Rastgelelik sosyal hizmetlerinden faydalanabilmek için oturum açmalısınız. Oturum Aç | Kayıt Ol

Powered by Hemen Tasarım

Rastgelelik sosyal hizmetlerinden faydalanabilmek için oturum açmalısınız. Oturum Aç | Kayıt Ol

Powered by Hemen Tasarım

Wiki Nedir?

Diğer Wikilerden daha özgür.

İçindekiler

Viki maddesi, Vikipedia sitesinin öncülüğünde gelişmiştir. Ansiklopedik ya da almanak tarzı bilgi barındıran tamamen tarafsız metin ve çoklu ortam belgeleriyle oluşturulmuş sayfalardır.

Wiki Nedir?; Günümüzde ansiklopedik bilginin adeta dijitalleşmiş hali, denilebilir. Kurucu ve yöneticilerin ilkeleri doğrultusunda içeriksel farklıklar gösterir.
Kurucusu: Jimmy Wales

*Çoklu ortam: Video, resim, mp3 (müzik-ses dosyası), animasyon, gif vb. ifade etmektedir. 
*Almanak: Yılın bayram, yıl dönümü gibi bazı gökbilim, meteoloji bilgilerinin bazı alanlarla alakalı istatistikleri ve çeşitli bilgileri sunan kitap tarzında takvim demektir. 
*Wiki (Viki Nedir?): Viki, bütünsel bir iş birliği ekseninda toplanmış kişilerin web tarayıcı (browser) üzerinde yeni web sayfaları oluşturmalarına, sayfada düzenleme yapmalarına ve bu sayfaları birbirleriyle bağlamaya yönelik olanak sunan “MediaWiki” veya benzer nitelikteki altyapısıyla geliştirilmiş yazılım siteleridir. Wiki sözcüğü, İngilizce “What i Know is” (Bildirim kadarıyla / ne biliyorum?” cümlesinin baş harflerinin kısaltmasıyla oluşturulmuştur. Wiki (Viki) sözcüğü, aynı şekilde Hawaii lisanında Hızlı manasına gelen “Wikiwiki” kelimesi olarak da kullanılır. 

Viki, bir iş birliği etrafında toplanmış kimselerin web tarayıcıları üzerinde madde olarak tanımlanan yeni sayfalar oluşturabildiği, bu sayfaları düzenleyebildiği, ek katkılar sağlayabildiği ansiklopedik bilgi üretilmesinde etkili platformlardır. En popüler Wiki alt yapısı MediaWiki ve DokuWiki’dir. Bunun haricinde Wikidot gibi farklı alt yapısı sitemleri de mevcuttur. Rastgelelik gibi kendi alt yapılarını kuran Wiki platformları da mevcuttur. Wiki platformlarında kolaylıkla bilgi odaklı belgeler ve içerikler oluşturulabilmektedir. Tüm alt yapılı sistemlerde olmasa da temel özelliği Diff ile sayfanın önceki sürümleri görüntülenebilmektedir. Sayfalar arası güçlü bağlantı kurulumu ve biçimlemeler bulunur. 

Viki (Wiki) Sayfaları Nedir?

Herkesin özgürce ve kolaylıkla katkı sağlayarak içerik ve sayfalar oluşturabildiği ansiklopedilerdir. 

Vikipedia Viki Sitesi

Vikipedi, diğer adıyla Wikipedia, ortaklaşa kullanıcıların katkı sağlayabildiği, özgür ve bağımsız İnternet ansiklopedisi olarak tanımlanır. Birçok dilde hizmeti ve sürümü mevcuttur. Sürekli ilave değişiklik ve yenilik yapıldığı için hiç bir zaman tamamlanmayacaktır. Aslında birçok Viki platformunun temel özelliği bu şekildedir. Olabildiğine geliştirilebilir. Vikipedi, MediaWiki alt yapısı kullanılarak hazırlanmıştır. 

Jimmy Wales

Dünya üzerindeki her insana kendi dillerinde, en ust kalitede bedava bir ansiklopedi yaratma ve dağıtma emeği

Rastgelelik Viki

Rastgelelik Viki, Mevlüt Baki Tapan’ın öncülüğünde Rastgelelik Arama Motoru Geliştirme Ekibi tarafından geliştirilmiştir. Vikipedi tasarımına yakın bir görünüm ve sistem sunulmuş ancak MediaWiki gibi hazır bir Wiki CMS kullanılmamıştır. Tamamen kendi alt yapısında yeniden derlenmiş ve tertiplenmiştir. Diğer birçok viki ağından çok daha özgür olmayı ve Türkçe kaynak geliştirmeyi amaç edinir. 

Please enter correct URL of your document.