TurTc Milli Arama Motoru

Turtc, milli ve yerli sermayenin ürünüdür. Turtc, milli arama motoru ve miller sermayenin ürünüdür. Tüm web, görsel, haber ve videolarda arama yapar. E-posta, sosyal medya, portal vb. hizmet sunar.

Turtc, ülkemizin en gelişmiş yerli arama motorlarından birisidir. Kendisine özgü birçok özelliği bulunmaktadır. Kendi özel dizininde ve genel ağda web, görsel, haber ve video aramaları yapma imkanı sunar. Temelde yabancı uyruklu arama sisteminden güç alsa da sosyal medya, portal, alan adı ve sunucu hizmetleri, reklamcılık (Yayıncı – Reklam Veren) ve e-posta gibi kendisine özgü hizmetleri bulunmaktadır. Ülke genelinde kapsamlı hizmet sağlamaya aday ve yeterli destek verilmesi durumunda tüm ihtiyaçları karşılayabilecek düzeyde arama motorudur. 
Çok yaygın olmamakla beraber, çok fazla kullanıcısı da henüz bulunmaz. Ancak sadık ve her geçen artış gösteren memnun kullanıcıları vardır. Turtc arama motoru, aynı zamanda Rastgelelik arama motoru ortaklığı ile Rastgelelik arama motorunun da alt yapı ve sonuçlarında güçlendirme desteği sağlar. Aynı zamanda reklam ortağıdır. 

TurTc Arama Motoru Bazı Hizmetleri

 • Arama Hizmeti: Tüm web ağı ve kendi dizininde site, görsel, video ve haber arama sonuçları sunar. 
 • E-posta@ttposta.com uzantılı e-posta (email) hizmeti sunar. 
 • Reklamcılık: Hem yayıncı, hem reklam veren olarak iki farklı olanakta reklam hizmeti sağlamaktadır. Kurum, kuruluş, site ve firmalara hem arama motoru reklamı, hem diğer reklam ortağı olduğu sitelerde yayıncı reklamı verme imkanı sunmaktadır. Site ve blog yöneticilerine ise sitelerinde reklam yayınlama, yayıncı olma ve ek kazanç sağlama olanağı sağlamaktadır. 
 • Kariyer Turtc: İş arayanlara iş ilanları, işçi arayanlara iş ilanı verme imkanı sunduğu platformdur. 
 • Sosyal Ağ (Like Türk): Facebook, Twitter gibi yabancı kökenli sosyal medya sitelerine alternatif oluşturabilecek yerli sosyal medya platformudur. Kişi ve kurumların kendi sosyal hesaplarını açmasına, arkadaşlıklar kurmasına imkan tanır. 
 • Firma Kartı: Firma, işyeri ve kurumlar için tanıtım ve birtakım avantajlar sağlayan firma platformudur. 
 • TRDmoz: Site dizin platformudur. Site veya blogunuzu eklemenize, Turtc ve Rastgelelik gibi sitelerde yayınlanmasına imkan sağlamaktadır. 
 • Tur.Tc Alan Adı – Sunucu: siteadi.tur.tc uzantılı alan adı almanıza ve sunucu ile kendi sitenizi kurmanıza imkan sağlayan platform hizmetidir. 

TurTc Arama Motoru Özellikleri

Turktc, yerli ve Türkçe sonuçlara öncelik veren, Türkçe ve İngilizce arayüz dil desteği bulunan arama motorudur. Mobil, Tablet ve dizüstü / Masaüstü platformlarda çalışmaktadır. Kendisine özgü mobil uygulaması, mobil-web tarayıcı niteliğindedir ve Turtc arama motorundan sonuçlar gösterir. 
Turtc, kişi ve diğer siteler için özel arama motoru oluşturma imkanı da sağlamaktadır. Arama sorgusuna uygun sonuçları listelediği gibi, aynı zamanda ilgili görsel ve video önerisinde bulunur. İlgili arama sorguları ve anahtar sözcükler ile sizleri yönlendirir. Konuma uygun sonuçlar ve arayüz dili seçer. 
Türkiye gibi arama sorgularında doğrudan sağ konsolda bilgi gösterimi sağlar. Aynı şekilde kaydı bulunan firmalar için de aynı özelliği sunmaktadır. 

Neden TurTc Arama Motoru

Çünkü yerli sermaye ile geliştirilmektedir. TurTc, arama motoru hizmeti dışında e-posta, sosyal medya, alan adı/sunucu, kariyer, firma ve dizin gibi birçok hizmeti bünyesinde barındırmaktadır. Türk toplumu olarak ihtiyaç duyulan birçok imkanı kendi bünyesinde sunmaktadır. Kaynak ve verileri Wikipedia veya bir başka sitelerden değil, bizzatî kendi özgün yapısında tutar. 

TurTc Ne Demek?

TurTc, Türkçe “Turlamak” fiilinin kısaltması “Tur” ile, “Türkiye Cumhuriyeti” sözcüklerinin kısaltması olan “TC” ile birleştirilerek oluşturulmuştur. 

Güncelleme Haziran 2022

TurTc, artık “Obilio” adıyla yayına devam etmektedir.

9 thoughts on “TurTc Milli Arama Motoru”

  1. Azimli için alt yapısı Google Özel Arama olmasına rağmen tasarım ve mantık olarak Yaani’den çok daha özgün diyebiliriz. Çünkü Yaani, tasarım, sonuç ve algoritma olarak dahi hazır arama motoru sistemi kullanmaktadır.

   1. Turtc hazır gibime geldi ki aynı scriptlerine benziyor. Script adı : Inout
    Search Engine bir bakın derim

    1. Belirttiğiniz bilgi doğru. Yine belirttiğiniz gibi 1 – 2 arama motoru projesi hariç diğer birçok yerli arama motoru girişimi farklı bir arama motoru alt yapısı kullanmaktadır. Güçlü alt yapı, yeterli sermaye ve yetkin yazılımcılar sağlanamadığı sürece ne yazık ki bu durum bu şekilde devam edecektir.

     1. Ama Turtc yi kötülemem yerli arama motoru dediklerimizin çoğu zaten başka alt yapı. Hepsini tebrik ederim.

 1. Belirttiğiniz şekilde hazır bir sistem kullanıyor ama kendi dizinini oluşturmayı başarmış. Kendi oluşturduğu site dizini ve Türkçe içerikli sitelerde öncelikle arama sağlatmayı başarmıştır. Arama motoru girişimlerinin her türlüsüne bizler destek olmayı amaçlıyoruz. Alt yapı bir başka arama motoru veya hazır arama sistemi dahi olsa yeterli destek ve katkı sağlandığında zamanla kendi sistemlerini ve alt yapılarını kurabilirler.

  1. Ben de onu diyorum işte. Turtc, Vuhuv, Azimli gibi projelere destek olup onlarda kendi verileriyle çalışan sistem geliştirse. Yaani motoru okadar büyük şirket ama diğer projelere yanaşamamıştır bile. O kadar maddi imkan varken hazıra gitmeleri tuhafıma gitti.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5/5
Blog İstatistikleri
 • 21.440 Okunma
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

%d blogcu bunu beğendi: