"Seçim" ile ilgili sonuçlar sunuldu. Aranma: 139 - %5/1175 Web'te Ara
Seçme iş, oy kullanma kanunu.
Seçme işi: Çok yüce bir kişi için de olsa uşaklığın öncesiz sonrasız gönüllü bir seçim hâline gelişi beni irkiltiyor.” -A. Ağaoğlu. 2. huk. Kanunlar, yönetmelikler uyarınca bir veya daha çok aday arasından belli birini veya birkaçını seçme, intihap: “Seçim günleri yaklaştıkça iki komşu da propaganda faaliyetini büsbütün artırdılar.” - H. Taner. Kanunlar, yönetmelikler uyarınca bir veya daha çok aday arasından belli bir veya birkaçını oy vererek seçme, intihap. 
Kendilerine memuriyet, temsil yetkisi veya bir vekalet verilecek, kanuni şartlara uygun kişilerin, bir kısım veya bütün vatandaşlar tarafından tercih ve tespit edilmesi işlemi; intihab. Toplu bir iradenin birden fazla aday arasında tercihte bulunması. Tayin etme, atama işleminin zıddı. Milletvekili, herhangi bir meclis veya encümen üyelerinin, dernek yöneticileri vs.’nin seçimi. Demokratik ülkelerde çeşitli seçim sistemleri, değişik usûllerle uygulanmaktadır. 

Seçim sözcüğü, seçmek fiilinden türetilerek fiilden isim ekiyle oluşturulmuş bir sözcüktür. Fiilden isim haline dönüşmüş Öz Türkçe sözcüklerdendir.
''Seçim'' sözcüğü öz Türkçe olmasına karşın sadece Anadolu Türklerince kullanılmaktadır. 
Sözcük Türkçe'de temel olarak sade biçimde kullanılmaktadır. 

Misal/Deyiş: 1 Kasım 2015 yılında Türkiye Genel Seçimleri yapıldı ve AKP iktidar seçildi. Bu seçimlerde MHP oy kaybetti. Sen ve onun arasında önemli bir seçim yapmak zorundayım. Seçim yapmak her vatandaşın doğal hakkıdır.

TÜRKÇE <> Bulgarca
Seçim <> селекция
İngilizce Sözlükİngilizce
Choice, Selection
Almanca SözcükAlmanca
Wahl, Wahlgang, Auswahl, Selektion
Osmanlıca SözcükOsmanlı Türkçesi
ىجتيبا، ىنتيهاپ (İctiba, İntihap)
Öz Türkçe SözcükÖz Türkçe Karşılık
Seçim

Doğal Dillerde Karşılıklar
выбор (Rusça), kiválasztás (Macarca), valinta (Fince)
Anadolu Dillerinde Karşılıklar
hilbijartin (Kürt), selecție (Romence)
Türkî Dillerde Karşılıklar
Saylaw (Tatar), Seçgi (Azeri), Saylam (Uygur), Saylav (Türkmen),

Türkiye Seçim

Rüya Tabiri

Rüyada seçim görmek, kişinin hayatı içinde bir yol ayrımında olduğuna, bu aşamada vereceği karar ya da kararlar ile hayatını çok farklı noktalara götüreceği anlamına gelir. 
Toplam Çeviri: 0
avatar

Wiki Bilgisi

Seçim, kendilerine memuriyet, temsil yetkisi veya bir vekalet verilecek, kanuni şartlara uygun kişilerin, bir kısım veya bütün vatandaşlar tarafından tercih ve tespit edilmesi işlemi; intihab. Dahası: Rastgelelik Viki


İngilizcesi "Choice, Selection", Türkçesi "Seçim" olan bu sözcük sayfasına Google'a "Rastgelelik Seçim" yazıp aratarak da ulaşabilirsiniz.

Seçim Google'da ara

Benzer Sözcükler

Seçim,- S -
Seçim, Wahl, Wahlgang, Auswahl, Selektion, Choice, Selection,
GENEL-YAYGIN KULLANIM

https://www.infosniper.net/ip2country.php?lang=1IP: "54.237.183.249" - /US ile arama yapıyorsunuz.