Anasayfa » Yardım

Siz kimsiniz, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Rastgelelik.com sitesi 2018 yılında Arama Motoru ve İçerik Platformu mantığıyla gelişim gösteren bir site olup, tamamen kullanıcılar tarafından organize edilmektedir. Siteden yıllık elde edilen gelirler editör ve moderatörlerce sitenin giderleri için kullanılmaktadır. Bir kurum, topluluk veya şahsa ait site değildir. Tamamen özgürce çalışan, içerik üreten gönüllülerce geliştirilmektedir.
++ Ek katkı sunan var mı? [Altyapı olarak Turtc ve Vuhuv destek sağlamaktadır.]

Sitenin alt yapısı hakkında bilgi verir misiniz? Alan adı, hosting vb. bilgileri paylaşabilir misiniz?

Elbette ki. Sitemizin alan adı, İHS.com.tr üzerinde barındırılmaktadır. Hosting firması olarak ise ABD Merkezli bir firma ile çalışmaktayız. Sitenin hosting alt yapısı uNet isimli bir sistemidir. Tasarım, kodlama ve arama motoru ile içerik entegrasyon işlemleri tamamen özel olarak tasarlanmıştır. Arama sonuçları Rastgelelik.com içeriklerinden ve ilaveten Turtc, Vuhuv, Bing ve Yandex ile Google gibi diğer arama motoru üzerinden zenginleştirilerek sunulmaktadır.
++ Neden .com? [Bilinirliği yüksek olduğu için.]

Neden Rastgelelik.com seçildi ve temel özellik ve içeriği nedir?

Rastgelelik matematik ve fizik gibi bazı bilim dallarında bilinirliği olan bir kuramdır. Ayrıca hayatın her alanında karşılaşılan bir kavram. İnsanların rastgele keşif arzusuna ve bu ihtiyaca karşılık vermek için en uygun kavram ve isim olduğunu inandığımız için bu ismi tercih ettik. Sitenin en temel nihai özelliği ise konusu ve detayı her ne olursa olsun "Rastgele" sunulmasıdır. 
Sitemizde sizlere her tür veri, bilgi ve içerik; site-blog ve belgeler dahil rastgele sunulmaktadır. Sunulan her içeriğin fayda arz etmesine de özen gösterilmektedir. 


Sitenizin üyelik mantığı nedir? 

Öncelikle sitemizde tüm ürün ve hizmetler ücretsiz olup, yalnızca bazı kısımlarda içerik eklemek için üyelik koşulu bulunmaktadır. Bunun haricinde sitenin tüm özellik ve içeriği üye olunmaksızın hizmete açıktır. 
++ Avantajı nedir? [Daha hızlı, kolay ve etkileşimli biçimde kullanım sağlar.]

Ürün, hizmet ve içerikler üyeliksiz görülebiliyorken neden üye olmalıyım, bir avantajı var mı?

Üyelere ayrıcalıklı bazı imkanlar sunulur. Üyelere özel hesap sayfası, iletim ve paylaşım alanı gibi farklı imkanlar vardır. Her tür veri ve içerikten anında haberdar olabilir, desk oluşturabilir ve paylaşımlarda bulunabilirsiniz. 

Üye olmak istersem nasıl ve nereden üye olabilirim? 

Sitemize doğrudan üye olabileceğiniz gibi, aynı zamanda Facebook, Google, Twitter, Yandex ve uID üzerinden de üye olabilir ve giriş yapabilirsiniz. Üyelik işlemleri için /register bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır. 
Üyelikte E-posta (email) zorunluluğu bulunmaktadır. Sitemizde sahte kullanıcı önleme ilkesi benimsenmektedir. 

Sitenizde editör, moderatör veya yönetici statülerinde çalışmam mümkün mü?

Sitemizde yönetici, asistan, danışman, takım lideri ve süpervisor pozisyonlarında çalışabilirsiniz. Sitemiz herhangi bir kar amacı gütmediği için gönüllü olarak editörlük yapabilirsiniz. Editörlük başvurusu için iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz. Öncelikle üye olmanız ve üyelik bilgileriniz üzerinden talepte bulunmanız gerekiyor. 

Sitenizde yazar olmak istiyorum, bu mümkün mü? Nasıl yazar olabilirim?

Sitemizde çok sayıda yazara ihtiyacımız var. Fıkra, öykü, makale, blog, bilmece vb. her alanda yazım yapan yazarlara ihtiyaç bulunmaktadır. İletişim kısmından yazarlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Öncelikle üye olmanız ve üyelik bilgileriniz üzerinden talepte bulunmanız gerekiyor. 


Rastgele Sözcüğü; sıfat ve zarf olarak kullanılmaktadır. "Gelişi güzel, öylesine,  seçmeden, iyisini kötüsünü ayırmadan, lalettayin" gibi anlamlara gelmektedir. Ayrıca balıkçılarda yaygın olan ve ava çıkana söylenen bir söylem olarak bilinir. 

Doğru yazımı: 
rasgele (Yanlış kullanım)
rastgele ✓ (Doğru kullanım)
Bizce rastgele, Gelişi güzel, iyisini kötüsünü ayırt etmeden manalarıyla önem kazanmıştır. 

Vikipedi'ye göre Rastgelelik: Rastgele olaylardan, sembollerden ya da adımlardan oluşan bir dizi, herhangi bir mantıksal kombinasyona ya da paterne uyumluluk göstermez. Tekil rastgele olaylar tanımları gereği öngörülemezlerdir. Ancak çoğu durumda, farklı sonuçların oluşum sıklığının çok sayıdaki olaylar kümesine dağılımı tahmin edilebilir. Örneğin, iki zar atıldığında, tekil bir atışın sonucu tahmin edilemezken; toplamda 7 gelmesi, 4 gelmesinden iki kat daha sık olacaktır. Bu açıdan bakıldığında rastgelelik, tesadüften ziyade bir sonucun belirsizliğinin ölçümüdür ve de olasılık, bilgi entropisi ve şans kavramlarında uygulanır.
Rastgelelik, olaylarda belirli bir paternin veya öngörülebilirliğin olmama halidir. (The Oxford English Dictionary defines "random" as "Having no definite aim or purpose; not sent or guided in a particular direction; made, done, occurring, etc., without method or conscious choice; haphazard.")

1. Gerçekleşen olaylarda herhangi bir örüntü tekrarının veya önceden tahmin edilebilirliliğin olmaması.
2. İstatistik ve matematikte belirsizliğin ölçüsü olan kavram.
3. Sıfır ortalamalı olma, belirli bir kovaryans yapısına sahip olma gibi belirli modellere uyan, önceden kestirilemeyen istatistiksel deneylerin sonuçları.
Rastgelelik hakkında detaylar için tıklayın.

"Rastgelelik ve Biz" olarak hakkımızda birkaç unsura değinmek gerekirse, biz rastgelelik kuramını farklı tarzda benimsemiş bir ekibiz. Konuklarımıza her tür içeriği rastgele olarak sunmaya çalışan bir platformuz. "Rast" sözcüğünden türeyip, "Rastgele" kelimesine bürünmek ve "Rastgelelik" kuramıyla bütünleşmek, diyebiliriz işleyişimizi. 

Çok kısa açıklamak gerekirse size rastgele içerik, film, kitap, uygulama, sözcük, görsel ve dahasını sunuyor, rastgele bir site, belge veya bloga sizleri yönlendirerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyoruz. Seçiciliğinize adeta farklı bir değer kazandırıyoruz. 

Sitede her unsur ve içerik özgünleştirilmiş kategori ve birimler altında RASTGELE olarak sunulur. Bu dünyaya sizde yenilikler ve özgün içerikler sağlayabilirsiniz. 

Desk sözcük anlamı ve mantığı nedir?

Desk, İngilizce sözcük olup, Türkçesi "Masa" demektir. Rastgelelik Desk olarak da bu sözcüğü çalışma masası olarak tercih ettik. 

Desk, adeta kişi, kurum, mana, söz, proje veya birbaşka konuya ilişkin oluşturulabilen sayfa - blog mantığında platformdur. Sosyal ağlarda kendinize açtığınız sayfalar gibi düşünülebilir. Ancak biraz daha farklı maksat ve farklı tarza sahiptir. Sürekli paylaşımlar yapabilir, geliştirebilir, tasarımını özgünleştirebilirsiniz. 

HTML, CSS gömebileceğiniz gibi, Script vb. kodlarla entegrasyon yapabilirsiniz. Görsel, video, PDF vb. birçok özelliği desteklemekte olup, geliştirilmesi kolaydır. 

Neden Desk kullanmalıyız, neden Desk'i diğer platformalara karşın tercih etmeliyiz?

Evvela şunu belirtmek gerekiyor ki, diğerlerine karşı tercih etmek zorunda kalacağınız bir platform ASLA değildir. Diğerleri kendince özgün ve farklı gereksinimlere hitap ederken, Desk ise daha farklı ve ilaveten ihtiyaçlarınıza karşılık vermek amaçlı geliştirilmiştir. Bütün platformlarda etkileşi üyelik zorunlu kılar. Desk'te böyle bir zorunluluk bulunmaz. 

Avantaj ve Özellikleri

 1. Ücretsizdir. 
 2. Kısıtlamasızdır.
 3. Geliştirilebilir.
 4. Belge, görsel, müzik vb. yüklemeye izin verir ve birçok formatı destekler.
 5. HTML, Iframe, Script, CSS vb. birçok web programlama dili desteklenmektedir. 
 6. Önizleme özelliği vardır.
 7. SEO Uyumludur ve üye olmayanlara açıktır.
 8. Yorumlara vb. açıktır. 


Rastgelelik.com sitesi, ürün ve hizmetleriyle neler yapabiliriz, hangi konu ve unsurlarda bilgi edinebiliriz? Ayrıca rastgelelik.com bize neler sunar, ne tür işlev ve işlemlerle yapabileceklerimize ulaşabiliriz? 

Evvela şunu belirtmek gerekiyor ki, Rastgelelik.com sitesinde birçok imkan ücretsiz biçimde geliştirilebilir olarak sunulur. Birden fazla birim olarak hizmet sağlanmakta olup, her birim içerisinde birden fazla özellik, ürün, servis ve modül yer alabilmektedir. Bu yüzden birimlere göre "Rastgelelik.com'da neler yapılabilir?" sorusu alınmıştır. 

Her şeyin başında Rastgelelik.com sitesinde +18 içerik ve veriye ulaşamazsınız. Türkiye Cumhuriyeti yasa ve hukukuna aykırı bilgi, içerik ve paylaşımlara asla yer verilmez. 
 

Rastgele Desk ile Yapılabilecekler

 • Rastgelelik Desk ise kendinize sayfa, blog tarzında bir platform kurabilirsiniz. 
 • Kitap özelliği sayesinde kitap yazabilir, kitaplarınıza ayrıcalıklı bir platform sunabilirsiniz.
 • Tamamen özelleştirilebilir, CSS, HTML, Java vb. dil desteği ile kendi sayfa ve platformunuzu geliştirebilirsiniz. 
 • HTML, CSS vb. kodların, program ve uygulamalarınızın paylaşım ve tanıtımını yapabilirsiniz. 
 • Yardım paneli, haber, blog, viki vb. özelliklerde platform kurabilirsiniz. 
 • Film-dizi yayınlama platformu oluşturabilirsiniz.
 • Head ve Footer kapatarak reklamsız sayfa oluşturabilirsiniz. 
 • Hayalinize ve kodlama bilginize bağlı olarak daha geniş çapta yeniliklerle geliştirilebilir platformlar elde edebilirsiniz. 
 • Tüm deskler de size özel rastgelelik alan adı sunulur: http://www.rastgelelik.com/deskadi

Rastgele Veri, Site ve Pub ile Yapılabilecekler

 • Kelime, marka, ürün ve firmanızın bilinirliğini artırabilir, tanıtımlarını ücretsiz yapabilirisiniz. 
 • Site ve içeriklerinizi paylaşarak ücretsiz reklam verebilir ve bu içeriklerinizin arama motorlarında da üst sıralara yükselmesini sağlayabilirsiniz. 
 • Rastgele veri, Random Pub ve Rastgele Site özelliklerimizi kullanan milyonlara düşünce ve içeriklerinizin, paylaşım ve sitelerinizin ulaşmasını sağlayabilirsiniz. 

