Türk Arama Motorları Ne Durumda?

"Hangi Türk arama motoru yola devam ediyor, hangisi yenilendi ve neler değişti?"

2020 – 2021 yıl aralığı dikkate alınarak dünden bugüne Türk Arama Motorlarının durumunu inceledik. Yenilikler ve gelişmeleri sizlere derledik.  

Tüm dünyayı saran Covid-19 (Koronavirüs) salgını yüzünden hayatımızda birçok değişiklik gerçekleşti. Alışkanlıklarımız da değişime uğradı. Özellikle İnternet kullanımında ciddi artışlar oldu. Arama motorlarının kullanım oranları da haliyde değişti. Hala kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Google ve onu takiben Yandex veya Bing yahut DuckDuckGo kullansa da bazı Türk yapımı arama motorları da kullanım oranlarını artırdı. Özellikle Vuhuv, Yetita ve Azimli, önplana çıkmayı başardı. 

Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru, Sözlük ve Wiki Projesi geliştirici ekibi olarak biz, arama motoru geliştirmeyi bir sanat ve keyifli bir uğraş dalı olarak görüyoruz. Bu kapsamda faaliyetini başlatan her projenin devam etmesini ve Biz RastgelelikAzimliTurTc, Yetita, Vuhuv ve Tarmot benzeri arama motorları gibi birbirleriyle etkileşim kurmasını temenni ediyoruz. Fakat yine de her proje başladığı gibi devam edemeyebiliyor. Dünden bugüne 1 yıl sonrasında aramızdan ayrılan birtakım arama motoru projeleri de oldu. Elbette çok sayıda olmasa da birkaç yeni arama motoru projesi de bizler göz kırptı. 

Aramızdan Ayrılanlar

Son bir yıllık süreci incelediğimde yıllardır faaliyet gösteren bazı Türk yapımı arama motorları ve yerli girişimler artık hizmet vermiyor. Zaman zaman bağlantıları aktif olsa da işlevsellik göstermiyorlar. 

Bul.com.tr Aramızdan Ayrıldı

Ara.com.tr’nin devamı veya varisi diyebileceğimiz Bul.com.tr, son zamanlarda yayınlarını ve bağlantısını kapattı. İlerleyen zamanlarda yeniden aktif olur mu, farklı bir proje ile devam eder mi bilmiyoruz. Ancak artık aramızda değil. 

Fatingo Kapsam Sorunları

Güzel ve beğenilen bir arayüz, sonuç sunumuna sahip olan, aynı zamanda etkileyici ve işlevsel algoritma kurmayı başaran Fatingo, artık işlevsellik göstermiyor. Geçici bir sorun mu, kapanmanın habercisi mi bilinmez. Ancak arama yaptığımızda sorgu ne olursa olsun şu günlerde sonuç gösteremiyor. Geçici bir sorun olmasını, faaliyetine tekrar devam etmesini temenni ediyoruz. 

Logiw Veda Etti

Türkçe ve İngilizce iki dilde hizmet veren ve Yetita ile etkileşimlerini sürdürmüş olan Logiw, artık faaliyet göstermiyor. Logiw arama motoru aramızdan ayrılmış görünüyor. Yeniden geri döner mi, dönerse dönüşü nasıl olur bilinmez. Şu an işlevselliğini sürdürmediğini söyleyebiliriz. 

Obiliyo Artık Yok

TurTc alt yapısı ile faaliyet gösteren Obiliyo arama motorumuz da artık faaliyet göstermiyor. 

// Aramızdan ayrılan farklı Türk arama motoru projeleri varsa ve listemizde yer almasını istiyorsanız, bize iletebilir veya yorumlarda belirtebilirsiniz. //

Yola Devam Eden Arama Motorları

Yolda olmak, yola devam edebilmek, gerçekten her işte olduğu gibi Arama Motoru işinde de o denli önem arz eder. Yılların eskitemedi, eskitmiş olsa da yıkamadığı arama motorlarını burada listelemek bizim için gurur verici bir durum. Çünkü tüm dünyanın büyük kısmının, Türkiye’de ise kullanıcılarının neredeyse %99’luk kısmının Google Arama Motorundan vazgeçmediği günümüzde hala var olabilmeyi başarmak gerçekten yiğit adam işidir. Yıllarca kullanım oranı azalsa da, etkileşimi düşse de arama motoru geliştirme sanatını bırakmayan geliştiricileri tebrik etmeliyiz. 

Yıllara Rağmen Yıkılmayan TurTc Arama Motoru

2008 yılından bu buyana yılmadan, yıkılmadan faaliyetine devam eden TurTc arama motorunu ve geliştiricisi / CEO Çetin Beyi özellikle tebrik ediyoruz. Türkiye’den dünyaya açılmayı başaracak özgün ve etkileşimli arama motoru oluşturmayı başardı. TurTc, faaliyetlerine devam ediyor.

TurTc Arama Motoru
TurTc Arama Motoru
 • Arama sonuçlarını ve sorgu sistemini geliştirdi. 
 • İşletmeler için sağ barda firma bilgisi yayınlama olanağı sundu.
 • İngilizce dilinde yayın olanağı açtı.
 • Kralık sunucular yerine kendi sunucularını kurdu ve faaliyet kapsamını, trafik oranını güçlendirdi. 

Sosyalleşen Mailli Vuhuv Arama Motoru

Vuhuv Arama Motoru da faaliyetlerine devam ediyor. Birçok kullanıcının özellikle işlev ve tasarım konusunda beğenisini kazanan Vuhuv, isim@vuhuv.com şeklinde mail hizmetini başlattı.

 • Arama motoru arayüzünde iyileştirmeler yaptı. 
 • Sosyalleşti. Artık Vuhuv‘un Twitter gibi sosyal hesapları ve faydalı paylaşımları var. 
 • Kullanıcı gizliliğini korumaya devam ediyor. 
Vuhuv Arama Motoru

Rastgelelik arama motorunun görsel, video ve haber alt yapısına desteği de devam etmektedir. Teşekkürlerimizi özellikle sunuyor, başarılarının devamını diliyoruz. Ayrıca resmi mail adreslerimiz arasında kullandığımız rastgelelik@vuhuv.com mail hizmeti için de Rastgelelik ekibi olarak minnettarız. 

Turkcell’in Göz Bebeği Yaani Arama Motoru

Gelişmekten ziyade yaygınlaşmaya devam eden Türk girişimlerinden birisi. Yaani, mail ve diğer birçok hizmeti ile yaygınlaşmaya devam ediyor. Özellikle mobil kullanıcıların ve Turkcell müşterilerinin tercihleri arasında. Yaani, özgün olmayıp hazır bir arama motoru sistemi kullandığı için birçok Forum ve Blog’ta eleştiriye maruz kalıyor olsa da, ülke genelinde yerel arama motoru girişimlerinden başarı elde etmeyi başardı. Ayrıca henüz Google kadar gelişmiş olmasa da istediğimiz ve ulaşmak istediğimiz sonuçları da artık bize doğrudan çıkarabiliyor. (Zaten diğer arama motorları ve yerli arama motoru girişimlerini Google ile kıyaslamayı uygun bulmuyoruz.) 

Varlığı ve Özgünlüğü İle Tarmot Arama Motoru

Var olmayı ve devam etmeyi başaran yerli arama motorları arasındaki Tarmot da yola devam ediyor. 

Biliver Arama Motorumuz

Hala sonuçları bizi tatmin etmese de faaliyeti devam eden arama motorlarımızdandır. Arama motorunun kapsamında bir firma rehberi diyebileceğimiz işlevselliği göstermektedir. Yeni bir firmanız ve firma siteniz varsa mutlaka SEO için eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Devam Eden, Faaliyetini Sürdüren Diğer Yerli-Türk Arama Motorları

Hascoding Arama Motoru

Faaliyeti devam eden arama motorları arasındadır. Temel sitesi daha çok wiki mantığında bilgi platformu olma, soru-cevap kanalı kurma yolunda ilerliyor. 

Diğer veya Sallantı Gösterenler

Bazı Türk – Yerli Arama Motoru Girişimleri sallıntıda gibi. İşlevselliklerindeki düşüş ve sitedeki hatalar bunu gösteriyor. Bu yüzden bu arama motoru projelerini kapanacak veya gelişimi devam etmeyecek arama motorları olarak nitelendirebiliriz. 

Güzel Başlamıştı: Yardımcı Ara

Yapılan aramalar sonrasında Darüşşafaka’ya 1.000 TL bağış aktarıldı…Siz de yapacağınız aramalarla bize destek olmaya devam edebilirsiniz.” şeklinde etkileyici sloganla başlayan Yandex altyapısını kullanan Yardimciara.og sitesi hala faal durumda ama sonuç göstermiyor. Site açılsa da arama yapılamıyor. Bu da artık faaliyetine son vereceğini veya devam etmeyeceğini gösteriyor. Güzel bir sosyal sorumluluk projesiydi. Devam etmesini temenni ederdik. 

2Adam Arama Motoru

Uzun zaman geçmesine rağmen hala Rastgelelik arama motorunu indekslemeyen ve güncel veri işlemeyen arama motorlarındandır. Alışveriş, Forum, Haber gibi ek kırılımlar sunsa da hiç bir segmentte arama olanağı göstermemektedir. Artık gelişimi devam etmeyen veya etmeyecek arama motoru projelerinden, diyebiliriz. 

Turkish.co.uk

İngilizce faaliyet gösteren ancak Türkiye’de pek işlev sunamayan arama motorlarındandır. Son zamanlarda site faal olsa da arama işlevi çalışmamakta, sonuç görüntülenememektedir. 

// Gözlemlerimiz doğrultusundaki yorumlarımızı ilettik. Farklı durumlar ve kamuoyunun bilgilenmesi için iletilmesi gereken hususlar var ise lütfen bize bildirin veya yorumlarda belirtiniz. //

Gelişen Arama Motorları

Çalışmaları ile takdir edilesi bazı arama motoru projelerimiz de var. Bunları da özellikle tebrik etmek gerek. 

Dizinin Paşası Yetita Arama Motoru

Türkiye’nin dev dizin arama motoru ve firma rehberi olmayı başaran arama motorlarındandır. Büyük oranda sonuçları reklam odaklı sonuçlarla bütünleştirilse de anahtar kelime öbeğinde gayet güzel sonuçlar veriyor. Özellikle firma ve dizin kaynağında veri aramak isteyenler için ideal gelişim göstermektedir. Rastgelelik Arama Motoru olarak desteğimizi sürdürüyoruz Yetita Arama Motoruna. Hemen Tasarım gibi daha birçok sistem tarafından da desteklenmektedir. 

Gençliğin İdolü, Gelişim ve Yeniliğin Lideri Azimli Arama Motoru

Arama motoru geliştirme ve yaygınlaştırma faaliyetini biz, Rastgelelik olarak bir sanat görüyoruz. Bu sanatı icra eden nadide kişilerden olan Azmi Can‘ı içten tebrik etmek gerek. Gerçekten yakın zamanda faaliyete geçmesine rağmen çok büyük yol aldı ve alt yapı ve sisem ne olursa olsun sunuşla bir sanat icra edilebileceğini, topluma uygun özgünlüğü sunabileceğini kanıtladı. Azimli arama motoru genç ve dinamik yaklaşımla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Yenilik ve gelişmeleri bitmiyor. 1 Yılda çok şey değişti ve gelişti. Değişip, gelişmeye ve yenilenmeye de devam edecek görünüyor. Google altyapısıyla sunulan sistemi kendisine özgü ve gayet başarılı sunabilmektedir.

Azimli Arama Motoru
 • Arayüz ve tasarım yenilendi.
 • Logo yenilendi.
 • Renkler yenilendi.
 • Rastgelelik dahil diğer arama motorlarında da ek arama özelliği getirildi. 
 • Gece/Karanlık mod eklenli.

Azimli Arama Motoru, sürekli yenileniyor ve sıkça güncelleniyor. 
Gelecek Planlar: Azimli, yakın zaman içerisinde .xyz uzanlığı URL’sini değiştirmeyi planlıyor. 

Bazı Rastgelelik Özel Arama Motoru Projeleri

Bilindiği üzere Rastgelelik Arama Motoru olarak herkese ücretsiz kendi özel arama motorunu kurma olanağı veriyoruz. Google, TurTc, Azimli, Bing, Yandex ve Rastgelelik gibi temel arama motoru altyapılarından birini seçerek kendi özel arama motorunuzu kurabiliyorsunuz. Bazı özel arama motorlarından birkaçını sizin için listeledik. Hem bu özel arama motorlarını tanıtmak ve onlara destek olmak, hem de sizlere fikir vermek istedik. Son 1 yıl içerisinde Rastgelelik ile oluşturulan özel arama motorlarıdır.

 • Aral Arama Motoru
 • Baturax Arama Motoru
 • Wayfix Arama Motoru
 • Protonsoftware Arama Motoru
 • Hemen Tasarım Özel Arama Motoru
 • Search Net Arama Motoru
 • Canavta Arama Motoru
 • The Store Land Arama Motoru
 • Bilişim-A Arama Motoru

Yeni Arama Motoru Projeleri

Son zamanlarda yeni çok fazla arama motoru projesi yok. Ancak göze çarpan birkaç projeyi de listelemeden geçemeyeceğiz. 

Hemen Tasarım Özel G-Arama

Hemen Tasarım, Google altyapısını kullanarak arama motoru hizmeti veren basit arama motoru. Gelişimi veya güncellemesi devam edecek mi, bilinmez. Ancak şu an yeni faaliyet gösteren arama motorları arasındadır. 

Artado Search 

Yeni oluşan ve gelişimi devam eden yerli arama motoru projelerindendir. Kısıtlı sonuç gösteriyor olsa da odaklı ve en çok ihtiyaç duyabileceğimiz sonuçları sunmaya çalışan arama motorudur. (İlerleyen zamanda daha fazla destek sağlamayı planlıyoruz.)

Diğer Yeni Yerli-Türk Arama Motorları

 • Com.com.tr
 • Ararim.net

Listemizde yer almayan, almasını istediğiniz farklı arama motoru ve projeleri varsa lütfen bize bildirmekten çekinmeyin. Arama motorları hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. 
“Türk Arama Motorları Ne Durumda?” adlı blog yazımızı faydalı bulduysanız yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5/5
Blog İstatistikleri
 • 24.804 Okunma
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.