Tarihin İlk 10 Sinema Filmi

"Günümüz modern sinema çağına kolay gelinmedi."
Tarihin İlk 10 Sinema Filmi
Sinema ve film sektörünün gelişim süreciyle birlikte ilk çekimi yapılmış 10 filmi sizlere derledik. 

1888 - Sessiz Kısa Film (Roundhay Garden Scene)

Fransız mucit Louis Le Prince tarafından kayda alınmıştır. İlk bilinen sinema filmi özelliğine sahiptir. Ayrıca bu film, Guinness Rekorlar Kitabına dünyada varlığını sürdürebilen en eski film olarak geçmiştir. Saniyede 12 kare hızında kaydedilmiş bu filmin çekimi 2.11 saniye sürmüştür. 

Türk sinemasının ilk filmi ise belgesel niteliğindeki "Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı" adlı filmdir. Fuat Uzkınay’ın çektiği bu film 150 metre uzunluğundadır. Bu belgesel filminin akabinde Sedat Semavi, Pençe ve Casus adındaki filmleri yöneterek ilk konu filmlere imza atmıştır.

1894 - 1895 - Sesli Film (The Dickson Experimental Sound Film)

William Dickson tarafından çekilmiştir. Sesli film sistemi olan Kinetophone kullanılarak kaydedilmiştir. Tarihin ilk sesli filmidir. Türk sinemasının ilk sesli filmi ise 1928 yılında Muhsin Ertuğrul tarafından çekilmiş " İstanbul Sokaklarında" adlı filmdir. 


1985 - Renkli Film (Annabelle Serpentine Dance)

William Kennedy Dickson tarafından normal olarak çekilmiş olup, sonradan elle boyanmıştır. Türk sinemasının ilk bilinen uzun metrajlı renkli filmi ise Muhsin Ertuğrul tarafından 1953 yılında çekilmiş "Halıcı Kız" isimli filmdir. 

1896 - İlk Öpüşme Sahnesi Olan Film (The Kiss)

Thomas Edison’ın stüdyosu Black Maria’nın yapımcılığında, William Heise yönetmenliğinde çekilmiş kısa filmdir. 1999 yılında kültürel öneme sahip olan filmler 1896 yılında çekilmiş bir öpüşme filmi idi ki, bu film "The Kiss" adlı filmdir ve Türkçe karşılığı Öpücük veya Buse demektir. Ayrıca sansür kullanılması istenen ilk filmler arasında olduğu da düşünülmektedir. 

1899 - İlk Shakespeare Uyarlaması Olan Film (King John)

1 dakika uzunluktaki bu film, William Kennedy Laurie Dickinson ve Walter Pfeffer Dando yönetmenliğinde kısa filmin oyunu için yapılmıştır. Adeta bir fragman (Önizleme) niteliği taşıdığı varsayılmaktadır.

1900 - İlk Sherlock Holmes Filmi (Sherlock Holmes Baffled)

Sinema tarihinin en çok uyarlanan karakterlerinden birisidir Sherlock Holmes. Bu ilk uyarlamanın yapıldığı film ise "Sherlock Holmes Baffled" isimli film olup, Arthur Marvin’in yönettiği ve 30 saniye uzunluğundaki kısa filmdir. 

1896 - İlk Kadın Yönetmen Filmi (La Fée aux Choux )

Fransız yapımcı ve yönetmen Alice Guy-Blaché, sinema tarihindeki ilk kadın yönetmendir. Bu film ayrıca sinema tarihinin ilk öykülü filmidir. Sessiz sinema döneminin en başarılı yönetmenleri arasında yer alan Lois Weber, 19 14 yıllında "The Merchant of Venice" isimli filmini çekmiş ve bu filmle Amerika'nın ilk kadın yönetmeni olmuştur ki, bu film uzun matrjlı film özelliğindedir. 1911 yılında çektiği ilk sessiz filmi sayesinde İsveç’in ilk kadın yönetmeni Anna Hofman-Uddgren’dir. Aktivist, yazar ve gazeteci olan  Germaine Dulac, 1922 ylında çekmiş olduğu "La Souriante Madame Beudet" isimli filmle ilk feminist filme de imza atmıştır. 
Türk sinemasında yönetmenlik yapan ilk kadın ise Cahide Sonku olarak bilinmektedir. 

1915 - İlk Tamamen Çıplaklık İçeren Filmi (Hypocrites)

Lois Weber'in yönettiği ilk çıplaklığın gösterildiği filmdir. Provokatif ve muhalif bulunan film Ohio’da yasaklanmıştır. Ayrıca New York'da da protestolara neden olmuştur. 

1921 - İlk Zaman Yolculuğu Konulu Film (A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court)

Mark Twain’in 1889 yılında yayımlanan "A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court" isimli romandan aynı isimle beyaz perdeye taşınmış filmdir ve yönetmenliğini Emmett J. Flynn üstlenmiştir. Bu film, ilk Twain uyarlaması ve de zaman yolculuğunu konu alan film olma özelliğine sahiptir. 

1918 - İlk Yeniden Çekim Filmi (The Squaw Man)

Orjinalı 1914 yılında "The Squaw Man" ismiyle sahnelenmiş ve 1918 yılında ise  Cecil B. DeMille tarafından da yeniden aynı film uyarlanmıştır. Bu şekliyle ilk yeniden çekim özelliği taşıyan filmdir. 
1922 - İlk 3D Film (The Power of Love)
"The Power of Love" isimli ilk 3 boyutlu filmi olarak 1922'de çekilmiştir. Kırmızı ve yeşil anaglif gözlükler kullanılan filmindir ve ne yazık ki, günümüzde kayıptır. 

filmler, ilk 10 film, ilk öpüşme filmi, ilk türk filmi, sinema tarihinin ilk 10 filmi, ilk zaman yolculuğu konulu film, ilk renkli film, ilk filimler, Tarihin İlk 10 Filmi, ilk filmler, İlk 3d özellikli film,, #Tarihin İlk 10 Sinema Filmi,
Okunma: 724 - Beğeni:1 |
07.04.2018 | Takip: 66-8//1523099352 = http://rastgelelik.com/tarihin-ilk-on-filmi

>> English

Tarihin İlk 10 Sinema Filmi

You can find the all 10 first movies of cinema history.

>> Deutsch

Tarihin İlk 10 Sinema Filmi

Sie können alle 10 filme von der Kinogeschichte.

Görüşler: 0
avatar
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları