Bildiri: Neler Oluyor?

Bildiri sayfası, geçici olarak yayında kalacaktır. Temel amacı 2022 yeniliklerini kullanıcı ve takipçilerimize duyurmaktır.

Rastgelelik Arama Motoru yenileniyor…

Alt yapıdan sistemlere, tasarımdan konsepte her şeyi değiştirip, yeniliyoruz. Gelişime ve yeniliklere ayak uydurmak için paçaları sıvadık. 2022 Mayıs ayı bahar mevsimine yeni bir yapı ve ara yüzle giriş yaptık. Bu sayfa geçici olarak Rastgelelik yenilenme ve gelişme sürecini ele alacak bildiri sayfasıdır. Gelişim tamamlandığında, kararlı sürüm yayınlandığında kaldırılacaktır.

Yenilenme ve Gelişim Sürecinde Neler Oluyor?

Sırayla gelişim ve değişim gerçekleştikçe maddeler halinde neler oluyor, neler bitiyor burada listeleyeceğiz. İşlemle birlikte yeni konsepti ve gerekçelerini de belirtmeye çalışacağız.

 1. Alt yapı değiştirildi. uNet-uKit yapısıyla uCoz alt yapısını kullanıyor, uCoz hosting panelinde arama motorumuzu geliştiriyorduk. Artık kendi sunucularımıza, Kebirhost ve Hemen Tasarım destekli sunuculara taşındık. Alt yapımızı ise daha dinamik ve esnek yapıdaki WordPress’e taşıdık.
 2. Birçok veri silindi. 20.000 üzeri web site ve veri mevcuttu. Aldığımız yeni kararla daha seçkin içerik ve sitelere öncelik vereceğiz. Bu kapsamda 20.000 üzeri veriyi, 404 hatası göze almak pahasına sistemimizden sildik. Ayrıca co.cc, tr.gg vb. uzantılı veri yetersizliği bulunan web sitelerini de sildik. Kapatılan sitelere “Kapandı” bildirimi koymaya çalışıyoruz.
 3. Wiki yenilendi. Wb.rastgelelik.com/viki uzantısı ile varlığını sürdüren viki projemiz artık “rastgelelik.com/wiki” uzantısı ile daha dinamik ve şık bir görünüme kavuştu. Tüm içerikler henüz işlenmedi. Seçilerek işleme yapılıyor. Firma ve verimi düşük maddeler yeni Wiki paneline alınmayacaklar. Onlar yine eski panelde varlığını koruyacak, firma wiki oluşturmak isteyenlere Wb.rastgelelik.com/viki hizmete devam edecek.
 4. Firma deski, Firma rehberi işletmem modeline dönüştürüldü. Desk verileri kaldırılıp, konsept değiştirildi. Artık sadece firmalara özel bir panel sunuyoruz. Ayrıca her firmanın kendisine ait ürün veya hizmet pazarlamasına, satışa sunmasına imkan tanıyoruz. Ödeme sistemleri ve verileri güçlendiriliyor. WhatsApp desteği getirdik. Firma numarasına doğrudan arama motorumuzdan mesaj gönderim özelliği geldi.

Yeni Özellik ve Hizmetler

Şu an için yalnızca 2 özellik ve hizmeti açtık; Firma rehberi ve sosyal medya.

 • Sosyal Medya: Artık “Uzman” statüsü ile arama motorumuza üye olabilir, profil oluşturabilir, arkadaş ekleyebilir, grup kurabilir ve kendi hizmetlerinizi ve sitelerinizi yayınlayabilirsiniz.

Yeni özellik ve hizmetler yakın zamanda gelecek. Planlamaları devam ediyor. Ancak bu süreçte eski birçok hizmete son verileceğini de belirmek istiyoruz. Birçok eski hizmeti yine eski alt yapı üzerinden sunmaya devam edeceğiz. Misal: kendi arama motorunu kur, RSS kur, Firma Wiki, Dosya yükle – paylaş vb.

Hizmet Dönüşümleri ve Eski Hizmetlerin Akibetleri

“2022 Mayıs Bahar Dönüşüm Çalışması” kapsamında birçok hizmet ve üründe ciddi değişimlere, yeniliklere imza atıyoruz. Bazılarının faaliyetine son verecek, bazılarında değişime gideceğiz. Bu doğrultuda hangi hizmet veya ürüne nasıl bir dokunuş yapılacağını maddelerle belirttik.

Arama Hizmetleri

 1. Web’te Ara: Tamamen yenileniyor. Bing, TurTc, Vuhuv ve Yandex alt yapı destekleri kaldırıldı. Yalnızca genel web yapısında Google arama teknolojisinden bir bölümde faydalanılacaktır.
 2. Görsel Arama: Şu an için Askıda.
 3. Haber Arama: Kaldırdık.
 4. Video Arama: Askıda.
 5. Uygulama Arama: Askıda.
 6. Kapsam İçi Arama: Kaldırdık.
 7. Rastgele Arama: Kaldırdık.
 8. Dizin Arama: Yenileniyor…
 9. Sözcük/Sözlük Arama: Yenileniyor…
 10. Wiki Arama: Yenileniyor. Wb.rastgelelik.com/viki üzeri eski yetersiz bilgi içeren maddeler ve Firma wiki maddeleri varlığını koruyacak. Diğer maddeler yeni wiki’ye taşınıyor: www.rastgelelik.com/wiki
 11. Wiki API: Askıda
 12. Nakliye Arama / NakliyeBul: Firma rehberine taşıması gerçekleştirilecek veya Nakliyebul.rastgelelik.com olarak faaliyete devam edecek. (Karar – planlama aşamasındayız)
 13. Türk İşaret Dilinde Arama: Kaldırdık. Yalnızca Sözlük bölümünde hizmet vereceğiz.

