"Türkçe Tarama Sözlüğü" ile ilgili sonuçlar sunuldu. Aranma: 204 - %5/175 Web'te Ara

Tarama Sözlüğü Nedir? 

 XIII. Yüzyıldan bu yana Türkiye Türkçesi ile kaleme alınmış eser, yazıt ve kitaplardan toplanan tanıklarıyla tarama sözlüğü, Türk Dil Kurumunun 1965 - 1977 yılları arasında sekiz cilt olarak yayımladığı sözlük eseridir. Genel ağ ortamına aktarılıp çevrimiçi olarak kullanıma sunulmuştur. Sözlere ait misal cümleler özgün biçimleri ile resim olarak verilmiş eserdir. 

Tarama Sözlük, aslında birden fazla kişinin çeşitli çalışmalarla kaleme aldığı derleme sözlüktür. Birçok Türkçe Tarama Sözlük mevcuttur. En bilineni TDK tarafından hazırlanmış olanıdır. Ancak en detaylı ve kapsamlı tarama sözlük değildir. Ulaşılabilen ve eskiye uzanan sözcük taramasında elde edilen tüm sözcüklerin toplanıp derlendiği sözlüğe tarama sözlüğü denilir.

Rastgelelik Sözlük bünyesinde sunulan Türkçe Tarama Sözlüğü, Deniz KARAKURT'un "Türk dillerinden Anadolu Türkçesi'ne Aktarma Sözlüğü" adlı eserinden istifade edilerek derlenmiştir. Bu ve diğer çalışmalarıyla dilimize sağladığı katkılarından ötürü kendisine ulus olarak teşekkürü bir borç biliriz. 

Mevcut Rastgelelik Sözlük Ağı Türkçe Tarama Sözlüğünde 27.400'ün üzerinde sözcük bulunmaktadır. 
 

DİĞER TERİMLER

Toplam Çeviri: 0
avatar

İngilizcesi "Turkish Glossary", Türkçesi "Türkçe Tarama Sözlüğü" olan bu sözcük sayfasına Google'a "Rastgelelik Türkçe Tarama Sözlüğü" yazıp aratarak da ulaşabilirsiniz.

Türkçe Tarama Sözlüğü Google'da ara

Benzer Sözcükler

Türkçe Tarama Sözlüğü,Türkçe Tarama SözlüğüToplu Panel
Turkish Glossary,

https://www.infosniper.net/ip2country.php?lang=1IP: "3.215.182.81" - ile arama yapıyorsunuz.