. 
Rastgelelik Ekibi olarak dilimize mevcut hali olan ve zararı söz konusu olabilecek 10 sözcüğü derledik. 

1 - Amblem : Belirtke
2 - Animasyon : Canlandırma
3 - Antipati : İticilik,sevimsizlik,soğukluk
4 - Agresif : saldırgan,mütecaviz,girişken,yırtıcı
5 - Brifing : bilgilendirme
6 - Change: para değişimi,para alım satımı
7 - Demagoji : laf ebeliği,lafazanlık
8 - Efor: çaba,gayret,güç
9 - Enjeksiyon : akıtma,iğne yapma,iğne vurma
10 - Maksimum : doruk,doruk noktası,en son,en üst,en yüksek

yabancı sözcükler, MaksimUm, Dilimize Girmiş 10 Yabancı Kelime, dilimize girmiş yabancı sözcükler, change, türkçe karşılığı olan yabancı kelim, yabancı sözcükler, türkçe karşılığı olan yabancı kelimeler, change, Dilimize Girmiş 10 Yabancı Kelime, dilimize girmiş yabancı sözcükler, maksimum,, #Dilimize Girmiş 10 Yabancı Kelime,

http://otag.wikidot.com/dilimize-girmis-yabanci-kelimeler (pdf)


Veri Dosyası
Okunma: 343 - Beğeni:1 |
08.10.2018 | Takip: 81-8//1539032347 = http://rastgelelik.com/dilimize-girmis-10-yabanci-kelime

>> English

English Blog

Why do we use foreing words like change, animation, maximum etc. in turkish?

>> Deutsch

Deutsche Blog

Warum nutzen wir fremde Wörter wie Brifing, Efor, Amblem usw. auf Türkish?

Görüşler: 0
avatar
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları