Arge ve Tasarım Mühendisliği, teknolojinin hızlı ve etkileyici değişimini uluslararası boyutta takip edip, her türlü ar-ge çalışmasına kaynaklık edecek gerekli bilgi ve becerilerin kazanılması için içerikler üretmeyi amaçlar.

 Ar-Ge, Teknoloji, Üretim, İnovasyon, mühendislik, Tasarım, Doküman, Video, Yeni Girişimler vb. konularda öncelikle paylaşımlara yer verilmektedir. Mühendislik bilimine özgü hesaplamalara da özellikli olarak yer verilir. 
Not: Argevetasarım.com sitesinin resmi ağı, haber kanalı değildir. Site yönetimine yönelik yapılacak bilgi ve iletimlerin doğruda site – iletişim hattına yapılması gerekmektedir.

Servis Faktörü Hesabı (Motor – Redüktör)

Red%C3%BCkt%C3%B6r Di%C5%9Flisi

Termal genleşme – Gerilme ve Kuvvet


İlk olarak, termal genleşme açıkça sıcaklık değişimi ile ilgilidir. Sıcaklık değişimi arttıkça, bimetalik bir şerit daha fazla bükülür. İkincisi, malzemeye bağlıdır. Bir termometrede, örneğin, alkolün genleşmesi onu içeren camın genleşmesinden çok daha büyüktür.

Termal genle%C5%9Fme Gerilme ve Kuvvet image

Boru hatlarında boru büküm kompansatör hesapları


Hatlarda kullanılan kompansatör, çelik borulardaki sıcaklık genleşmesini ve büzülmesini telafi etmenin yaygın bir yoludur. Genleşme kompansatörleri standart borulardan ve dirseklerden imal edilebilir.
Fiziğin temel kurallarından biride maddelerin sıcaklık değişimleri sonucu genleşmesi ve büzüşmesidir. Bu genleşme ve büzüşmeler maddenin cinsine, iç yapısına ve sıcaklık farkına bağlıdır. Büyük sıcaklık farklarının söz konusu olduğu uygulamalarda sistemi tehlikeye sokacak boyutlara ulaşabilirler.

Boru hatlar%C4%B1nda boru kompansat%C3%B6r hesaplar%C4%B1

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5/5

Tetikleyiciler:

Diğerlerini deneyin: