Kısa Yol

Rastgele” sözcüğü, “Gelişi güzel, seçimsiz, seçmeden, iyisini kötüsünü ayırmadan, lalettayin, öylesine” gibi manalara gelir. Hem isim, hem de sıfat olarak kullanılmaktadır.

Rastgele Sözcüğü Hakkında (Rastgele Nedir?)

Rastgele” sözcüğü, “Gelişi güzel, seçimsiz, seçmeden, iyisini kötüsünü ayırmadan, lalettayin, öylesine” gibi manalara gelir. Hem isim, hem de sıfat olarak kullanılmaktadır. 

  • – Gelişigüzel Anlamında Rastgele: Seçimsizce bir durumu ifade eder. Örnek: “Bu özü susma ile tanımlamak pek kişisel, rastgele bir yargı kurmak oluyor.” – N. Uygur | Tabloya rastgele bir sayı yazdım. 
  • – Öylesine, Seçimsiz Anlamında Rastgele (Zarf): Hiç bir özel gerekçe ve sebep olmadan, öylesine, seçimsizce bir yargı oluşturulması veya faaliyetin gerçekleştirilmesi. Örnek: “Asılanları deniz kenarında, rastgele atıldıkları çukurlar içinde kumluğa gömüyorlar.”– N. F. Kısakürek
  • – Tesadüfen Anlamında Rastgele (Rastlantı): Temel geçer bilgiye istek ve kurala bağlı kalmadan, bir sebep ekseninde şekillenmeden karşılaşma durumunu belirtir. Örnek: “Bir gün Sahaflar Çarşısı’nda amaçsızca dolaşırken rastlantıyla eline bir kitap geçmiş.“- Đ. Aral. 
  • – Tesadüfilik Anlamında Rastgele (Rastlantısllık): Bir düşünce, eylem, faaliyet, olgu veya durumun rastlantısal olma durumunu belirtir. Tesadüfilik söz konusudur. 

İstatistik Terimleri: Bir sürecin olasılıksal yapıda olduğunu belirten terim. Örneğin, bir nesneler kümesinin her bir öğesine eşit seçilme olanağı veren süreç rasgeledir. 
Fiziksel Kimya Terimleri: Değişmelerin belli bir kurala uymadan aynı olasılıkta olması.

Rastgele sözcüğü, sözlük anlamı ile seçmeden, iyisini kötüsünü ayırmadan, gelişigüzel, lalettayin sözcüklerine karşılık gelmektedir. Bununla birlikte özellikle balıkçılar arasında bir uğurlama tabiri olarak kullanılmaktadır. Gerek günlük yaşamda sözlü olarak gerekse yazı dilinde kelime ortasında yer alan “t” harfinin yutulduğu, söylenmediği kullanımlar hatalı olarak gerçekleşmektedir. “Rasgele” şeklinde bir kullanım doğru bir kullanım teşkil etmemektedir.

Seçmeden, iyisini kötüsünü ayırmadan, gelişigüzel, lalettayin” 
Doğru:  Rastgele   |  Yanlış: Rasgele
Doğru:  Rast gelmek   |  Yanlış: Rasgelmek
İngilizce: Random  |  Almanca: willkürlich, wahllos, zufällig

Doğal Diller

İngilizce

Random

Macarca

véletlen

Fransızca

aléatoire

Ermenice

պատահական

Rusça

случайный

İspanyolca
Arapça

عشوائي

Farsca

تصادفی

Çince

隨機

Hint Dili
Urdu Dili
Japonca
Çeçence
Arnavutca
Bulgarca

случаен

Kürtce

random

Gürcüce

შემთხვევითი

Boşnakca

slučajan

Çerkezce

Türkî Diller

Türkçe

seçimsiz, gelişigüzel, düşgele, gezelenç

Azerbaijan

təsadüfi

Kırım Tatarca

кездейсоқ

Kırgızca

кокустук

Türkmence
Uygarca
Özbekce

tasodifiy

Kırım Tatarca
Tatarca
Gagavuzca
Çuvaşca
Hakasca
Osmanlıca

صُدْفَةً , جُزَافًا , عَشْوَائِی , تَعَسُفِی

Yapay Diller

Albakiyye

ᛠᎧ’≾.ГᒍЭ

Nomuli
Esperanto

hazardaj

Volapuk
klingon
Tokipona
Uropi
Nugh

Diğer Diller

Bizi Destekleyin!
Sözlüğümüzün gelişimi için bizi destekleyebilirsiniz. Sağlayacağınız her katkı sözlüğümüzün bir derece daha büyümesini sağlayacaktır.