Azimli Yerli Özel Arama Motoru

"Azimli, Google alt yapısıyla harikalar yaratan yerli-milli sermayeli arama motoru projesi."

Azimli Özel Arama Motoru, yerli-milli sermaye ile Türkiye sunucularında faaliyet gösteren arama motoru projesidir. Google verilerini “Google Özel Arama Motoru (CSE)” sistemi ile kendi bakış açısında işleyen Azimli Arama Motoru, sade ve kullanışlı bir ara yüzle farkındalık oluşturmayı başarmıştır. Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru ve Sözlüğü ekibi olarak ilk faaliyet kapsamımızdan bu yana savunduğumuz olguyu en iyi şekilde göstermeyi başaran nadide arama motoru projelerinden birisidir. Önemli olan hangi sistem, veri veya alt yapıyı kullandığımız değil, bunu kendi özgün bakış açımız ile kullanıcılarımıza sunabildiğimizdir. Azimli, bunu başarmanın uzun yolculuğunda kararla ilerlemektedir. 
Azimli, ayrıca “Çocuklar” için de ek seçenek ile arama olanağı sunar. 

Azimli Arama Motoru Site Kapsamı

Azimli kapsam ağında öncelikli siteler güvenli sitelerdir. Ancak yine de arama sorguları müstehcen, erotizm vb. kapsamlı olarak yapıldığında ilgili birtakım uygunsuz siteler de kuşkusuz listelenmektedir. Ancak bu kanallar Google tarafından kayda alınan sitelerdir. 

Azimli Çocuk Arama Motoru

Azimli Çocuk, yalnızca çocuklar için uygun nitelikte listelenmiş Eba gibi siteler içerisinde arama sonuçları sunmaktadır. Hiçbir şekilde yetişkin içerikli, çocuklara uygun olmayan içeriklere izin verilmemektedir. 

Azimli Arama Alanları

Azimli, genel web ağı dışında haberlerde, görsellerde, video ve kitaplarda da arama imkanı sunmaktadır. Görseller harici diğer arama alanları daha çok kategorilenmiş site ölçeğinde web site tarzında sunulmaktadır. 
– Haberlerde yapılan aramalar yine web site tarzında ancak yalnızca haber sitelerinde yapılır, 
– Kitaplarda yapılan aramalar da haberlerdeki gibi kitap okuma, satın alma vb. tarzdaki sitelerde yapılmaktadır. 
– Görsellerde yapılan aramalar ise Google alt yapısı ile görsel materyaller içerisinde sağlanmaktadır. 
– Video aramalarında Youtube, lider konumundadır. Video içeriği barındıran video sitelerinde arama sağlanarak kullanıcılara sunulmaktadır. 

Azimli’de Popülerlik

Azimli, Youtube, Vikipedia gibi popüler sitelere öncelik verir. Arama sorguları öncelikle bu sitelerden sunulmaktadır. 

Azimlide Populerlik

Yukarıda işlenmiş görseldeki örnek aramada da görüldüğü üzere öncelikli arama sonuçları Youtube ve Vikipedia üzerinden sunulmaktadır. Bu da güncelliğin, etkinliğin ve doğruluğun ne denli Azimli için önemli olduğunu göstermektedir. 

1 thought on “Azimli Yerli Özel Arama Motoru”

  1. Uzun zamandır Azimli’yi kullanmaktayım ve gayet de memnunum. Algoritması mı yoksa verileri bilmem ama tarihi sonuçları çok iyi. Hele hele güncelleme konusunda en başarılı arama motorlarından biri herhalde. Zaten Rastgelelik’de bi ara yazmıştım size

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5/5
Blog İstatistikleri
  • 21.440 Okunma
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

%d blogcu bunu beğendi: