Alternatif Arama Motorları

"Dünya Google'dan ibaret değil. Google'a alternatif daha nice cevherler vardır."

Google arama motoru, ne kadar arama motoru işinde lider, en iyi bilinen ve en fazla kullanılan arama motoru olsa da tek seçenek olmadığı biliniyor. Eskiye nazaran diğer arama motorları da artık büyük önem teşkil ediyor. Özellikle Google arama motorunun sunmadığı hizmet ve özelliklerle kendi kitlelerini oluşturmakta. Bütün internet siteleri, e-kitap, uygulama ve benzeri teknolojiler için aramalarda en önde çıkma, kullanıcıya öncelikli ulaşabilme durumu büyük önem teşkil eder ve bu hususta SEO (Search Engine Optimization) unsurları göz önüne çıkar. SEO, özellikle Google arama motoru için etkili gibi görünse de aslında bütün arama motorları için önemli ve büyük oranda benzer kriterleri içerir. Google arama botlarının kalitesi ve hızı, SEO’nun daha önemli olmasını sağlamıştır. Fakat firma, kurum, ürün, uygulama, marka ve web siteleri için diğer arama motorları da artık dikkate alınması gereken bir çağ başlamıştır. 
Google arama motoru ve benzer nitelikle hizmet sunan bazı arama motorlarının kullanıcı verilerini kendisi ve üçüncü tarafların kullanımları için izledikleri bilinen bir gerçektir. Bu duruma, kişisel gizliliğe önem veren kişiler, Google arama motoruna alternatif olarak gizliliğe önem veren, kişisel verileri ve alışkanlıkları izlemeyen DuchDuckGo, Vuhuv gibi arama motorlarına yönelir. 
Yalnızca gizlilik değil, farklı birçok özellik açısından da çeşitlilik ve zenginlik gösteren alternatif arama motoru vardır.  NetMarketShare firması tarafından geliştirilmiş web teknolojisi kullanım payını en doğru biçimde hesaplamaya yönelik bir sistem sayesinde botlar ve hileli kullanım haricinde gerçek kullanıcıların oluşturduğu organik trafik tespit edilebilmektedir. Bu verilere bağlı olarak Arama Motoru Pazar Payı sorgulandığına sektörün liderleri olan popüler arama motorları şu şekilde listelenmektedir; 

Arama Motoru Pazarı

Rakamlarında gösterdiği üzere Google, sektörün açık ara lideri ve en popüler olan arama motorudur. Birçok kaliteli hizmeti ve sonucuyla da bu liderliği hak ettiğini söyleyebiliriz. 

Popüler Arama Motorları

NetMarketShare Firması verilerine göre en popüler 5 arama motoruna kısa bir göz atalım. 
Google Arama Motoru: Arama motoru sektörünün lideri ve en popüleri olan arama motorudur. Ortalama %75’lik kullanım payına sahiptir. Aslında %90’lardan gerilemiş durumdadır. Her geçen gün kendisini yenileyen ve İnternet camiasının adeta kurallarını belirlemeyi başaran arama motorudur. Muazzam algoritmalar geliştirmektedir. Uzun yıllar daha sektörün lideri olacak gibidir. 
Bing Arama Motoru: Mobil ve tablet platformlarındaki pazarda pek başarı elde edebildiği söylenemez. Ancak masaüstü cihazlarda popülerliğini korumaktadır. 
Baidu: Çin’ın geliştirdiği ve büyük çoğunlukla da Çin halkı tarafından kullanılan arama motorudur. 
Yahoo: 1990 yılında dünyanın en çok kullanılan arama motoru ve e-posta hizmeti sunan sitesiydi. Günümüzde arama motorunda hala rekabet edebilmeyi başarmaktadır. Türkçe dil desteği olmadığı için Türkiye’de pek tercih edilen arama motoru değildir.

Diğer Alternatif Arama Motorları

Yandex Arama Motoru

Yandex Arama Motoru

Türkiye’de Google ile rekabet halinde olan arama motorlarındandır. Rusya’da en çok tercih edilen ve ziyaret edilen sitedir. Rusya haricinde Türkiye, Kazakistan, Ukrayna, Kazakistan ve Beyaz Rusya’da oldukça popüler arama motorlarındandır. Google gibi kısıtlı indeksleme yapmaz. Türkçe sitelerin büyük kısmını indekslemektedir. 

DuckDuckGo

DuckDuckGo
DuckDuckGo Arama Motoru

Gizliliğe önem veren arama motorlarının başında gelir. Yapılan her sorgu takip edilmesin, diye arzulayan kullanıcıların imdadına yetişen arama motorudur. Reklamsız ve sade denilebilecek bir arayüzle arama hizmeti sunar. Asla kullanıcıları takip etmez. Ayrıca doğrudan web sitesinde arama yapma imkanı vardır. 

Yukarıda listelenen arama motorları en çok bilenenler. Fakat daha listelenecek olsa yüzlerce dünya üzerinde arama motoru vardır. Türkiye pazarında ön plana çıkan Turkcell tarafından geliştirilen Yaani arama motoru, yine yerelde birtakım arama hizmetleri sağlayan Vuhuv, Turtc, Tarmot, Logiw gibi arama motorları da mevcuttur. Dahası kavramsal arama mantığında sonuçlar sunmaya odaklı hizmet sağlayan ve diğer arama motorlarını rakip değil, meslektaş olarak gören biz Rastgelelik Arama Motoru, piyasada alternatif arama motorları arasındayız. 
*Dikkat edilmesi gereken bir konu var. Google, Bing, Yandex gibi köklü arama motorları haricindeki alternatif arama motorlarının %75’i bu köklü arama motorlarının alt yapısını kullanmaktadır. 

Rastgelelik Eski Arama Kutucugu

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5/5
Blog İstatistikleri
  • 24.804 Okunma
Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.