Türkiye'nin En Büyük 10 Şirketi

"10 Dev Şirketi Tofaş Oto Fabrika, Tofaş Oto Fabrika, Doğuş Otomotiv, Ereğli Demir Çelik şirketleri izlemektedir."
Türkiye'nin En Büyük 10 Şirketi Şirket, Arapça kökenli sözcük olup, "Ortaklık" anlamına gelmektedir. Günümüzde şirket, firma olarak akıllarda yankı bulmaktadır. Türkiye yasalarına göre iki ya da daha fazla gerçek yahut tüzel kişinin bir araya gelip, emek veya mallarını müşterek bir gaye ile bir sözleşme dahilinde birleştirmesi sonucu ortaya çıkan tüzel kişilik oluşumu şirket olarak nitelendirilmektedir. 
"Capital Dergisi" tarafından hazırlanan verilere göre 2017 ve 2018 yıllarında 500 büyük şirket listelenmiş ve Ağustos ayında yayınlanmıştır. 2018 yılı için Capital Dergisi verilerince Türkiye'nin en büyük 10 şirketi listelenmiş ve sizler için araştırılıp, incelenerek bilgi paylaşımına sunulmuştur. 

1 - Tüpraş (Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş - 1983)

Türkiye Cumhuriyeti devletinin bünyesinde ülke genelindeki rafinelerin devlet eliyle tek bir çatı altında toplanması içi kurulmuş çatı şirket olan Tüpraş, Kocaeli, Kırklareli, İzmir ve Batman'da rafineleri bulunan dev kapasitede şirketlerdendir. Benzin, dizel, kerosene, bitüm, LPG vb. birçok türevin üretimini sağlamaktadır ve son birkaç yıldır Türkiye'nin dünyaya açılan en büyük şirketidir. 2018 verilerince 34.854.851.000₺ Ciroya sahiptir.

2 - Petrol Ofisi 

915 daimi çalışana sahip, Türkiye'nin ikinci büyük şirketi Petrol Ofisi'dir. Akaryakıt sektöründeki dev şirketlerdendir. Avusturya merkezli Enerji Şirketi olan OMV, yüzde 100'üne sahip olduğu Petrol Ofisi şirketini 2017'de 1 Milyar 368 Milyon Avro'ya Hollanda Menşeili Vitol Group'a satmıştır. Şirket, Türkiye'de yaklaşık 2 bin istasyona, 1 madeni yağ üretim tesisine, 11 akaryakıt ve üç de LPG terminaline sahiptir. 30.800.000.000₺ Ciroya sahiptir. 

3 - THY (Türk Hava Yolları)

 Türkiye'nin 29.468.000.000₺ Ciroya sahip üçüncü dev şirketlerindendir. Uçuş ağı Avrupa, Ortadoğu, Uzakdoğu, Kuzey Afrika, Orta Afrika ve Güney Afrika'dan Kuzey - Güney Amerika'ya kadar uzanan geniş yelpazede hizmet sağlayan hava yolu şirketlerindendir. Türk Hava Yolları (THY), 2016'da yolcu sayısını %2,7 oranında artırmış ve Çin, hindistan, Amerika ve Afrika'daki satın alım fırsatları yakından izlemektedir. THY, dünyada en fazla noktaya uçuş yapan firmalar arasında yer alıyor. 24.000'den fazla çalışanı bulunmakta ve büyük bir istihdam imkanı sağlamaktadır. 

4 - Opet Petrolcülük 

Akaryakıt dağıtım sektöründe, perakende satış, ticari ve endüstriyel satış, depolama, uluslararası ürün ticareti gibi konularda ve iştirakleriyle madeni yağlar ve jet yakıt alanlarında büyük çapta faaliyet gösteren, Türkiye'nin dördüncü büyük şirketidir. Opet, aynı zamanda DKV kartın ülke genelindeki tek yetkili yakıt alım merkezlerini bünyasinde barındırmaktadır. 20.533.669.475₺ Ciro hacmine sahip şirkettir. 

5 - BİM (Birleşim Mağazalar)

35.500'den fazla çalışanı bulunan BİM, (Birleşik Mağazalar A.Ş., hızlı büyüme gösteren ve sürdüren şirketlerin başında geliyor. Türkiye'nin beşinci büyük şirketidir. 20.071.717.000₺ Ciroya sahiptir. 

6 - Ford Otosan

Ford Otosan, 10.500'ün üzerinde çalışanı bulunan, Ford Motor Company ve KOÇ Holding'in eşit oranda hisse sahibi olduğu halka açık şirketlerden birisidir. 2005'ten beri Türkiye'nin en fazla ihracat yapan ilk 3 şirketi arasında yer almakta olup, 2015 yılında ise ihracat şampiyonu olmayı başarmış şirketlerdendir. Ford Otosan, 10.000'in üzerinde kişiye iş imkanı ve istihdam olanağı tanımaktadır. Kocaeli, Gölcük ve Yeniköy'de gelişmiş Fabrikaları, Eskişehir'de İnönü Fabrikası, İstanbul'da Sancaktepe Ar-Ge Merkezi ve Yedek Parça Deposu, 3 Ana Merkezde faal durumdaki Ford Otosan, Borsa İstanbul'da en değerli ilk 30 şirket arasında yer almaktadır. Bunun da ötesinde 1.500 kişilik Ar-Ge Mühendisi kadrosuna sahip olup, Türkiye'nin Otomotiv Sektöründe en büyük organizasyona sahip şirketidir. 2018 verilerince Ford Otosan cirosu 18.289.107.267₺ olarak açıklanmıştır.

7 - Shell&Turcas Petrol

Shell şirketi, 2006'daki akaryakıt alanındaki ticari faaliyetlerini ve istasyon ağını büyütmek üzere yapılanmaya gitmiş, sektörde köklü prestije sahip Turcas Petrol ile ortaklık girişimi göstermiştir. %70 oranında hissesiyle Shell&Turcas Petrol A.Ş, kurulmuş ve perakende satış, ticari akaryakıt, ticari filo ve de madeni yağ alanlarında faaliyetleri daha da büyütmüştür. Petrol ve doğalgaz aramaları, havacılık, kimya ve denizcilik, elektrik ticareti faaliyetleri de Türkiye'deki Shell şirketlerince gerçekleştirilmektedir. Shell&Turcas Petrol'ün cirosu 16.825.264.000₺ olarak açıklanmıştır. 

8 - Türk Telekom

Türk Telekom şirketi, 176 yıllık köklü ve sağlam bir geçmişe sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk uyarlama iletişim (entegre telekominikasyon) operatörüdür. 2015'de Avea İletişim Hizmetleri A.Ş ve TTNet A.Ş tüzel kişiliklerini mevcut biçimiyle muhafaza edip, tabii oldukları mevzuat ve regülasyonlara tam manasıyla uyarak "Müşteri Odaklı" özgün bir yapıya geçiş yapılmıştır. 2016 Ocak ayı itibarıyla İnternet, Telefon, Televizyon, Mobil ürün ve hizmetlerini "Türk Telekom" markasıyla tek çatıda birleştirmiş ve 30 Eylül 2017'den itibaren de 13,4 Milyar sabit erişim hattı, 9,4 Milyon Genişbant ve 19,2 Milyon Mobil aboneye hizmet vermeyi başarmıştır. Türk Telekom'un %55 hissesi Oger Telekominikasyon A.Ş'ye, %25'i Türkiye Hazine Müşteşarlık'a ve %5'i de Türkiye Vakıflar Fonu'na aittir. Kalan diğer %15'lik hisse ise halka arz edilmiş olarak hizmet vermektedir. 2018 verilerince Türkiye'nin sekizinci büyük şirketi olmuş ve 16.108.594.000₺ ciroya ulaştığını açıklamıştır. 

9 - Arçelik

Arçelik A.Ş, bügün dünya genelinde 30.000'den fazla çalışana sahip, Türkiye'nin en büyük beyaz eşya üretim ve satım şirketidir. Türkiye, Rusya ve Romanya haricinde Çin, Güney Afrika dahil ayrıca Pakistanla beraber 7 ülkede 18 büyük üretim tesisine sahiptir. 31 ülkede satış ve pazarlama ofisi ve 11 özgün, dev markasıyla beraber hizmet vermektedir; Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flaver, Defy, Altus, Dawlance. Arçelik, 130'un üzerinde ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır. İlgili şirket, yurtdışında birleşme ve satın alma alanlarında hızlı küresel büyümeyi sürdürmektedir. 16.096.172.047₺ ciroya sahiptir. 

10 - Turkcell

Yaklaşık 20.000 civarı artan personeli bulunan ve geniş istihdam kapasitesine sahip şirketlerdendir. Turkcell, Türkiye'de GSM temelli iletişim sunmaya ve mobil şebeke üzeri ilk defa "Alo" dedirtmeye başlayalı 23 yıl geçti. Bu süreçte her yıl yeni bir ilke imza atmayı başaran, büyük değişimlerle öncülüğü sürdüren firmaların başında yer aldı. Yatırımlarına bir an ara vermeyen ve karşılığında 10 yılın gelir ve FAVÖK rekorunu kıran firması oldu. Turkcell, Türkiye'nin en büyük onuncu şirketi olup, 14.285.561.000₺ üzerinde ciroya sahiptir. 

tüpraş, türk telekom, dev şirketler, BEKO, enerjisa, en büyük şirketler, Thy, Türkiyenin en büyük şirketleri, #arçelik, turkcell, Türkiyenin en büyük şirketleri, en büyük şirketler, dev şirketler, #arçelik, turkcell, tüpraş, thy, enerjisa, beko, türk telekom, #şirket,, #Türkiye'nin En Büyük 10 Şirketi,
Okunma: 277 - Beğeni:1 |
12.10.2018 | Takip: 83-8//1539294235 = http://rastgelelik.com/turkiyenin-10-buyuk-sirketi
Görüşler: 1

avatar
0 00:48, 12.10.2018

10 Büyük Şirketi Takip Eden 10 Şirlet; 
Tofaş Oto Fabrika, Enerjisa Enerji, Doğuş Otomotiv,  Ereğli Demir Çelik, Oyak Renault, Migros, Vodafone, Toyota Otomotiv, Enka İnşaat, Anadolu Efes Biracılık...

avatar
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları