Dünya Üzerinde Yasaklanmış 10 Film

"Filmleri yasaklamak ne kadar caydırıcı olabilir ki!"
Dünya Üzerinde Yasaklanmış 10 Film
İzleyenin psikoloji ve ruhsal döngüsünü gerçek manada değiştirdiği kanıtlanmış ve dünya genelinde birçok ülkede yasaklanmış 10 film, tarihe damga vurmayı başarmıştır. Ancak birçok uzman bu filmlerin kesinlikle izlenmemesi gerektiğini savunmaktadır. Korku dolu an ve ürkütücü sahnelerinden, izleyici üzerinde bıraktığı ruhsal etkilerden veya çeşitli nedenlerden dolayı birçok film engellenerek izleyici karşısına çıkması engellenmiştir. Bazı ülkelerde normal karşılanırken, bazı ülkelerde ise sakıncalı listesinde engellenmiş filmler olarak kayıtlara geçti. 
Söz konusu bazı filmlerin şiddet sahneleri kişilerde uygulanıp, birçoğunun gerçek hayatta ölmesine neden olmuştur. Bu tepki ve üzücü olaylara rağmen insanlar büyük bir ilgi ile izlemeye devam etmiş ve çoğu festivalde ödüle layık görülmüştür. 


Otomatik Portakal (Clockwork Orange)

Yönetmen "Stanley Kubrick" tarafından 1971'de çekilmiş film, insani değerlerin kaybolmaya yüz tuttuğu Britanya'da geçmekte ve şiddet bağımlısı gençlerden oluşmuş bir çetenin etrafa saçtıkları dehşeti, korku ve şiddeti işlemektedir. Korku imparatorluğunun adeta resmini çizmektedir. İlgili film, çekiminden sonra yönetmen Stanley Kubrick, ölüm tehditleri almıştır. İngiltere'de 30 yıl boyunca yasaklı filmler listesinye yer almıştır. 1995'te Türkiye'de de gösterime girmiştir. 

Şeytan (The Exorcist)


William Peter Blatt'ın kaleme aldığı "The Exorcist" isimli romandan uyarlanmış filmdir. 12 yaşındaki Regan'ın ilginç tavır ve davranışlarından şüphelenen aile, kızlarını doktora götürür ve olaylar o an başlar. Tıbbi olarak tedaviye yanıt vermeyen Regan, son derece şiddetli bir titreme geçirmekte, garip sesler çıkarmakta ve hiçbir manası olmayan tavır, hareket ve davranışlarda bulunmaktadır. En son çare ise Regan'ın ailesini bir psikiyatrist olan Peder Merrin'e götürmesidir. Peder, Regan'ın içine bir şeytan girdiğini tespit eder ve aile çaresizce bu durumdan kurtulmanın yollarını arar. Bahsi geçen bu film, vizyona girdiğinde ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde kesilerek yayınlanmış, ardından ise Finlandiya, İngiltere, Brezilya, Avustralya, Almanya, Şili, İzlanda, İrlanda, Norveç, Singapur ve İsveç'de korkutan ve ürküten sahnelerinden dolayı yasaklanmıştır. 

Salo Ya Da Sodom'un 120 Günü ( Salò o le 120 giornate di Sodoma)


Pier Paolo Passolin tarafından ölmeden evvel çekilmiş son filmdir. 1944'de Nazi Almanya'sının denetimindeki Kuzey İtalya'da kurulan kısa ömürlü bir kukla devleti olarak bilinen Faşist Salo Cumhuriyetinde olaylar ceriyan etmektedir. Şehrin ileri gelenlerinden dört sefih, 9 kız ve 9 da erkek 18 genci yakalayıp bir şatoya kapatır. Beraberindeki 4 yaşlı hayat kadınıyla beraber bu genç köleler bir sürü fiziksel, ruhsal, cinsel işkenceye maruz bırakılır. İzlerken kişinin ruhunu daraltan ve psikolojisini gerçekten zorlayan sahneler içermektedir. Bu sahnelerinden dolayı İtalya,  Finlandiya, Avustralya, Batı Almanya, Yeni Zelenda ve Norveç  gibi ülkelerde sansür uygulanmıştir. Türkiye'de ise ilk 1992'de 11. Uluslararası Film Festivalinde ve sonra tekrar 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Nisan 2007'de gösterilmiştir. 

Yamyam İşkencesi (Cannibal Holocaust)

Bir takım bilim insanı belgesel çekimi amacıyla Amazonlardaki yerli kabileye seyaht düzenlemektedir. Bu zaman diliminde ise bilim insanlarının başından geçen olaylar filmde konu edinilmiştir. Filmde yer alan ölüm sahnelerinin bazıları hakkında gerçek olduğu iddiaları yayılmış ve bunun üzerine de 18 ülkede film tamamen yasaklanmıştır. 

Bir Sırp Filmi (A Srpski Film)

Emekli film yıldızı Milos, 5 yıldır mesleğini bırakmış ve bu süreçte ise başka bir meslek edinememiştir. Karısı ve oğluyla birlikte yaşamının mutluluğu ve kalitesi devam etmektedir. Eski iş arkadaşlarından Lejla, onu eski günlere döndürebilmek amacı güden bir teklifle birden çıkagelir. Bu ilginç teklif Milos'un ve ailesinin geleceğini garantiya alabileceği astronomik bir ücreti dahi kapsayan türden iddialı bir tekliftir. Hem de aynı zamanda neyin çekileceğine ilişkin en ufak bir ipucu dahi verilmeyecek kadar gizem doludur. Özellikle de küçük çocuklara yapılan işkenceler nedeniyle izlenmesi gerçekten zor filmlerdendir. Yakın dönemde sinemada en ağır eleştirilere maruz kalmış filmlerdendir. 

İnsan Kırkayak Serisi (The Human Centipede)

3 Filmden oluşan sediri. Anafikir, insanları toplu bir yerde hapseden psikolojij olarak sorunlu kişiler. Bu kişiler yakaladıkları insanları kırkayak yaparak onları ölüme mahkum etmektedir. İçeriğindeki ağır doz şiddet sahneleri filmin neredeyse bütün dünyada yasaklanmasına neden olmuştur. Bu durumun üzerine film yönetmeni Tom Six, "Bunların hepsi kurgu, gerçek değil. Bu bir sanat. İnsanlara izlemek veya izlememek yönünde tercih yapma şansı verilmeli." diye açıklamada bulunmuştur. Yasaklı ve sansürlü olmasına karşın en çok seyredilen korku filmleri arasında yer almaktadır. 

Pembe Flamingolar (Pink Flamingos)

John Wates tarafından 1972'de yazılmış, yönetilmiş filmdir. Zihinsel özürlü annesi Edie, hasta ruhlu oğlu Crackers ve yol arkadaşı Cotton ile beraber bir karavanda yaşayan, şişman ve moda saplantılı suçlu Babs Johnson'un maceraları filmde anlatılmaktadır. Kara mizah unsurları daha önce denenmemiş tarzda filmde kullanılmıştır ki, gösterime girdiği her ülkede seyirci kitlesini ikiye bölmüştür. Barındırdığı psikanalitik göndermelerden ötürü izlenmesi güç filmlerdendir. 1973'de bu film için bir gazete, "Tanrı bu filmi yapanları, böyle kaba, rezil bir karmaşa gösterdiği için affetsin. Dünyadaki izleyiciler de ebediyen minnettar kalsın" diye bir açıklama yapmıştır. 

İşkence (Snuff 102)

Henüz gösterime girmeden birçok ülkede yasaklanmış filmdir. Genç bir gazeteci Snuff filmleri hakkında kapsamlı bir araştırma yapmaya başlar. Yeraltında kalan sırları çözmeye başladığında ise Genç Gazeteci karşılaştıkları karşısında şaşkınlığa düşer. Ne kadar araştırmaya son vermek istese de ne yazık ki, geri dönüşü olmayan korkunç bir sarmal içerisine düşmüştür. 

Ölümle Yüz Yüze Gelmek (Faces of Death)

Bir kısmı gerçek, bir kısmı da kurgusal olarak ölüm ve şiddet içeren sahneleri bulunan filmdir. Mürekkep bir video serisi olup, 46 ülkede yasaklanmıştır. Film yönetmeni John Schwartz'ın 8 gerçek ölüm sahnesini içeren filmlerindendir ve sinema tarihinin en sapkın filmlerinden biri olarak adlandırılmıştır. 

Mezarına Tüküreceğim ( I Spit on Your Grave)

1978 ve 2010 yıllarında iki defa vizyona giren filmdir. Dört adam tarafından tecavüze uğramış bir kadın yazarın intikamını alışını konu edinmiş bir filmdir. Kadını şiddete teşvik ettirdiği gerekçesiyle İskandinav ülkeleri, İrlanda, Batı Almanya ve Kanada gibi ülkelerde yasaklanmıştır. Film, içeriğinde bulunan tecavüz sahnesiyle en rahatsız edici sahnelerden olma ünvanına sahiptir. 
 
korku filmleri, yasaklı filmler, filmler, yasaklı korku sahneleri, yasaklanan 10 korku filmi, Mezarına Tüküreceğim, 10 film, yasaklanan filmler, Dünya Üzerinde Yasaklanmış 10 Film, yasaklı film, #yasaklifilm, Mezarına Tüküreceğim, şeytan filmi, yamyam filmi,, #Dünya Üzerinde Yasaklanmış 10 Film,
Okunma: 467 - Beğeni:1 |
11.10.2018 | Takip: 82-8//1539211476 = http://rastgelelik.com/yasakli-10-film
Görüşler: 0
avatar
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları