Google mı Yandex mi?

Çeşit ve pay Google'da ama Yandex de hızla payını büyütüyor.

Google, Yandex, Bing, Yahoo derken arama motoru ve benzer platform mantığında çalışan şirketler sıralanıp gider. Fakat gündemde Türkiye için iki arama motoru rakabet içerisinde denilebilir. Bing ve Yahoo adeta Türkiye’den çekilmişcesine sessizce işlev gösterirken, Google ve Yandex ise kapışmalı ilerlemektedir. Pazarın büyük kısmını ele geçirme arzusu yakın zaman içerisinde bazı avantajları da ülkemize getirecek gibi. 

Lakin sistem ve kullanıma bakılırsa Google gerek dünyada gerekse ülkemizde hala lider konumda. İşlev ve arama sonuçlarında öncü. Yandex ise sunduğu kolaylıklar ve aşırı yerel unsurlara verdiği destekle göz kamaştırıyor. Türkiye’nin adeta yere arama motoru modunda çalışıyor. Ama elbetteki Rus menşeili bir arama motoru. 

Yandex biraz daha Türkiye’ye yönelik içeriklere öncelik verirken, Google global takılmaya devam ediyor. Yakın zamanda Yandex Google’a fark atacak gibi görünüyor. Mobilde birkaç unsuru Yandex tam manada sağlarsa bunu başarabilir. Mesela; tarayıcı, arama ve haritalarla çeviri gibi, bir de mail kullanımını yaygınlaştırırsa bunu başarabilir. Google’ın artı avantajları var elbette. Youtube ve Blogger Google için büyük bir avantaj sağlamakta. Bu oranlarla da Yandex savaşmak zorunda. Yandex de kişilere blog veya site kurma imkanı sunmalı ve video sunucu hizmeti sağlamalıdır. Özellikle fark atarak videodan ziyade Film hususunda destek sağlarsa, güçlü pay sahibi olabilir. Çünkü ülke insanımız film hususunda çok kararlı. Gerçekten günde en çok aranan ve ziyaret edilen sitelerin başında film siteleri geliyor. 

Zamanla neler olacağını görecek, şimdilik Google daha iyidir diyebileceğiz. Ayrıca Google arama motorunun indekslemede Yandex kadar cömert olmadığı unutulmamalıdır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5/5
Blog İstatistikleri
  • 23.987 Okunma
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

%d