Rastgelelik sosyal hizmetlerinden faydalanabilmek için oturum açmalısınız. Oturum Aç | Kayıt Ol

Powered by Hemen Tasarım

Rastgelelik sosyal hizmetlerinden faydalanabilmek için oturum açmalısınız. Oturum Aç | Kayıt Ol

Powered by Hemen Tasarım

Yeni Madde Oluşturma Kuralları

Diğer Wikilerden daha özgür.

İçindekiler

Yeni bir Viki Madde oluştururken dikkat etmeniz gereken kurallar bu madde sayfasında ele alınmıştır. Bu kurallar, daha kalıcı ve faydalı bilgi üretmek için uygulanmaktadır.

Rastgelelik Viki’de yeni madde oluşturmak, mevcut bir madde veya katkıyı düzenlemek için hazırlanmış “Madde Oluşturma & Düzenleme Kılavuzu” isimli madde sayfamızı mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Yeni Viki Maddesi Oluşturma Kuralları; Rastgelelik Viki’de yeni madde oluşturmada belirlenmiş temel kuralları içeren viki maddesidir.

3 Temel Kural

Rastgelelik Viki, diğer birçok viki projesinden daha özgür bilgi üretmeyi amaçlar. Bu doğrultuda ise daha verimli, daha işlevsel bilgi üretebilmek için ise 3 temel kurala uygun içerik oluşturulmasına özen gösterir. 

 • 1 – Madde oluşturulacak dilin yazım ve anlatım kurallarına uygun olarak içeriğin oluşturulması GEREKİR
 • 2 – Reklam, Irkçılık, Ayrımcılık, Aşağılayıcılık, Yasadışı, Suç ve Yetişkin içerik barındıran materyal, bağlantı ve yazıların barındırıldığı maddelerin oluşturulması YASAKTIR.
 • 3 – Maddenin ve içerdiği materyallerin telif haklarını ihlal etmemesi GEREKİR.

Daimi Bilgi İçin Nitelik Kuralları

 • 1 – Tarafsız bakış açısı: Maddeler, tarafsız bakış açısı ile oluşturulmalı ve içerikler tamamen tarafsız olmalıdır. Bir başka kişi, kurum veya topluluğu aşağılayıcı, yerici bir nitelik taşımamalıdır. Sunulan bilgi gerçek dahi olsa şiddet, hakaret içermesine asla müsaade edilemez. 
 • 2 – Doğrulanabilirlik: Rastgelelik Viki, bu konuda çok fazla katı olmasa da bazı bilgilerin doğruluğu önem teşkil eder. Sağlık, haber vb. materyal ve bilgilerin mutlaka doğrulanabilmiş olması gerekir. Aksi durumda yanıltıcılık gerekçesiyle madde silinecektir. Eklenen maddedeki tüm içeriklerin olabildiğine kaynak gösterilerek üretilmesi gerekir. Kaynakların da güvenilir olmasına özen gösterilmelidir.
 • 3 – Özgün çalışma eylemi: Maddeler eşsiz olmalıdır. Benzer veya aynı isimde madde oluşturulmamalıdır. Düşünce, fikir ve içerik olarak özgünlüğe önem verilmelidir. Özgün bir konuda kendi fikirlerinizi ve bakış açınızla bilgi paylaşımını yapabilirsiniz. Tek bahsedilen konu bir başka alanda yayınlanmış içeriğin kopyalanmamasıdır. 

Güven İlkeleri

Rastgelelik Viki‘nin geliştirilmesi, kullanıcılara faydalı bilginin üretilebilmesi için güven ilkelerine uyulması zaruridir. Bir madde geliştiricisi mutlaka güven ilkelerine uygun davranış sergilemelidir. Bu davranış, oluşturulan maddenin kalitesi, beğeni toplaması açısından adeta refarans niteliğindedir. 

 • 1 – Madde oluşturma, katkı sağlama, tartışmalara katılma ve mevcut maddeleri/katkıları düzeltme konusunda cesur davranın
 • 2 – Tüm çalışma ve işlemlerinizde saygılı olun.
 • 3 – Sizinle herkesin her zaman aynı fikirde olacağını düşünmeyin. İlla ki farklı fikirlerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda asla şevkiniz kırılmasın. Bu bilgi paylaşımı size ve Rastgelelik Wiki ağına ek katkı, çeşitlilik kazandıracaktır. Sizinle aynı fikirde olmayan diğer kullanıcıları da cesur olmaya teşvik edin. 
 • 4 – Şüphe duyduğunuz veya emin olamadığınız konuları tartışma alanına taşıyın ve o alanda diğer madde oluşturucularla tartışın. 
 • 5 – Yeni madde oluşturma haricinde bir maddede yaptığınız tüm değişikliklerde mutlaka kısa bir değişiklik özeti ve gerekçesi belirtin. 
 • 6 – Tartışmalarınızda diğer karşı tarafın faydalı bir eyleme geçmesine vesile olun. 
 • 7 – Tartışma ve katkı alanlarında imza kullanın ve reklam odaklı imzalardan kaçının. 
 • 8 – Rastgelelik Viki’de 3 fiili ilke vardır; özgür lisans, seviyeli İçerik, özgür irade. Bu ilkeleri kabul etmiyorsanız, Rastgelelik Viki’nin sizin için doğru bir yer olmadığını belirtmek isteriz. 
  • – Özgür Lisans: Telif hakkı bulunan bir içeriği izin ve onay olmaksızın Rastgelelik Viki’de paylaşamazsınız. Telif haklarına saygı göstermek, emeğe saygılı olmaktır. Bu bilincin ihlaline izin verilmez.
  • – Seviyeli İçerik: Bir topluma, kişi veya kuruma hakaret, aşağılama veya yerme içeren; aynı zamanda müstehçen, yasa dışı ve şiddet ifade eden materyal, belge, içerik ve verilerin Rastgelelik Wiki’ye eklenmesi, bu konulara yönelim madde oluşturulması kesinlikle YASAKTIR. 
  • – Özgür İrade: İlkeler ekseninde tamamen özgür olduğunuzu unutmayın. Konu seçimi, yazım dili, yazım biçimi ve anlatım tarzı, araştırma türü ve hatta kaynak gösterme biçimi tamamen sizin iradenize bırakılmıştır. Rastgelelik Wiki temel madde oluşturma, kaynak gösterme ilke ve kuralları, kendisine özgü biçemi bulunur. Fakat hiç bir wiki madde üreticisine bu kurallar dayatılmaz ve özgür biçimde işlem yapmanıza olanak tanınır. 

Rastgelelik Wiki Madde Oluşturma Amacı

Almanca, İngilizce, Al Bakiyye, Türkçe gibi dillerde madde oluşturulmasına izin verilen Rastgelelik Viki, temelde TÜRKÇE kaynak ve veri geliştirmeyi amaçlar. Özellikle İngilizce ve Almanca zaten birçok alanda kaynak mevcut olup, Türkçe’mizin geliştirilmesi ve dilimizde kaynak üretilmesi gerekir. Bu bilinçle öncelikli madde oluşturma dilimiz TÜRKÇE‘dir. 

Unutmayın!

Viki madde oluşturmak emek, özel ve çaba ister. Tek dokunuşla onlarca madde oluşturmak sağlıklı ve verimli olmayacaktır. Bu yüzden maddelerinizi oluştururken detaylı, özenle veri işlemeye gayret gösterin. 

Rastgelelik Viki’de Kısıtlamalar

Rastgelelik Viki’de kısıtlama var mı? Elbette ki her platformun bazı kısıtlamaları vardır. Bizim de gerek yazılım, gerek destek ekibi açısından yetersiz olduğumuz ve kısıtlı hizmet sunduğumuz alanlar bulunuyor. Fakat bunların dışında bilinmesi gereken bazı kısıtlamalar söz konusudur. Bunlar; 

 • – Rastgelelik Viki, temel yasa ve politikalarına uymayan tüm içerikleri kısıtlar.
 • – Resim, dosya ve belge gibi materyallerin yüklenmesinde limit ve boyut kısıtlaması vardır. Bu, veri tabanımızın verimli kullanılması açısından önemlidir. 
 • – Madde oluştururken metin ve içerik alanında belli karakter sınırı bulunur. Bu, özgürlüğünüzü kısıtlamak için değil, daha okunabilir, daha verimli maddeler ve daha işlevsel bilgiler üretilebilmesi içindir. Yeterli olmayan bilgileri “Katkı” alanında istediğiniz kadar işleyebilirsiniz. 
 • – Madde veya katkı ekleme sınırı bulunmuyor. İstediğiniz kadar madde oluşturabilir, maddelere katkı sağlayabilirsiniz. Fakat günlük talep işleme sınırımız söz konusudur. Bu sınır, ekip üyelerimizin daha sağlıklı ve verimli çalışabilmesi için konulmuştur. Eklediğiniz ve talep ettiğiniz her işlem gün içerisinde değil, müsaitlik durumuna göre işleme alınır. 

Not: Rastgelelik Viki (Wiki) projesinin Rastgelelik Arama Motoru projesine bağlı olduğunu ve tüm içerik, işlem ve çalışma politikalarının Rastgelelik Arama Motoru ilkelerine de uygun olması gerektiğini lütfen unutmayınız. 

Please enter correct URL of your document.