Rastgelelik sosyal hizmetlerinden faydalanabilmek için oturum açmalısınız. Oturum Aç | Kayıt Ol

Powered by Hemen Tasarım

Rastgelelik sosyal hizmetlerinden faydalanabilmek için oturum açmalısınız. Oturum Aç | Kayıt Ol

Powered by Hemen Tasarım

Hakkımızda

Diğer Viki platformlarından çok daha özgür olan Rastgelelik Viki’ye hoş geldiniz.

Rastgelelik Viki, özgür bilgi üretimine katkı sağlamayı amaçlayan ücretsiz ve kısıtlamasız wiki projesidir. 2020 yılının Haziran ayında geliştirilmeye başlamıştır. İlk etapta 4 dilde hizmet veren Rastgelelik Viki, aynı zamanda Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru ve Sözlüğü projelerinin de bir koludur. Dünyanın her köşesinden gönüllü insanların madde hazırlayabileceği, özgürce bilgi üretebilecekleri, kâr amacı gütmeyen ücretsiz ansiklopedi platformudur. Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru alt yapısı olan uNet sistemi üzerinde geliştirilmiştir. Dokuwiki, Mediawiki gibi bir başka hazır Wiki CMS veya sistemi kullanılmamaktadır. 

Rastgelelik Viki Ekibi

Rastgelelik Viki’nin geliştirici ekibi, Rastgelelik Arama Motoru geliştirme ekibi ile aynıdır. Yalnızca gönüllü olarak katılan diğer kullanıcılar, düzenleme ve tertip alanında wiki maddelerini geliştirmeye devam eder. Siz de ücretsiz üye olup, geliştirici başvurusunda bulunabilirsiniz. 
Rastgelelik Viki Ekibi olarak tüm kullanıcı ve konuklarımızdan cesur olmalarını, özgürce bilgi üretimine katkı sağlamalarını beklemekteyiz. Özellikle Türkçe az kaynağı bulunan alanlarda bilgi üretimi veya çevirilerin yapılmasını tavsiye ediyoruz. Yapay diller, mekanik çalışmalar, programlama dilleri, dünya dinleri ve kültürleri, toplum bilim, psikoloji vb. alanlarda oldukça düşük oranda Türkçe kaynak ve bilgi mevcuttur. Bu bilgilerin de büyük kısmı dünyanın en kapsamlı Wiki projesi olan Wikipedia‘da veya diğer lisans, yüksek lisans temelli tez çalışmalarında yer almaktadır. 

Rastgelelik Viki’de Özgürlük

Rastgelelik Viki, diğer viki projelerinden çok daha özgür olmayı amaçlar. Bu kapsamda bilgi-madde geliştiricisini kısıtlamaz ve dilediği alanda bilgi üretimi yapmasına izin verir. Yapay dil geliştirenlere, proje üretenlere, font vb. çalışması yapanlara özgürce Wiki alanı sunar. Akademik kaynaklarda bilginin var olması zorunlu değildir. Çünkü biz, akademik alan dışındaki bilgi üretiminin de desteklenmesini savunuyoruz. Bir süre sonra muhakkak ki bu veriler akademik alanda da çalışılabilecektir. 
DİKKAT!
Bazı konu ve materyaller var ki, bunları hiç bir şekilde kabul etmiyoruz. Çünkü bu materyallerin paylaşım ve üretimi yayın politikamızı ihlal etmekte ve bu davranışın özgürlük değil, özgür bilgiye sekte vurmak olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda “Kurallar” madde sayfasında yer alan ilkelere uygun olarak maddelerin oluşturulması gerekmektedir. 

Rastgelelik Viki Gelir Kaynağı

Rastgelelik Viki‘nin Viki bilgi üzerinden hiç bir gelir kaynağı bulunmamaktadır. Tüm masraf ve giderler, Rastgelelik Arama Motoru Geliştirme Ekibi tarafından karşılanmaktadır. 

Neden Wiki Değil, Viki?

Çünkü dilimizde X, Q, W gibi harfler bulunmuyor. Bu harflerin dilimdeki karşılığı ile kullanımını uygun görüyoruz. “Rastgelelik Wiki“, de hatalı değildir. Küreselleşen dünyada artık W, X, Q gibi harfler birçok Latin kökenli alfabe kullanan dillerde kullanılmaktadır; Web, Taxi, Fax, Wiki vb. Türkçe ses sistemine uygun olması için biz, “Wiki” yerine “VİKİ” kullanımını tercih ediyoruz. 

Temel Amacımız

Öncelikle özgür bilgi üretilmesini destekleyerek yeni bilgi üretimine katkı sağlamak, temel amacımızdır. Dilimizdeki kaynak eksikliğini, kısıtlama olmaksızın kültürel ve toplumsal değerlerimiz göz önünde bulundurularak gidermeyi hedefliyoruz.