Rastgele Dosya ile Yapılabilecekler

 • Exe, rar, zip ve tar.gz uzantılı dosyalar dahil, birçok formatta resim dosyasını yükleyebilir ve paylaşıma açabilirsiniz. 
 • Eklediğiniz dosyaları site ve bloglarınızda indirilebilir versiyonda paylaşabilirsiniz. 
 • Görsel yükleyerek hem paylaşabilir, hem de farklı özelliklerde otomatik kodlarını oluşturabilirsiniz. 
 • HTML, CSS desteği sayesinde dosyalarınızı yükleyerek yeni sayfalar oluşturabilirsiniz. 
Ayrıca;
 • Siteniz için rastgele özelliğinde araçlardan faydalanabilirsiniz. 
 • sözlük-Çeviri ile her dilde çeviri yapabilirsiniz.
 • Blogumuzda birbirinden farklı içerik ve makaleye ulaşarak, bilgi sahibi olabilirsiniz. 
 • Baş sayfa ile açılış sayfası yaparak dünyaya erişim sağlayabilirsiniz. 
 • Özgür Wiki ve Türkçe Viki deskleri ile özgürce Vikipedia'nın tadını çıkarabilirsiniz. 
Daha fazlası için yardım paneli üzerinden tarafımıza bildirimde bulunabilirsiniz.
 
++ İşlemlerde hizmet şartları nelerdir? [Tüm hizmetlerde tam destek sunulmaktadır.]

Standart veya mevcut platform deski dışında kendi deskinizi kurmak, şablon üzerinden işlem sağlamanız mümkündür. Bu hususta mevcuttaki "Vitrin" ve "Özel Sayfa" bölümleri etkin kullanılır. 

ADIMLAR

 1. Kategori kısmında uygun kategori seçildikten sonra "NO-TEMA" kısmı da seçilmelidir. 
 2. Desk Adı yazılır. 
 3. Tanım Kısmında desk ismi belirlenerek, gerekli bölümler doldurulur. 
 4. Yükleme Kısmı bu bölümde kullanılmaz.
 5. Zenginleştirme kısmında gerekli kısımlar doldurulur. 
 6. "Vitrin" kısmına CSS, Script gibi Head kısımlarına eklenebilecek kodlar eklenir. 
 7. "Özel Sayfa" kısmına Şablonun bütün HTML kısmı eklenir. 
 8. *** AYARLAR Kısmından -Desk Özellikleri- sekmesinden MUTLAKA *TEMA KULLANMA seçilir. (Aksi durumda şablonunuzda hatalar oluşacaktır.)
 9. En son olarak da "ADD" düğmesine basılarak Desk oluşturulur. 
Şablon Örneklerini İncelemek için Tıklayınız.

Rastgelelik.com bünyesinde herkesin kendi arama motoru sayfasını kurabileceği platform hizmetidir. Google ve Rastgelelik olarak birden fazla altyapıda çalışılması planlanmaktadır. Kendi logo, isim ve özellikleriyle kendi arama motoru sayfanızı oluşturabilirsiniz.

Kendi adınıza arama motoru yapabileceğiniz bir platformdur. www.rastgelelik.com/aramamotoruadi şeklinde site adresiyle platformunuz yayına sunulur. 

Rastgelelik Özel Arama Motoru Sayfasının temel özellikleri nelerdir? 

Kendi adınıza, kendi logonuz ve telif bilginizle özel arama motoru ve sayfası oluşturabileceğiniz bir sistemdir. 

Genel Özellikleri

 1. Kendi adınıza oluşturabilirsiniz. 
 2. www.rastgelelik.com/aramamotoruadi şeklinde site URL'si ile yayına sunarsınız.
 3. Google, Rastgelelik ve Turtc gibi birden fazla Arama Motoru Temel Altyapısını seçme imkanınız bulunur. dilediğinizi seçerek arama motorunuzu uyarlayabilirsiniz.
 4. Kendi sayfanızda arama sonuçları belirir ve Google destekli arama motorunuzda bağlantı URL'si oluşur. Böylece paylaşıma açık normal internet sitesi mantığında çalışan sisteme sahip olursunuz. 
 5. Arama Motoru Sayfanızda özel Blog ve Viki hizmeti size sağlanır. Sınırsız Blog yazısı paylaşabilir, Viki sayfanızda maddelerle gelişime devam edebilirsiniz. 
 6. Arama Motoru Sayfanıza özgü hakkında sayfası oluşturabilir, sosyal medyada paylaşabilirsiniz.
 7. Arama motoru kullanıcıları tarafından arama motorunuz beğeniye sunulur. Bağlantı ve paylaşım kodları sayesinde arama motorunuz başka sitelere eklenebilir. 
 8. Arama motoru sayfanızda reklam verebilirsiniz.
 9. Site ekleme özelliği ile blog ve intenet siteleri arama motoru sonuçlarınıza eklenebilir. 
 10. Ayarlar paneli sayesinde oluşturduğunuz arama motoru sayfanızı yeniden düzenleyebilir ve yayına sunabilirsiniz. 
 11. Kullanım istatistiklerini, anahtar sözcüklerini kontrol edebilir ve düzenleyebilirsiniz.
 12. 3 Adımda arama motoru sayfanızı kurabilirsiniz.


Google altyapılı arama motoru tercihinde ne tür özellikler sunulur?

Google altyapısı kullanılarak size sunulan özel arama sayfasında tüm imkan ve özellikler aynı olup, yalnızca sonuçlar Google veri tabanından size gösterilir. 
 • Sayfanızın etkileşimi tamdır ve arama sonuçları kayda alınabilir. 
 • Sonuçlar =q parametresi ile gösterilir. 
 • Web ve Görsel olmak üzere iki parklı gösteri özelliği sunulur. 
 • Öncelikli olarak Türkçe sayfalarda sonuçlar gösterilir.
 • Rastgelelik sitemizin temel mantığı olan Rastgele Veri Gösterimi ilkelerine dayalı olarak arama sonuçlarında da rastgele gösterim sağlanmaktadır. 
 • Rastgele arama butonu kullanılabilmektedir.
 • İndex sayfa gösterimi olmayıp, yalnızca İnternet sitelerinden sonuçlar ve veriler gösterilmektedir. 


Rastgelelik altyapılı arama tercihinde ne tür özellikler sunulur?

Rastgelelik arama altyapısında size sunulan tüm imkanlar ve özellikler sunulur. Yalnızca sonuçlar Rastgelelik veritabanından gösterime sunulur. Iframe temeli kullanılır ve sonuçlara ilişkin sayfa indexlemesi sunulmaz. 
 1. Sayfa etkileşimi sabittir ve sonuçlar sitenizde kayda alınmayıp, yalnızca Rastgelelik.com sitesinde barındırılır. 
 2. Sonuçlara ilişkin parametre gizlidir.
 3. Web, görsel, osmanlıca, sözlük, kuranı kerim, İngilizce, haberler ve dahasında sonuç gösterim olanağı bulunur. 
 4. Türkçe sayfalarla birlikte öncelikli sonuçlar Rastgelelik.com sitesinden gösterime sunulur.
 5. Arama sonuçlarında belli kriterin altında veri bulunması durumunda önce Yandex, akabinde de Google altyapısıyla arama sonuçları gösterilir. 
 6. Rastgele arama seçeneği bulunur.
 7. Sonuçlar rastgele olarak gösterilir. 
 8. İnternet sitelerinden verilerin yanı sıra doğrudan ilgili belge veya veri gösterimi de sağlanır. 
 9. Veri tabanına ve sonuçlara belge, site ve arama sonuçu eklenebilir.
 10. Temel gösterim ve sonuç alanları; Site, görseller, sözlük, haberler, osmanlıca karşılık, ingilizce çeviri, PDF ve belgelerdir. 


Kullanılan arama altyapılarının kıyaslaması ne yöndedir, birinde olan ve diğerinde olmayanlar nelerdir? 

Google ve Rastgelelik için karşılaştırmalar sunulmuştur. Diğer arama altyapıları sisteme entegre edildikçe karşılaştırma tablosuna eklenecektir. 
ÖZELLİK Google Altyapısı Rastgelelik Altyapısı
Kişiselleştirebilme EVET EVET
Logo Yükleme EVET EVET
URL Belirleme EVET EVET
Blog EVET EVET
Viki EVET EVET
Hakkında Sayfası EVET EVET
q= Parametresi EVET HAYIR
Sonuç Bağlantı Paylaşımı EVET HAYIR
Sosyal Medya Paylaşımı EVET EVET
Farklı Sitelere Ekleyebilme YAPIM AŞAMASINDA YAPIM ASAMASINDA
Webde Arama EVET EVET
Görsellerde Arama EVET EVET
İngilzice ve Osmanlıca Karşılık Bulma HAYIR EVET
Haberler ve Sözlükte Bulma HAYIR EVET
Dizinde Arama EVET EVET
Rastgele Arama Özelliği EVET EVET
İndex Sayfa Gösterimi HAYIR EVET
IFRAME HAYIR EVET
SCRIPT EVET HAYIR
Reklam Verebilme HAYIR EVET
Reklam Gösterimi EVET HAYIR
Telif Değiştirme EVET EVET
Sonuçlara Site - Blog Ekleyebilme HAYIR EVET
Ayarlar Menüsü EVET EVET
Sayfa İstatistikleri Görme EVET EVET
Hız 80% 71%
Odaklı Sonuçlar 85% 79%


Üç adımda yeni arama motoru sayfası nasıl oluşturabilirim?

3 adımda arama motorunuzu hazır hale getirebilirsiniz. "Kayıt, İşlem-Gelişim, Kurulum"
Öncelikle Üye Girişi Yapmalısınız.

Evvela sisteme üye girişi yapmalısınız. "http://rastgelelik.com/kendi-arama-motorunu-yap" bağlantısıyla Arama Motoru Oluşturma sayfasına gidebilirsiniz. Akabinde 3 adımda Arama Motorunuzu Oluşturabilirsiniz. 

Adım 1: Arama Motoru Sayfa Adı Belirleme


1 - Arama motorunuzun adını belirtiniz. 
2 - Web Site-Blog URL Adresi olarak, şayet bir İnternet siteniz, Blog veya Facebook vb. Sayfanız var ise onun adresini belirtebilirsiniz. 

Adım 2: Logo Yükleme ve Hakkında Sayfası Oluşturma


1 - 300x100 px boyutlarında oluşturduğunuz LOGO'yu yükleyin. PNG Formatlı olması tavsiye edilir. 
2 - Anahtar Kelimeler Belirleyin. Arama motorunuzla alakalı kısa etiketler oluşturabilirsiniz. Arama motorunuzun bulunabilirliğini ve arama sonuçlarını etkilemektedir. 
3 - Hakkında sayfasını düzenleyin. Özel editör sayesinde bağlantı verebilir, görsel yükleyebilir ve yazılarınıza şekil verebilirsiniz. Arama Motorunuz hakkında birkaç cümle yazmanız diğer arama motorlarında ve Rastgelelik dizinde ön sıralarda çıkma olasılığınızı etkilemektedir. 

Adım 3: Altyapı Seçimi ve Sayfa URL'si Belirleme


1 - Kullanılmasını istediğiniz arama motoru altyapısını seçebilirsiniz. Arama sonuçlarınız için kullanılacak veri tabanı için önemlidir. Varsayılan altyapı GOOGLE Arama Altyapısıdır.  Fark ve örnek için DEMO'ları inceleyebilirsiniz.
Google Altyapılı Arama Motoru Sayfası | Rastgelelik Altyapılı Arama Motoru Sayfası | Turtc Altyapılı Arama Motoru Sayfası | Yandex Altyapılı Arama Motoru Sayfası 
2 - Arama Motoru URL'si (Adresi) belirleyin. www.rastgelelik.com/aramamotoruadi şeklinde sayfa oluşumu sağlanacaktır. 
3 - Telif ve SEO Bilgilerinizi doldurun. Arama motorunun tarafınıza ait olduğunu tescilleyebilir, kim adına oluşturulduğunu belirtebilirsiniz. Arama ve index açısında SEO önemlidir. 
SON: - OLUŞTUR - düğmesine basarak Arama Motoru Sayfanızı yayına sunabilirsiniz. 

Soru ve destek için Yardım Paneline başvurabilirsiniz. 
 

Arama Motoru Sayfanızın toplam kullanım bilgisini, beğenem sayısını kontrol edebilir, bilgi değişikliği ve eklemesi yapabilirsiniz.

Logonuzun sağ tarafında bulunan küçük "Ayarlar" düğmesi ve üst kısımdaki "Ayarlar" menüsünden arama motoru sayfanızı düzenleyebilirsiniz. 

1 - İstatistikleri Görme


Bu kısımda Arama motoru sayfanızın toplam konuklarını, beğeni ve bağlantı verilerini görebilirsiniz. Logonuzun sağında buluna ayar düğmesini kullanarak bu kısma ulaşabilirsiniz. 

2 - Anahtar Kelime Düzenleme


Bu ilgili kısımda arama motorunuza ve sayfanıza ilişkin anahtar kelimeler, SEO başlıkları ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Arama motorunuzun bulunabilirliğinü yükseltir. Logonuzun sağında buluna ayar düğmesini kullanarak bu kısma ulaşabilirsiniz. 

3 - Arama Motoru Sayfası Düzenleme


Arama motorunuzun logosunu, hakkında sayfasını ve URL adresini, Arama motoru ismini bu kısımdan düzenleyebilirsiniz. Üst kısımdaki "Ayarlar" menüsünden bu sayfaya ulaşabilirsiniz. 

Turtc altyapılı arama tercihinde ne tür özellikler sunulur? Rastgelelik arama altyapısında size sunulan tüm imkanlar ve özellikler sunulur. Yalnızca sonuçlar Rastgelelik veritabanından gösterime sunulur. Iframe temeli kullanılır ve sonuçlara ilişkin sayfa indexlemesi sunulmaz. Sayfa etkileşimi sabittir ve sonuçlar sitenizde kayda alınmayıp, yalnızca Rastgelelik.com sitesinde barındırılır. Sonuçlara ilişkin parametre gizlidir. Web, görsel, osmanlıca, sözlük, kuranı kerim, İngilizce, haberler ve dahasında sonuç gösterim olanağı bulunur. Türkçe sayfalarla birlikte öncelikli sonuçlar Rastgelelik.com sitesinden gösterime sunulur. Arama sonuçlarında belli kriterin altında veri bulunması durumunda önce Yandex, akabinde de Google altyapısıyla arama sonuçları gösterilir. Rastgele arama seçeneği bulunur. Sonuçlar rastgele olarak gösterilir. İnternet sitelerinden verilerin yanı sıra doğrudan ilgili belge veya veri gösterimi de sağlanır. Veri tabanına ve sonuçlara belge, site ve arama sonuçu eklenebilir. Temel gösterim ve sonuç alanları; Site, görseller, sözlük, haberler, osmanlıca karşılık, ingilizce çeviri, PDF ve belgelerdir.

Rastgelelik ve Google Altyapılı Arama Motoru Sayfalarındaki tüm imkanlar sunulur. Sonuçlar Turtc veritabanından çekilerek gösterime sunulur. 
 1. Iframe temellidir ve sonuçlara ilişkin indexleme sunulmaz.
 2. Sayfa etkileşimi sabittir ve sonuçlar sitenizde kayda alınmaz, sadece Turtc altyapısında saklanarak gösterilir.
 3. Sonuçlara ilişkin parametre bulunmaz.
 4. Web, görsel, haber ve belgelerde arama olanağı sunulur.
 5. Arama kutucuğu Turtc kalitesiyle sunulur. 
 6. Tüm webde arama sonuçları gösterilir. 
 7. Rastgele arama özelliği bulunmamaktadır.
 8. Tüm sonuçlar internet sitelerinden çekilir, İndexleme sayfa ve bilgi gösterimi yapılmaz.
 9. Reklam gösterimi bulunur.


Kalıcı ve Kapsamlı Reklam Hizmeti Nedir, ne maksatlıdır ve nasıl işler? 

Kalıcı ve Kapsamlı Reklam Hizmeti, Rastgelelik platformuna özgü işleyen reklam sistemidir. Bilindik banner ve metin reklamcılığından çok daha farklı işlev göstermektedir. Ürün, marka, hizmet, firma veya sitenize özel birçok alanda kapsamlı reklam çalışması yapılmakta ve tümü süresiz yayınlanarak geniş kitlelere ulaşımı sağlanmaktadır. 
Amaç: Belli süre değil, daimi olarak internette var olması, reklamınızın aktif kalması ve uzun soluklu geri dönüş alınması temel amaçlardandır. 
Özelliği: Size özel içerik ve veri oluşturulmakta, arama motorlarında gösterimi artırılmakta ve aynı zamanda bilindik tarzda reklam alanlarında gösterimleri de yapılmaktadır. 

++ Süresi var mı? [Bilindik tarzdaki reklam gösterimleri 1 ay sürelidir.]

Rastgelelik.com bünyesinde sunulan Kalıcı ve Kapsamlı Reklam dahilinde neler var, ne tür reklamcılık çalışmaları yapılmaktadır? 

 1. Tanıtım Yazısı: Size özgü 1 adet tanıtım ve reklam amaçlı %100 Özgün ve SEO uyumlu metin yazılır. Blog ve Veri panellerinde yayınlanır. (Siz de istediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz.) 
 2. Site Eklemesi: Site/blog adresiniz kısa bir tanıtım yazısıyla beraber Rastgele Site Paneline, Arama Motoruna ve Ağına eklenir. 
 3. İngilizce - Almanca Çünkü Yazısı: Size özgü kısa İngilizce ve Almanca Çünkü Yazısı yazılıp, Rastgele Pub Panelinde ve diğer ağlarımızda yayınlanır. 
 4. Özel Arama Motoru: Size özgü Rastgelelik paneline bağlı özel arama motoru hazırlanıp, yayınlanır. 3 adet tanıtıcı miniblog yazıları eklenir. 
 5. List 10 Yazısı: Size özgü olarak firma veya markanızı yahut site/blog veya ürününüzü 10 maddede tercih nedenleri içeren "10 Tercih Nedeni" adlı metin hazırlanıp, Bloglist'de yayınlanır. 
 6. Firma Desk: Firmanıza özgü desk hazırlanıp, 3 adet tanıtım bağlantı ve verisi paylaşılır. 
 7. Desk: Ürün veya hizmetlerinize özgü 1 adet Desk hazırlanıp, ürün ve hizmetlerinizle süslenip, derlenir. 
 8. Banner: 1 adet 728x90 tanıtım banneri bütün Rastgelelik platformu ve ağlarında reklam gösterimine açılır. (Banner tarafınızdan hazırlanıp gönderilmelidir. İlave banner hazırlanması +20 TL'dir.)
 9. Arama Motoru İçerik: Arama Motoru ve Bütün Özel Arama Motorlarında Site/blog veya Deskiniz için reklam amacı güden arama sonucu ve önceliklendirme sağlanır. 
 10. Nakliye Firmalarına Ekleme: (Nakliye ve Taşıma Firma - Ürün ve Hizmetlerine Özel) Firmanız Özçatlılar Nakliyat Platformu Nakliye Rehberi ve Firmaları paneline eklenir ve reklamı yapılır. 
Yukarıdaki tüm imkanlar tek bir paket dahilinde sunulmaktadır. Reklamınız ve reklam amaçlı üretilen veri ve içerikler süresiz sitemizde yayınlanmaktadır. Banner ve tanıtım görselleriniz ise sitemizin reklam alanlarında 1 Ad boyunca yayınlanır. Süre uzatımlarında ise fiyat %30 oranında talep edilir. 

++ Reklamım Google'da da yayınlanır mı? [Hayır, Reklamlar Rastgelelik.com ağ ve panellerinde geçerli.]

Kalıcı ve Kapsamlı Reklam Başvurusu Koşulları ve Şartları Nelerdir?

"Rastgelelik Platformu Kalıcı ve Kapsamlı Reklamcılık" ilkelerince reklamı yayınlanacak kişi veya firmaların aşağıdaki koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Aksi durumda reklam yayını yapılmamaktadır. 
 1. Reklam veren, reklam edilecek ürün veya hizmete ilişkin detayları vermek zorundadır. 
 2. Reklam veren, ödemeyi yapmadan reklamcılık çalışmaları başlatılamaz. 
 3. Reklam veren, dilediği zaman reklamı durdurma hakkında sahiptir. (Tarafımıza bilgi iletmesi yeterlidir.)
 4. ASLA erotizm, pornografik, cinsellik, madde bağımlılığı, alkol, sigara vb. niteliğe sahip ürün veya hizmetlere yönelik reklamlar site ve platformlarımızda yayınlanamaz
 5. Bahis, yalan, sahte veri ve ürün arz eden reklamlara yer verilmez. 
 6. Büyük oranda web sitesi bulunan firma veya kişilere yönelik reklamlar hazırlanır. 
 7. Reklam veren, site ve platformlarımızda kendisi için hazırlanan tüm veri ve içerikleri kullanabilir ve kendi site veya blogunda yayınlayabilir. (Rastgelelik.com bağlantılı kaynak göstermek koşuluyla) 
 8. Reklamla ilgili herhangi bir yasal bildirim gelmesi durumunda doğrudan reklamın ve içeriklerin siteden kaldırılma hakkı Rastgelelik.com'a aittir. 
 9. Sitemizde daimi reklam sponsoru olan bazı firmalarla beraber reklam gösterimleri söz konusudur. Tek seferli veya sayfaya tam bütün reklam söz konusu değildir. 
 10. Site veya bağlantı olmaksızın bilgi, telefon numarası, adres vb. reklam alımı yapılmaktadır. 


http://rastgelelik.com/reklam bağlantısına tıklayıp, "Reklam Ver" düğmesine tıklayınız. 
Açılan formu eksiksiz doldurup, "Gönder" düğmesine basınız. 
Reklam detaylarınız ekimizce incelenip, size en kısa sürede bir taslakla geri dönüş yapılmaktadır. Onayınız dahilinde ödeme talep edilir. Ödeme sonrası da taslak projelendirilerek, uygulamaya geçirilir. 

++ Doğrudan emaille reklam verebilir miyim? [Evet, gencmevtoo@gmail.com adresine iletmeniz yeterlidir.]

Ödemeyi Nasıl Yapacağım, Ödeme Süreci Nasıl İşliyor?

Not: Ödeme ve hesap detayları E-posta yoluyla bilgilendirilmekte olup, ödemeler Havale / EFT Yöntemiyle gerçekleşmektedir. 
 1. Tarafımıza "Reklam Ver" bölmesinden reklam detaylarınızı iletirsiniz. 
 2. Detaylar incelenip, size e-posta yoluyla bir öntaslak gönderilir. Bu taslak, nelerin nasıl yapılacağını kapsamaktadır. 
 3. Onayınız dahilinde sizinle hesap bilgileri paylaşılır ve ödemeyi Havale veya EFT yöntemiyle yapabilirsiniz. 
 4. Ödeme hesabımıza düştüğünde taslak projelendirilerek reklam çalışmaları başlar ve veriler işlendikçe yayına sunulur. 

++ Kredi Kartından ödeyebilir miyim? [Banka sisteminizden havale - EFT olması kaydıyla ödenebilir.]

Reklam çalışmaları, içerik ve verilere ilişkin itiraz veya şikayetleri nasıl yapabilirim, şikayet süreci nasıl işliyor?

Öncelikle size sunulan taslakta zaten birçok konuyu görüyor ve onaylıyor olacağınız için çok fazla şikayet söz konusu olmamaktadır. 
İçerik, veri, gösterim, madde vb. herhangi bir konuda şikayetini olması durumunda ise e-posta yahut İLETİŞİM paneli üzerinde bize şikayetinizi iletebilirsiniz. 
Destek: Şikayet, yardım, soru, öneri ve her türlü destek için "SSS" veya "Yardım Paneli" kullanabilirsiniz. 
++ Destek hattı her zaman açık mı? [7/24 kullanılabilir ama uygunluğa göre geri dönüş yapılır.]

Rastgelelik Arama Motoru nedir, ne işe yarar ve alt yapısı ne üzerine kuruludur?

Rastgelelik Arama Motoru, Google, Bing, Yahoo, Yandex, Yaani gibi arama sonuçları ortaya koyan özelleştirilmiş kavramsal veri odaklı arama motorudur. Aradığınız kavrama ve sözcüğe göre içerik ve sonuçlar gösterip, sizlere doğru bilgisi sağlamaya yardımcı olur. Kendi özgü arama alt yapısına ilaveten daha iyi sonuçlar elde edebilmek için Google, Yandex, Bing gibi gelişmiş arama motorlarıyla birlikte aynı zamanda yerli arama motoru Tur.tc ve Vuhuv gibi arama motorlarıyla da güçlendirilmiştir.
NOT: Google, Bing ve Yandex gibi arama botları olan, Arama motorlarına rakip iddiası bulunan bir arama motoru olmayıp, mevcut dizin altyapısına ilaveten diğer arama motorlarıyla güçlendirilmiş, kapsamlı sonuçlar sunmaya odaklı çalışır. 


Rastgelelik Arama Motorunun temel çalışma mantığı nasıldır?

Rastgelelik arama motoru, diğer arama motorlarından biraz farklı işlev göstermektedir. Temel amaç kullanıcıya sağlıklı ve kapsamlı veri sunumudur. Bunun için de farklı sitelerden ve kaynaklardan veri çekmektedir. Google veya Yandex gibi kendine özgü bir arama botu bulunmamaktadır. Bu yüzden otomatik webi tarama veya otomatik bilgi-web site ekleme ve indeksleme işlemi bulunmamaktadır. Kendi bünyesine dahil edilen verileri öncelikli olarak sunup, yetersizliği durumunda ise evvela Tur.tc ve Vuhuv, akabinde bing ve yandex ile beraber Google gibi arama motorlarının sonuçlarından destek almaktadır. 
Arama yapılan sözcüğe odaklı ve yakın anlamdaki verileri göstermektedir. Sitelerle birlikte içerik, video, görsel, harita vb. tüm verileri bir arada sunmaktadır. 

++ Rastgelelik sitemi indeksler mi? [Özel bir işlem uygulanmadıkça otomatik indeksleme olmaz.]

Rastgelelik Arama Motorunun diğer arama motorlarına göre en önemli avantajları nelerdir?

Tek bir sonuç ve alt yapı odaklı arama yapılmaz. Arama sözcüğünüz Rastgelelik diziniyle birlikte birden fazla arama motorunda ve site ile beraber içerik dizininde aranıp,  en uygun sonuçlar size sunulur. Bazı önemli aramalara ilişkin doğrudan arama sonuç sayfasında yanıtlar sunulur. Mesela sözlük, çeviri, arama, haber, döviz, hesap makinesi vb. birçok unsur farklı sitelere yönlendirilmeden arama sonucu sayfasında sağlanabilmektedir. Ayrıca film bulabilir ve arama sonucu sayfasından reklamsız, kesintisiz izlenebilmektedir. 


Rastgelelik Arama Motoru neler sunuyor, imkan ve olanakları nelerdir?

Rastgelelik Arama Motoru, sadece sitelere dair veri ve sonuçları sunmaz. Sonuçları özelleştirilmiş ve kapsamlı hale getirilmiştir. 
 1. Kendi altyapısında tam kapasite arama sonuçları sunar.
 2. Google, Yandex, Bing, Tur.tc, Vuhuv gibi birden fazla arama motoru verilerinden güç alır. 
 3. Arama sözcüğünün Osmanlıca karşılığını verir. 
 4. Arama sonuçlarının Facebook, Twitter, Google+, Blogger, Wordpress gibi sosyal ağlarda paylaşılabilmesini sağlar. 
 5. Videolarda arama yaparak, video sonuçları sunar.
 6. Arama sözcüğünün Osmanlıcasını, Türkçe anlamını ve açıklamalarını detaylıca sunar.
 7. Haberlerde arama ile arama terimine uygun haber sonucu sunar.
 8. Küreselden yerele, sadece site içi arama olanağı sunar.
 9. Tüm dünya ve ülkede ön plana çıkmış seçkin arama sonucunu ön planda sunar.
 10. Görsel sonuçları bir arada verir.
 11. İlgili arama seçenekleri verir.
 12. Google, Yandex, Bing,  Vuhuv, Tur.tc vb. birçok arama motorlarında da arama yapma imkanı tanır.
 13. IP, Tarayıcı ve arama sonucu listeleme hızınızı gösterir. 
 14. Arama motorunun site ve bloga eklenmesine imkan tanır.
 15. Belli bir oranın altında sonuç olması durumunda sizlerden arama sonuçlarının geliştirilebilmesine ve destek vermenize imkan sağlar.
 16. "döviz, sözlük, haber" vb daha birçok özel arama teriminde sayfaya özgü sonuçlar ve görseller sunar. 
 17. Rastgele arama olanağı bulunur.
 18. Arama sonuçlarında film bulma ve izleme imkanı sağlar.
 19. Geliştirilmekte olan komutlarla arama imkanı sunar.
 20. Anasayfasında gelişmiş ve asit arama özelliği bulunur.
 21. Arama kutucuğundaki metki kopyalar, tamamlar ve tam ekranda arama olanağı sunar. 
Gelişimi devam eden Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru, daha birçok imkan ve olanaklar sunmayı hedeflemektedir. 
++ Gelişimi devam etmektedir. [Bu yüzden eksiklikler görülebilmektedir.]

Rastgelelik Arama Motoru, kendi dizin ve alt yapısına ilaveten Google, Yandex, Bing, Vuhuv, Turtc gibi birkaç arama motorundan da destek alır. Bazı sonuçların kolaylaştırılması ve ilgili hususların hassasiyetinden dolayı öncelikli değişiklikler sunar.

Özel Gösterim

Bazı kelimelere özel veri ve gösterimler bulundurulmaktadır. 
Örnek: "reklam, ads" kelimeleri arandığında sayfada reklam gösterimi yapılır. 
Örnek: "haber" yazıldığında farklı haber platformlarından çeşitli haber gösterimi yapılır.

Özelleştirilmiş Sonuçlar

Bazı sorgular için özel sonuçlar sunulmaktadır; "facebook, google, youtube" vb.

/sorgu Parametreli Arama

Doğrudan "search/sorgu" şeklinde de arama yapılabilmekte, ilgili sorguya özel arama sayfası oluşturulabilmektedir. 
Örnek: www.rastgelelik.com/search/film  -  www.rastgelelik.com/search/korkusuzlar

Arama Sonuç Sayfasında Video ve Film İzleme 

Video sonuçlarında siteye gitmeden videolar seyredilebilmektedir. Arama sonuçlarında bulunan filmler, sayfaya veya siteye gidilmeyen seyredilebilmektedir. 
 

Kapsamlı Arama

Kapsamlı olarak Rastgelelik diziniyle birikte Web'de, Görsellerde, Videolarda, Sözlük ve Çevirilerde, Haberlerde ve Kur'an-ı Kerim'de arama imkanı bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda harita, firma, belge vb. alanlarda arama eklenmesi de düşünülmektedir. 
Kapsamlı arama ekseninde Rastgelelik dizinine ilaveten Google Web - Haber ve Görsel veriler, Yandex Web veriler, Bing Görsel veriler, Vuhuv görsel ve site verileri, Turtc haber ve web verileri, Vikipedia madde verileri, Youtube video verileri, Kur-an-ı Kerim verileri aranıp taranarak sonuçlar gösterilmektedir. 

Osmanlıca Sonuç

Arama yapılan sorgu sözcüğünün veya cümlenin doğrudan Osmanlıcası da arama sonuçlarında listelenmektedir. 

Önceliklendirme

Arama sonuçları genel web mantığının aksine önceliklendirmeli olarak çalışır. Birçok arama motoru site değeri veya seo optimizasyonuna uygun olarak farklı şekillerde indeksleme yapar ve sonuçlar gösterir. Rastgelelik arama motoru ise, bu hususlara ilaveten bazı alanlardaki site ve verilere öncelik verir. Ödev, tez, sözlük, belgelendirme, makale vb. içeriğe sahip site ve sonuçlar önceliklidir. Ayrıca tüm verilerde ilk öncelik Rastgelelik dizini, akabinde diğer dizinlerdir. 

Site İçi Arama

Birçok platformda yapılan aramayı, sadece Rastgelelik dizi ve altyapısında yapmak mümkün. Arama sorgusundan sonra "Site içi arama" düğmesiyle bu işlem mümkündür. 

Alternatifler

Arama sonuçları yetersiz geldiğinde veya yeterli görülmediğinde Google, Yandex, Bing, Turtc, Çokça, DuckDuck, Biliver, Viki, Otag gibi alanlarda da arama imkanı bulundurulmaktadır. 

Sonuç Paylaşım

Sorgusu yapılan arama sayfası ve sonuçlar paylaşılabilmektedir. Facebook, twitter, google+ vb. platformlarda veya web sayfalarda paylaşılabilmektedir. 

Şansım Rastgele

"Şansım Rastgele" düğmesiyle rastgele arama yaptırılabilmektedir. Herhangi bir terim, konu veya cümlede arama yapılarak sonuçlar sunulmaktadır. 

Temelinde Yandex altyapısı kullanılan özel arama motoru sayfasıdır. Google, Tur.tc ve Rastgelelik gibi arama olanağı sunmaktadır.

Bu soru henüz yanıtlanmadı.

Rastgelelik.com Arama Motorunda nasıl arama yapabilirim? 

Rastgelelik Kavramsal Arama Motoru, 2 farklı arayüzde arama imkanı sağlar; Gelişmiş Arama ve Basit Arama. 
Gelişmiş Arama
Gelişmiş Arama
Basit Arama
Basit Arama
Arama için "Arama Kutucuğu" kullanılır. Sorgulamak istediğiniz sözcüğü kutucuğa yazarak "Enter" tuşuna veya "Ara" düğmesine basarak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz. 


Rastgelelik Arama Motoru hangi altyapı ve kaynakları kullanıyor?

Rastgelelik.com, Kavramsal Arama Motoru olarak kendi alt yapısını ve sonuçları zenginleştirmek için aşağıdaki arama motoru alt yapılarını kullanmaktadır.
 1. Turtc
 2. Vuhuv 
 3. Bing
 4. Google
 5. Yandex
Kendi sistem ve indeksinde bulunan veri ve içeriklerle beraber sunulan sonuçlar kendi özgün veri ve platform hizmetimizdir. Bunun haricinde daha iyi ve çeşitli sonuçlara ulaştırabilmek için aşağıdaki site ve kaynaklardan destek alınarak sonuçlar zenginleştirilmektedir.
 1. İşaretçe (isaretce.com) Türk İşaret Dili
 2. Osmanlıca (dervaze.com)
 3. Döviz Kuru (paracevirici.com)
 4. Hava Durumu (bookeder.com)
 5. Sözcük Etimolojisi (nisanyansozluk.com)
Arama motorumuza sağladıkları katkıdan ötürü tüm sağlayıcılarımıza teşekkür ederiz. 
Alt yapımızı güçlendiren ve her türlü desteği sağlayan Turtc ve Vuhuv ekibine de özellikle teşekkürlerimizi iletiyoruz. 
 
++ Rastgelelik Yerli ve Milli midir? [Hayır, %100 yerli-milli teknolojiler kullanılmamaktadır.]

Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları