Türkiye'de Moda (Trend) Olmayan Aramalar

"Günümüzde çoğu içerik tabanlı İnternet sitesi arama motoru trend sözcüklerine göre içerik üretimine öncelik vermektedir."
Türkiye'de Moda (Trend) Olmayan Aramalar Google, Yandex, Turtc, Rastgelelik gibi bazı arama motorları bazı zamanlarda (Google en sık biçimde) en çok aranan trend kelime ve konuları kamu ile paylaşmaktadır. Google, Yandex, Turtc ve Rastgelelik Arama Motorlarında en popüler trend aramaları görebilmek mümkündür. Peki, Türkiye’de “Trend Olmayan” aramalar neler?"

Türkiye’de Trend olmayan aramaları sunan bir sistem ve platform yok. Ancak sonuç gösterimi ve içerik üretimi göz önünde bulundurularak bu trend olmayan konu ve anahtar kelimeleri kestirmek mümkündür. Çünkü günümüzde çoğu içerik tabanlı İnternet sitesi arama motoru trend sözcüklerine göre içerik üretimine öncelik vermektedir. Twitter, Facebook, Youtube gibi sosyal medya sitelerinde popülerleşen konular arama motorlarında trend olurken, gündemi dizi, siyasi olaylar ve takvimsel durumlar değiştirmektedir. Örneğin;

Ramazan ayında “iftar, kandil, imsak” vb., Cuma günleri “Cuma mesajları” vb. kelimeler trend olmaktadır. Yılbaşında “noel, yılbaşı,  tatil” vb. kelime ve ilgili konular, popüler dizi bölümleri gündeme oturan trend sözcükler olmaktadır. Bunların dışında ise neredeyse yok denecek kadar az, hatta bulunamayan içerik ve arama sonucu olan bazı konular var ki, Google ve Bing gibi kapsamlı arama sunan, bunlara ilaveten Yandex, Yahoo ve Yaani gibi arama motorları dahil kısıtlı sonuçlar sunan bazı trend olmayan konular bulunuyor. İçerik bulunsa dahi Türkçe ve kullanıcıyı tatmin eden içeriklere ulaşılamıyor. Çünkü bu konu ve sözcükler neredeyse hiç Türkiye’de aranmıyor, konuşulup pek tartışılmıyor.

Türkiye’de Çok Trend Olamayan ve Kısıtlı Türkçe Sonuçları Olan Konu ve Sözcükler

  • Programlama dili nasıl yapılır?

Programlama dili yapmaya, tasarlamaya yönelik çok az arama yapılmakta ve bu konuda Türkçe kaynak oluşumu oldukça düşüktür. Trend olmayan sorgulardandır. “Programlama dili nasıl yapılır, programlama dili geliştirme,  yeni programlama dili oluşturma, kendi programlama dilini yapma vb.” aramalar Türk toplumunda pek trend olamamış, ilgi çekici olmayan sorgu ve konulardır.

  • Mobil uygulama nasıl yapılır?

Çok fazla reklam ve tanıtıcı makale, site olmasına rağmen çoğunluğun aramayı önemsemediği, trend olmayan sorgu ve konular arasındadır. “Mobil uygulama geliştirme yazılımı, nasıl app yapılır, mobil app yazma vb.” kelimeler pek trend olamamıştır.

  • Arama motoru nasıl yapılır?

Arama motoru konusunda da Türkiye’nin tek trendi ve iki de ne düşerse dediği arama motorları vardır. Tek trendi Google, diğer ne düşerse olanları ise Yandex ve Bing arama motorudur. Çünkü Türkiye’de %94 / %97 oranında Google arama motoru kullanılmaktadır. Onu Yandex, Bing, Yaani takip ederken, %0,4 oranındaki payı ise Turtc, Vuhuv, Rastgelelik, Bul, Logiw, Tatmot ve Fatingo vb. yerli arama motorları takip etmektedir. Bu arama motorları dahi trend olamamışken arama motoru yapımı konusunun trend olmasını beklemek de manasız olacaktır. Türkiye’de “arama motoru yapma, kendi arama motorunu geliştir, özel arama motoru yap, sıfırdan arama motoru nasıl yapılır vb.” gibi aramalar ve ilgili konu trend olmayan aramalardır.

  • CMS Sistemleri nelerdir, nasıl yeni CMS yapılır?

Türkiye’de CMS (Hazır İçerik Yönetim Sistemleri) içerisinde çok çok kullanılanı Wordpress ve Joomla'dır. Onları Çevrimiçi CMS’lerden Blogger ve ücretli E-ticaret sistemleri takip etmektedir. Çoğu web site geliştiricisi Wordpress tabanlı site tasarlamakta ve Wordpress üzerine gelişim yapmaktadır. Yeni CMS yapma, farklı CMS’leri keşfetme konusu ise Trend olmayanlardandır. Türkiye, kendi özgün – farklı CMS yazılımlarını yapma konusunda isteksiz gibidir. “Cms nasıl yapılır, kendi CMS’ni yap vb.” aramalar trend olmayan arama ve konulardandır.

Aslında nice konu, bilim dalı ve sözcük var ki, arama motorlarında trend olamamış, sosyal medyada popülerlik kazanamamıştır. Göze çarpmayan birkaç konu sadece ele alınmıştır.


trend olmayan sözcükler, programlama dili oluşturma, kendi programlama dilini oluşturma, en az aranan konular, en çok arananlar, CMS Yapma, mobil uygulama yapma, arama motoru kurma, google'da araması az sözcükler, trend aramalar, trend, arama, moda arama, trend olmayan aramalar, trend olmayan sözcükler, Türkiye'de az aranan konular,, #Türkiye'de Moda (Trend) Olmayan Aramalar,
Okunma: 25 - Beğeni:1 |
03.05.2019 | Takip: 109-7//1556908185 = http://rastgelelik.com/trend-olmayan-aramalar

>> English

English Blog

What is the trendless words and subjects?

>> Deutsch

Deutsche Blog

Was sind die trendlosen Wörter und Themen?

Görüşler: 0
avatar
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları