Yandex Rus Arama Motoru

"Yandex, tanınmayan sitelere de değer verir. Webmaster ve kullanıcı dostudur."

Yandex, Rus menşeili arama motorudur. Kurucusu Arkady Volozh olup, birçok ülkede Google’a rakip olmak üzere yatırımlar yapmaktdır. Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya gibi Rusça konuşulan ilkelerde lider konumdadır. Türkiye’de de ciddi yatırım ve reklam kampanyaları sürdürmektedir. İstanbul Maslak’ta Yandex’in Türkiye ofisi bulunmaktadır. Mynet, Yaani, Turkcell gibi şirketlerle, Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray gibi spor kulüpleri ile birtakım anlaşmalar yapmış durumdadır. 

Yandex Nedir? 

Kullanıcısına akıllı ürün ve hizmetler sunan arama motoru teknolojisidir. Küresel çapta çevrimiçi ve çevrimdışı hizmet sağlamakta olup, 1997 yılında kurulmuştur. Ulaşım, navigasyon, mobil uygulama gibi çeşitli hizmetleri de bulunmaktadır. Dünya geneline bakıldığında 30 ofisi mevcuttur. 

Yandex Arama Motoru

Yandex, misyonunda kullanıcılardan gelebilecek tüm sorulara yanıt vermeyi amaç edindiğini ifade eder. Açık ve net birçok sorunun cevabını arama sorgusu sayfasında sunar. Yalnızca web ağlarında değil, haberlerde, görsellerde ve videolarda da arama yapar. “Bugün İstanbul’da hava durumu”, “Haberler ne?” gibi birtakım sorulara doğrudan yanıt verecek tarzda sonuçlar gösterir. 

Türkiye’de iyi bir alternatif arama motorudur. Ülkemizde Google ve Bing arama motorundan sonra en yaygın kullanılan arama motoru Yandex’tir. Şu günlerde arama motoru camiasında 2. sıra biraz kapışmalı görünüyor. Yandex, Bing ve Yaani arasında git geller devam etse de yakın zamanda Yaani ve Yandex ülkemizde en sık kullanılan 2. arama motoru olacağa benziyor. 

Yandex, güvenli ve kapsamlı sonuçlar sağlamaya odaklıdır. Ancak Google kadar çok hızlı indexlemesi bulunmaz. Sitenizde yapılan bir güncelleme en geç 2. gün Google verilerinde görülürken, Yandex’te 1 haftayı bulabilmekte veya aşabilmektedir. Fakat Google veya Bing gibi indekslemede cimri davranmaz. Birçok sayfayı kolayca indeksler. 

Yandex İsminin Kökeni? 

Yandex kelimesi nereden geliyor, anlamı nedir? Yandex’in kurucularından lya Segalovich ve Arkady Volozh İngilizce “to Index” fiilinden yola çıkıp, “yet another indexer” (Bir dizin oluşturucu daha) ifadesinin kısalmasını kullandılar. “Index” sözcüğünü ardından Rusça “Я” (Ya) harfi ile değiştirip “Яndex” ismini kullandılar. 

Türkiye’de Yandex 

Ülkemizde Google’a rakip olabilecek arama motorlarından olan Yandex, ülkemizin reklam potansiyelini gördüğü için bu pazarda ciddi rol almak istemektedir. Birçok hizmeti Türkçe sunmaya da özen göstermektedir. 

Yandex Arama Motoru Özellikleri

Yandex, sizlere özel arama motoru kurma imkanı da sunmaktadır. Her site Yandex alt yapısı ile kendi aramasını oluşturabiliyor. 
Yandex, arama esnasında doğrudan ilgili sözcükleri çıkarmaktadır. 

 • Google ve Bing arama motoruna göre alt dizinleri arama sonucunda göstermede daha hızlı va başarılıdır. 
Yandex Rastgelelik Arama Motoru Sonuclari
 • Görsellerde, videolarda, haritalarda ve haberlerde arama imkanı sunar. 
 • Vikipedi verilerinden sonuçları doğrudan arama sonuç sayfasında sunar. 
 • Aradığınız sözcüğe uygun benzer sorguları da listeleme imkanı tanır. 
Yandex Benzer Sonuclar
 • Kişinin konumuna uygun sonuçları ve hava durumu verilerini sonuç sayfasında sunar. 
Yandex Istanbul Hava Durumu


Neden Yandex Kullanmalıyız, Yandex Kullanma Nedenleri

 • Yandex, Webmaster ve kullanıcılara değer verir. 
 • Türklere ve Türkiye’ye özel imkanlar ve değerlerine saygılıdır. 
 • Türkiye bayramlarını ve özel günlerini unutmaz. 
 • Tanınmamış sitelere de değer verir. 
 • 3D görünümlü harita imkanı sağlar. 
 • Özel filtreleme imkanı vardır. 
 • Kendi bünyesinde antivirüs çalıştırmakta ve zararlı siteleri engellemektedir. 
 • Görsel sonuçlarda diğer arama motorlarına göre çok daha fazla seçenek ve sonuç sunmakta. 

Küresel çapta sağladığı imkan ve avantajların yanı sıra Türkiye’ye özel sağladığı avantaj ve değerlerle kısa sürede ülkemizin 2. tercih edilen arama motoru olmuştur. Google ve Yahoo kendi vatandaşlarına Amerika’da özel ayrıcalıklar sunuyor. Yandex de Türkiye’ye birtakım ayrıcalıklar sunuyor. 

Ayrıca Yandex, Rastgelelik arama motorunun da güçlendirme sağladığı arama motorudur. “Kendi Arama Motorunu Kur” hizmetimizde Google ve Turtc ile beraber alt yapı desteği Yandex ile sağlanmaktadır. 

Peki sizce Google mı Yandex mi?
“Yandex Rus Arama Motoru” adlı blog yazımızı faydalı bulduysanız yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5/5
Blog İstatistikleri
 • 24.804 Okunma
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.