Rastgelelik sosyal hizmetlerinden faydalanabilmek için oturum açmalısınız. Oturum Aç | Kayıt Ol

Powered by Hemen Tasarım

Rastgelelik sosyal hizmetlerinden faydalanabilmek için oturum açmalısınız. Oturum Aç | Kayıt Ol

Powered by Hemen Tasarım

Rastgelelik Viki Madde Konsepti

Diğer Wikilerden daha özgür.

İçindekiler

Rastgelelik Viki, özgür bir ansiklopedi kaynağıdır ancak temel madde anlayışı, konuların daha dar ve odaklı olması yönünde bilgi üretilmesini sağlamaktır.

Rastgelelik Viki Madde Oluşumunda İçerik Anlayışı; Rastgelelik Viki, özgür bilgiyi destekler ancak diğer Viki ve Ansiklopedi kaynaklarından daha farklı olarak dar kapsamda konular üzerine geniş çalışmalara ve bilgi üretimine destek verir.

 

Rastgelelik Viki‘nin çalışma ve Viki’ye madde ekleme konusunda ortak bir anlayış (konsept) belirlenmiştir. Faaliyet ve sistem işleyişi de büyük oranda bu mantık etrafında şekillenmiştir. Ancak yine de “Daha özgür Viki” ilkesiyle kullanıcı ve Viki geliştiricilerinin konu seçimine, madde oluşturma mantığına saygı duyulur ve gelişim-katkı sağlamasına destek olunur. Biz, aşağıda belirlenen anlayışa uygun maddeler oluşturmanızı diliyoruz. Ancak bu anlayışa uymak zorunda olmadığınızı, konu ve madde oluşumunda özgür iradeye sahip olduğunuzu hatırlatmak isteriz.

Rastgelelik Viki Madde Anlayışı (Konsepi)

  1. Daha dar kapsamlı ve odaklı konularda maddeler oluşturulmalıdır. “Almanca”, “Almanca Fiiller” gibi geniş kapsamda konular yerine “Almanca gehen fiil çekimi”, Almanca sıfat halleri” vb. tarzda konular seçilerek maddeler oluşturulması daha faydalı olacaktır. 
  2. Aşırı detaylı bilgi vermek yerine daha açıklayıcı ve öz bilgi aktarımı yapılmalıdır. 
  3. Detaylar diğer maddelere bağlantı oluşturularak verilmelidir. 
  4. Doğruluğu ispatlanması gereken bilgilerde mutlaka kaynak gösterilmelidir. 
  5. Dış bağlantı azami düzeyde tutulmalıdır. 
  6. Madde içerisinde olabildiğine az düzeyde dış bağlantı kullanılmalıdır.
  7. Uzun maddelerde “İçindekiler” kısmı oluşturulmalıdır. 
  8. Diğer ek bilgi ve açıklamalar, dış kaynak verilecekse öncelikle Rastgelelik ürün, hizmet ve projelerde veri oluşturularak bağlantı verilmelidir. 

Please enter correct URL of your document.