Diğer Hizmetler

 1. Sözlük: Yenileniyor.
 2. Desk: Kaldırdık. (ListDesk, UygulamaDesk vb. tümü dahildir.)
 3. Firma Deski:Firma Rehberi İşletmem” modeline geçtik.
 4. Dosya Yükle – Paylaş: Faaliyeti şuan askıda. Fakat yakın zamanda yeniden aktif edeceğiz. Eski alt yapı üzeri yayına devam ettireceğiz. Konsept ve tarzında değişiklik yapacağız. Yayına girdiğinde bildiri yapacağız. (Şu an karar – planlama aşamasındayız.)
 5. Özel Arama Motoru Kur: Bekleme sürecinde. Yenileyeceğiz. Farklı bir konsept ile sunmayı planlıyoruz. Daha işlevsel ve kapsamlı özellikler eklemeyi amaçlıyoruz. İlerleyen süreçte bu hizmetle ilgili bildiri yayınlayacağız. Şu an için Rastgelelik.com/oam/aramamotoruadi şeklinde bir yayın düşüncemiz var. Fakat farklı konsept ve yayın durumu da olabilir.
 6. Özel RSS Kur: Karar aşamasında. Yayına devam veya kaldırma süreci ile ilgili karar aşamasındayız. Analizlerimizi yaptıktan sonra varlığı veya gelişimi konusunda planlama yapacağız.
 7. Dizin: Yanileniyor… Rastgele-Net yapı, ad ve konseptini değiştirdik. /dizin uzantısı ile varlığı devam ediyor.
 8. Veri – Bilgi: Yenileniyor… Tamamen yenileyip, farklı bir konseptte sunacağız..

Ek Hizmetler

 1. Testler: Kaldırdık.
 2. Derslik: Kaldırdık.
 3. e-Bülten: Yenileniyor…
 4. Reklam: Beklemede.
 5. Arama Komutları: Kaldırdık.

Çok Önceden Kaldırılan Hizmetler

 1. Gencmevtoo bilgi ağı
 2. Kendi mobil uygulamanı kur
 3. Kendi açılış sayfanı kur
 4. Gezgin İnternet Tarayıcısı
 5. Random Pub
 6. Diyardan Mekanlar
 7. Tevil
 8. Mağaza
 9. Zutopya
 10. Garama
 11. Gölge yazar

Haziran 2022

Birçok alanda değişim ve gelişim devam ediyor. Artık özel arama motoru kurma hizmetini “https://oam.rastgelelik.com” bağlantısı üzerinden veriyoruz. Gelişimi hala devam etmekte olup, şu an için sadece Google alt yapısıyla hizmet sunulacaktır.

Onlarca veri, sayfa ve içerik yeniden ele alınıp Rastgelelik arama motorunun ilgili alanlarına ekleniyor.

2022 yılı bir takım geçiş süreci ve toparlanmalarla tamamlandı. Eski sistem ve paneldeki verilerimizi tarayıp eledik, önemli verileri yeni sistemimize geçiş yaptık.

Ocak 2023

2023 yılının ilk başında gelişime devam ediyoruz. Öncelikle iştiraki olduğumuz veya eklemlendiğimiz projelere katkılarımızı sürdürdük. Birçoğunun olanaklarını Rastgelelik arama motorumuza eklemlendireceğiz. Bunun için gerekli çalışmaları ve planlamaları yapıyoruz. Hangilerinin olacağına “Tüm Servisler” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2022 yılında aldığımız karar ve başlattığımız değişim ekseninde arama motorumuzu çok daha sosyal ve ihtiyaçlara karşılık verebilecek yapıya getirmeyi amaçlıyoruz. Bu yüzden birçok olanağı ücretsiz veya uygun fiyatlarla sağlamayı amaçlıyoruz. Peki, ne tür yenilikler 2023 yılı içerisinde bizleri bekliyor?

 1. Ücretsiz takipçi ve beğeni kazanma olanağı, https://www.rastgelelik.com/instagram-takipci
 2. Kendi web siteni, mağazanı açabilme olanağı,
 3. Ürünlerin odakta olduğu mini pazar,
 4. Özelleştirilmiş içerik yönetim sistem ve paket yazılımı,
 5. VIP transfer firması bulma ve rezervasyon başlatabilme,

Ayrıca Hemen Tasarım sanal mağazasıyla bütünleşik bir platform ve hizmet çalışmamız da bulunuyor. Bu çalışma kapsamında siparişle tema, eklenti, kod, yazılım, hizmet vb. talep edilebilecek.

Gelişim devam ediyor…

Bizi takip etmeye devam edin!