Türkçeden İngilizceye Geçmiş 10 Kelime

"Türkçeden diğer dillere 20.000 üzeri sözcük geçmiştir. Bazı yaygın kullanılan İngilizce kelimeler de Türkçeden İngilizceye geçmiştir."
Türkçeden İngilizceye Geçmiş 10 Kelime
Düzinelerce sözcük kültürel etkileşim neticesinde dilden dile geçmekte, diller arası değişime uğramaktadır. Dünyanın en çok dilini sözcükle etkileyen Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerine de diğer dillerden elbette ki sözcük geçmiştir. Dünyanın en yaygın kullanılan dillerinden olan İngilizceye Türkçeden birçok sözcük farklı yollarla geçmiştir. Sözcüklerin kökeni ne olursa olsun, Türk dilinden geçmiş, dünya mirasına dahil olmuştur. Türkçeden diğer dillere geçen bazı sözcüklerin kökeni Arapça, Farsa olarak görülebilir. Fakat İngilizler bu sözcükleri Osmanlı'dan almış ve Türkçe sözcük olarak kabul etmişlerdir. Öyle ki, Osmanlı Türkçesinde günümüz Türkçesine nazaran Arapça ve Farsça kökenli sözcük çok daha fazlaydı. Geniş bir yelpazede kullanım gören bu sözcükler, artık günümüzde İngilizce halleriyle dünyada kullanımda ve neredeyse tüm dünya bu kelimelerin İngilizce ve İngilizlere ait olduğu düşüncesindedir. 


Sizler için en yaygın bilinen ve kullanılan 10 kelimeyi derleyip, artı 20 kelime ile süsledik ve daha birçoğunu PDF formatlı olarak liste halinde sizlere sunduk.

1- Coffee / Kahve


Farsça - Arapça kökenli sözcük olup, "Türk Kahvesi" olarak tanınmış ve Osmanlı Türkçesinden İngilizceye geçmiştir. 

2- Airan - Ayran

3- Balkan - Balkan

4- Yuruk - Yörük

5- Yoghurt - Yoğurt

6- Khan - Han

7- Lackey - Ulak

8- Moussaka - Musakka

9- Kiosk - Köşk

10-  Turquoise - Turkuvaz

+20 Türkçeden İngilizceye Geçen Kelimeler

 1. Pasha - Paşa
 2. Perish - Perişan
 3. Dolma - Dolma
 4. Caracal - Karakulak
 5. Baklawa - Baklava
 6.  Kismet - Kısmet
 7. Shawarma - Çevirme
 8. Janissary - Yeniçeri
 9. herbet - Şerbet
 10. Horde - Ordu
 11. Caravansary - Kervansaray
 12. Sish - Şiş
 13. Samiel - Sam yeli
 14. Shaman - Şaman
 15. Doner - Döner
 16. Kangal dog - Kangal köpeği
 17. Kebab - Kebap
 18. Doodle - Düdük
 19. Calpac - Kalpak

ayran, kebap, kahve, döner, Khan, türkçeden ingilizceye geçen kelimel, İngilizcedeki türkçe kelimeler, yörük, dünya dillerine geçen türkçe sözcük, türkçe kelimeler, ingilizceye geçen sözcükler, türkçeden ingilizceye giren kelimeler, ayran, kahve,, #Türkçeden İngilizceye Geçmiş 10 Kelime,

Türkçeden İngilizceye Geçmiş Sözcüklerin Listesi (pdf)


Veri Dosyası
Okunma: 364 - Beğeni:1 |
31.10.2018 | Takip: 95-8//1540974095 = http://rastgelelik.com/turkceden-ingilizceye-gecen-kelimeler

>> English

Türkçeden İngilizceye Geçmiş 10 Kelime

The words, which translated from turkish to english. The 20.000 words passed to english from turkish.

>> Deutsch

Türkçeden İngilizceye Geçmiş 10 Kelime

Die Wörter, die aus Türkisch in Englisch übersetzen. Die 20.000 Wörter übersetzten aus Türkisch in die andere Sprache.

Görüşler: 0
avatar
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları