Kısaca Makyaj ve Türleri

"Makyaj güzel görünme sanatıdır."
Kısaca Makyaj ve Türleri

En kısa haliyele makyaj çok çeşitli maksatla, güzel görünmeyi sağlayan, kusurları geçici olarak kapatmayı amaçlayan, tarihten bugüne kadar hayatın içinde oldukça fazla yer edinmeyi başaran bir işlemdir. Sahnelerde uygulanan makyaj türleri yalnızca güzellik için değil, ayrıca rollerine kişilerin bürünmesine ve unsurların ortaya çıkmasına da yardımcı olmaktadır.

Başta kadınlar olmak üzere erkekler dahil kendilerine bakım yapmakta ve makyaj sanatının gelişmesine vesile olmaktadır. Dudaklardan gözlere, yanakların renklendirilmesinden cilt kusurlarının kapatılmasına kadar özenli bir sanat uygulamasıdır makyaj.

Doğru yapılan makyaj, yüz hatlarını ortaya çıkarmakta, güzellik unsurlarını bekiştirmekte ve kusurları kapatmaktadır. Kaliteli makyajın olmazsa olmazlarından olan tonlama ve doğal görünümlü makyaj, makyaj sanatının en ince detaylarını kapsamaktadır.Makyaj Tarihçesi

Makyajın tarihi bilinenin aksine oldukça eskiye dayanmaktadır. Mısırlı ve Asurlu kadın – erkek birçok kimsenin gözlerine sürme çekmesi ile bilinen ilk uygulamalar makyajın temelini oluşturmuştur. Saçları sarı nişastayla renklendirmek gibi benzer uygulamalarda makyaj sanatının gelişmesinde ilk saç bakım rollerini üstlenmiştir. M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanan tarihte, yapılan kazı incelemeleri yüz ve göz gibi bölgelere uygulanmış farklı boyalara rastlandığını göstermiştir. 16. Yüzyıldan sonra sahnelerde makyaj özellikli olarak kullanılmaya başlanmış, elektriğiğin keşfiyle de sahne ortamı canlılık kazanmış ve makyajın da gelişmesine vesile olunmuştur. 19. Yüzyılın akabinde ise sahne oyuncularının yanı sıra, güzellik maksadıyla makyaj daha da halk nezdine inmiş ve kozmetik sanayii sektörünün gelişmesine sebep olmuştur. Öyleki muazzam tür ve çeşitte kozmetik ürün yelpazesiyle adeta dev bir sektör halini almıştır.

Makyaj Çeşitleri

  1. Porselen Makyajı

Oldukça etkili kapatıcı özelliği bulunan makyaj ürünleriyle cilt tam manasıyla yapılandırılmakta, kısmen cilt yeniden oluşturulmaktadır. Bu makyaj için özel üretilmiş ürün ve malzemeler vardır. Ciltte uzun süreli kalıcılığa sahiptir. Özel gün ve gecelerin vazgeçilmezi olan makyaj türüdür. Cilt kusurlarını uzun süre kapatabilmekte ve adeta görünmez kılmaktadır.

  1. Gündelik Makyaj

Gündelik olarak hafif kıvamlı yapılan makyaj uygulamasıdır. Cilt kusurları hafif kıvamlı pudra yardımıyla saklanmaktadır. Gözlerde rimel, eyeliner gibi makyaj uygulamarı yapılmaktadır. Gündelik makyajda fondöten, far kullanımı önemli rol oynar ve daha çok doğal görünümlü makyaj çeşitidir.

  1. Gece Makyajı

Renklerin daha belirginlik aldığı makyaj türüdür. Amaç yüz hatlarını daha da vurgulamak, kalıcılığı da artırmaktır. Kullanılan ruj, rimel ve allıklar daha belirgin ve koyu tonlardadır. Kısıtlı kullanım alanına sahiptir ve genellikle nişan, düğün, özel gece ve yemekler de uygulanmaktadır.

  1. Show Makyajı

Belli bir duygu ve düşünceyi ifade etmek amacı güdülen makyaj türüdür ve çok ağır olmamaktadır. Daha canlı renkler kullanılmaktadır. Ama çekicilik ön planda tutulur. Farklı tonlarda kapatıcı ve aydınlatıcılar kullanılır. Temel amaç, insanların beğenisini kazanmaktır. Bu yüzdedir ki, bu makyaj uygulaması oldukça uzun sürmekte ve birhayli vakit almaktadır.

  1. Dizi Makyajı

Dizi oyuncularına özgü makyaj türüdür. Bilindiği gibi dizi oyuncularının muhteşem v ekusursuz güzellikleri, cilt yapıları ekranlarda görülmektedir. Ancak bu, güzelliklerinden ziyade dizi makyajının etkisindendir. Özel ürünlerle yapılan bu makyaj sayesinde kusursuz görünüm elde edilmektedir. Bu makyajda ışık oyunları uygulanmakta ve vuruculuk elde edilmektedir.

  1. Kalıcı Makyaj

Makyaj severlerin birçoğu makyaj yapmayı sevse de, uzun süre ve sıkça vakit harcamak istememektedir. Vakit ayırmakta zorlanan kişilerin de elbette her daim güzel görünmek istemesi normaldir. Bunun için ise kalıcı makyaja başvururlar. Kaşları belirginleştirmek, kirpikleri düzeltmek ve güzelleştirmek, gözleri etkili hale sokmak gibi farklı uygulamalarla yapılan makyaj türüdür.


gündelik makyaj, Kısaca Makyaj ve Türleri, dizi makyajı, makyaj ve makyaj türleri, kalıcı makyaj, porselen makyaj, Kısaca Makyaj ve Türleri, Makyaj nedir, makyaj türleri, makyaj hakkında, makyaj çeşitleri, kısaca makyaj,, #Kısaca Makyaj ve Türleri,
Okunma: 388 - Beğeni:1 |
30.09.2018 | Takip: 71-7//1538327887 = http://rastgelelik.com/makyaj-ve-makyaj-turleri
Görüşler: 0
avatar
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları