Yerli Arama Motorları ve Güncellemeleri

"Artado güncellemelerle beğenimizi kazandı."

Yerli arama motorları ve güncellemeleri üzerine kısa bir makale ile son duruma göz atmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, uzun bir süredir yerli arama motorları çok aktif ve sık güncelleme almıyor. Minik düzenlemeler veya kendine bırakılmış bir duruş sergiliyor. Buna rağmen yine birkaçında birtakım değişiklikler oldu. Bunlardan bahsedeceğim.

Önceki makalemizde ele aldığımız üzere özgün ve beğenerek kullandığımız Tarmot arama motoru artık aramızda değil. Gelişimi devam etmiyor. Son zamanlarda güncelleme beklediğimiz aktif arama motoru Azimli.org. Ancak henüz demo sürecinde sanırım. Çünkü hala güncelleme yayınlanmadı. Yakın zamanda ise iki arama motoru güncelleme içerisinde; TurTc ve Artado.

Artado Yerli Arama Motoru Güncellemeleri

Artado, son zamanda gelişim gösteren ve gerçekten beğeni kazanmaya başlayan bir arama motoru. Gizliliğe önem veren ve buna karşın kullanıcı deneğimini üst düzeyde tutmaya çalışan değerli milli arama motoru projelerimizden.

Son güncelleme dahilinde getirilen yenilikler ve testlerimizde edindiğimiz veriler şu şekilde;

  1. Gizlilik ve bilgi güvenliği ön planda. Birçok arama motorundan veri çekilerek arama sonuçları karşımıza çıkıyor. Buna rağmen bizim arama terimlerimiz ve IP, tarayıcı vb. verilerimiz kayıt edilmiyor. Güvenliğimiz ve gizliliğimiz ön planda tutuluyor.
  2. Siyah – Dark görünüm varsayılan. Ancak beyaz – berrak sevenlere de aydın görünüm seçeneği mevcut. Ben aynın görünümü tercih ediyorum. Ayarlardan Türkçe için “Klasik” temayı seçmeniz yeterli.
  3. Girişte saat + hava durumu göstermesi de fayda sağlayan ek bir özellik olmuş.
  4. Arama sonuçları öncelikli Google üzerinden sunuluyor. Ancak Artado, Bing, Yahoo ve Petal gibi arama motorlarında da arama yapabilmemize imkan veriyor.

Hemen hemen birçok özellik gayet iyi. Ancak Youtube üzeri veri çekmede sorunlar var. Yakın zamanda o sorunun da düzeltileceğini ümit ediyoruz. Youtube’da sonuç olmasına rağmen Artado Youtube üzeri veri göstermiyor.

TurTc Güncellemeleri

TurTc gelişime devam ediyor. Ancak artık TurTc’den ziyade “Obiliyo” ismiyle yayın hayatına devam edecek. Hayırlı olmasını diliyorum.

Azimli Org

Deneme sürümünde güzel güncellemeler geleceğini görüyorum. Merakla bekliyorum. Ancak şu sıralar bir durgunluk seziyorum. Umarın devam etmez bu durgunluk. Yakın zamanda güncellemelerle yerli arama motorları arasında en dinamik arama motoru olma özelliğini korur.

Rastgelelik Arama Motoru ve Güncellemeleri

Minik ek düzeltimler dışında güncelleme yayınlamıyoruz. Son birkaç aydır hiç bir güncelleme almadı Rastgelelik. Yakın bir zaman içerisinde ciddi bir güncellemenin ötesinde değişim planlıyoruz. Konsept ve tarzla birlikte alt yapı, sunucu vb. tümünde bir değişime gidebiliriz. Kesin olmamakla beraber hala karar sürecindeyiz. Gelişme oldukça bilgi paylaşacağız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5/5
Blog İstatistikleri
  • 25.866 Okunma
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.