Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru & Sözlüğü

"Arama sorgusunun anasayfada çevirisinin yapılabildiği, kavramsal sonuçların rastgelelik ilkesiyle sunulduğu kapsamlı arama motorudur."
09.02.2020 tarihinde Rastgelelik.com tarafından yayınlandı.Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru & Sözlüğü

Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru & Sözlüğü, "Rastgelelik" kuramının mantığı ekseninde şekillendirillmiş bir platformdur. Tüm İnternet ağları, site, blog ve forumlardan; hatta RSS beslemeleri, mobil uygulama,HTML sayfa ve PDF belgelerinden çeşitli metin, görsel, video, haber, sözcük, yazılım, kod bloğu vb. verileri tarayıp, nitelikli olarak kullanıcılara sunan arama motorudur. Rastgelelik Arama Motoru'nu anlamak için "Rastgelelik Kuramı" ile "Rastgele" sözcüğünün manasına makmak faydalı olacaktır. 

Kavramsal veri tarayıp sunmaya yönelik faaliyet gösteren Rastgelelik Arama Motoru ve Sözlüğü'nü A'dan Z'ye detaylıca inceleyelim. 
 

Rastgele Sözcüğü Hakkında (Rastgele Nedir?)

Rastgele" sözcüğü, "Gelişi güzel, seçimsiz, seçmeden, iyisini kötüsünü ayırmadan, lalettayin, öylesine" gibi manalara gelir. Hem isim, hem de sıfat olarak kullanılmaktadır. 
 • - Gelişigüzel Anlamında Rastgele: Seçimsizce bir durumu ifade eder. Örnek: "Bu özü susma ile tanımlamak pek kişisel, rastgele bir yargı kurmak oluyor." - N. Uygur | Tabloya rastgele bir sayı yazdım. 
 • - Öylesine, Seçimsiz Anlamında Rastgele (Zarf): Hiç bir özel gerekçe ve sebep olmadan, öylesine, seçimsizce bir yargı oluşturulması veya faaliyetin gerçekleştirilmesi. Örnek: "Asılanları deniz kenarında, rastgele atıldıkları çukurlar içinde kumluğa gömüyorlar."- N. F. Kısakürek
 • - Tesadüfen Anlamında Rastgele (Rastlantı): Temel geçer bilgiye istek ve kurala bağlı kalmadan, bir sebep ekseninde şekillenmeden karşılaşma durumunu belirtir. Örnek: "Bir gün Sahaflar Çarşısı'nda amaçsızca dolaşırken rastlantıyla eline bir kitap geçmiş."- Đ. Aral. 
 • - Tesadüfilik Anlamında Rastgele (Rastlantısllık): Bir düşünce, eylem, faaliyet, olgu veya durumun rastlantısal olma durumunu belirtir. Tesadüfilik söz konusudur. 
İstatistik Terimleri: Bir sürecin olasılıksal yapıda olduğunu belirten terim. Örneğin, bir nesneler kümesinin her bir öğesine eşit seçilme olanağı veren süreç rasgeledir. 
"Rastgele" Sözcüğü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 
 

Rastgelelik Kavramı Hakkında

"Rastgelelik", bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. Eylemi gerçekleştiren kişinin veya dış olguların hiç bir şekilde etki-tepki içerisine girmeden birtakım durumlara bireyi itme şeklinde rastgelelik vardır. 
"Rastgelelik" Kavramı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Rastgelelik.com Nedir? 

Tüm veri sunum ve listeleme mantığında "Rastgelelik" kullanan platform ve arama motorudur. Rastgele bilgi, haber, arama sonucu, blog, dosya, film, sözcük vb. sunumu sağlar. En temel özelliği arama motoru ve sözlük olmasıdır. Arama sorgusuna en uygun, en doğru ve yakın sonuçları rastgele verilerden taratıp seçerek, yine rastgele bir algoritma içerisinde sunmaktadır. Google gibi kişisel bilgi ve alışkanlıklara, Yandex gibi sitelerin popülerliğine, Bing gibi konuma, diğer arama motorları gibi farklı yöntemlere göre sıralama ve listeleme yapmaz. Çünkü Rastgelelik.com, Arama Motoru olarak kişisel hiç bir verinizi kaydetmez, sizi izlemez. Sadece arama sorgularını daha iyi hizmet verebilmek adına istatistik olarak raporlara yansıtır. Hiç bir şekilde üyeliğe zorlama, üyelik şartı koşma ve ücret talep etme gibi bir yaklaşım sergilemez. 

Rastgelelik.com, arama motoru ve sözlük hizmetine ek olarak blog, dosya yükleme, rastgele resimler, haberler, veriler, kapsam içi dizin, reklam, çeviri, desk, özel arama motoru, özel açılış sayfası, özel RSS sayfası, rastgele madde, rastgele film, soru-cevap, testler, webmaster, RSS servisleri, derslik, yapay dil, nakliye bul, rastgele firma ve rastgele kişi gibi çeşitli hizmetleri de vermektedir. 
Ek detaylar için Rastgelelik'i Tanıyalım yazımızı inceleyebilirsiniz.


Rastgelelik Kavramsal Arama Motoru

Kendi özgün kapsam içi dizini bulunan, aynı zamanda Google, Yandex, Bing, Turtc, Vuhuv gibi diğer arama motorlarından verileri de listeleyerek sunan, alt yapısında "Rastgelelik" mantığı güden kavram odaklı arama motorudur. Mevcut güvenli İnternet ağında ve kendi kapsam içi dizininde yer alan sitelerde tarama yapar, sorguya en uygun nitelikli sonuçları gösterir. Doğrudan soru-cevap mantığında sonuç sayfasında kullanıcıya istediğini sunmayı amaçlayıp, bu kapsamda çalışmalar yapar. 

Kavramsal Arama Motoru Nedir?

Bilindiği üzere Google, sorgu parametresine ve yazdığınız cümle veya sözcük kalıbındaki mantığa odaklı sonuçlar sunmayı amaçlar. Bing ve Yandex de benzer nitelikte olsa da daha çok sözcüklerde yer alan anlam ile sitelerdeki uyumu göz önünde bulundurur. Diğer bazı arama motorları ise sorgu kelimesine en yakın siteleri kullanıcı konum veya alışkanlıklarına göre sunar. Sözlük siteleri genelde sözcük odaklıdır. Bazı arama motorları ise dizin odaklı sonuç sunar. Yani arama sözcüğü, dizindeki site isimleriyle uyuşturularak gösterilir. 
Kavramsal arama motoru ise, kavram niteliğinde olan, kavramsal içerik arz eden sözcüklere göre arama yapan arama motorudur. Örneğin "Çivi Yazısı" denildiğinde "Çin yazısı gibi" demek istenir. Somut veya soyut bir yapı söz konusudur. İşte bu kapsamda aradığınız sözcüğe karşılık sonuçların yanı sıra, doğrudan demek istediğiniz kavramsala uygun sonuçlar da gösterilir. 

İşte tam bu kapsam içerisinde Rastgelelik Arama Motoru "Kavramsal" verileri "Rastgelelik" unsuruna göre kullanıcısına sunar. Kavramsal sonuç göstermeyi çok daha iyi ve profesyonel sağlayan kuşkusuz arama motorları var. Fakat biz, Rastgelelik.com olarak bu konuda tek ve en iyi olduğumuzu iddia etmiyor, yalnızca bu alanda arama motorumuzu geliştirmekte olduğumuzu belirtiyoruz. 

Rastgelelik Kavramsal Arama Motoru Bakış Açısı

Rastgelelik.com, arama motoru ve sözlük olma yolunda ilerlemekte ve bu eksende gelişimini sürdürmektedir. Rastgelelik Arama Motoru için verinin dizinde olması, sonuçların yerli, arama motorunun milli veya yerli sermaye olması pek önemli değildir. "Türk arama motoru, yerli arama motoru, milli arama motoru..." gibi ifadeler kullanmaz, böyle bir iddiada da bulunmaz. Çünkü temel gaye en doğru ve nitelikli sonucu kullanıcısına kavramsal olarak rastgelelik ekseninde sunmaktır. Bu gayesini gerçekleştirmek için ise Google, Bing, Yandex, Turtc, Vuhuv gibi diğer birçok arama motorundan destek alıp, alt yapısını ve arama sonuçlarını güçlendirebilir. 
Rastgelelik kullanıcıları, aradıkları sorguya uygun hem doğru veri içeren siteleri, hem doğrudan bir bağlantıya gitmeden istediğini bulmalıdır. Sonuçların içerisinde kavrama dair sözlük bilgisi, haber, görsel ve video verileri de sunulmalıdır. Kullanıcılara ek bir arama olmadan ilgili sorguda diğer veriler de gösterilir. Bunlar arasında Türk İşaret Dilinde kavramın karşılığı, Rastgele tüm ağlarda verilerin sunulması, bazı kavramlara ilişkin ek bilgiler, RSS kaynaklı bilgiler, firmalar vb. sunulmaktadır. 

Kavramsal Veri Arama Motorunun Özellikleri

 • Tüm ağlarda ve kendi kapsam içi dizininde arama yapıp, nitelikli sonuçlar sunar. 
 • Sözlükte, Görsellerde, Videolarda, Haberlerde, Rastgele Verilerde, Mobil Uygulamalarda ve Kapsam İçi Dizinde arama yapma imkanı tanır. 
 • Sorguya uygun Türk İşaret Dilinde karşılık sunar. 
 • QR Kodu ile arama sorgu sayfasının kayıt altına alınması ve paylaşılması mümkündür. 
 • "Rastgele", "Özel", "Rastgele Site" düğmeleri ile tek tıklamada rastgele sonuç, rastgele siteye gitme, özel siteleri listeleme özelliği vardır. 
 • Aradığınız sorguya uygun sonuç bulunamadığında veya sizi tatmin eden sonuçlara ulaşamadığınızda, diğer arama motorlarında doğrudan arama yapmanız için bağlantı içerir. (Google | Yandex | Bing | Yaani | Vuhuv | Turtc | Tarmot)
 • Arama sorgusunun URL adresi gösterilir. 
 • Arama sorgusuna uygun sayfa, veri veya site önerisi verilebilmekte, kullanıcılar kendileri öneride bulunabilmektedir. 
 • Ücretsiz site, blog, firma ve forum sitesi eklenebilmektedir. 
 • Sadece site adresi değil, hiç bir bağlantı olmadan firma bilgisi, telefon, adres tarigi, ek bilgi, soru - cevap, sözcük ve atasözü eklenebilir, sonuçlarda gösterilebilir. 
 • "Trend Aramalar" bölümüyle arama sorgusuna uygun veya gündemde en çok aranan sözcüklere ulaşım mümkündür. 
 • Bazı firma ve kavramlara özel ek bilgi gösterilir. 
 • Anasayfada arama sorgusunun direk İngilizce, Almanca, Rusça, Kazakça, Kırgızca, Macarca gibi diğer yabancı dillere çevirisi yapılabilmektedir. 
 • Özel karakterlerin yazılmasına imkan sunan sanal klavye bulunur.
 • Verilerin yenilenmesi, dizinin tekrar güncellenmesi kullanıcı tarafından yapılabilmektedir. 
 • Kişi, kendi özel arama motorunu kurabilir. 
Rastgelelik Çeviri

Web Site Taratma

Arama sorgusuna "http://www.rastgelelik.com" şeklinde site adı yazıp arattığınızda size sonuçları sunduğu gibi, ilgili sitenin arama dizinine eklenmesi için talep de oluşturulmuş olur. İlgili site örümcek tarafından incelenir ve kapsam içi dizine birkaç gün içerisinde eklenir. Sonraki sorgularda ilgili siteye uygun sonuçlar ve sayfalar daha fazla listelenir. 

Müstehçen Uyarı

Müstehçen içerikli veya yasaklı sözcüklü yapılan aramalarda bildirim ve uyarı gösterilir. 
Müstehçen Uyarı Banneri

NakliyeBul İle Nakliye Firması Bulma

"NakliyeBul" hizmetinden mevcut bulunan evden eve nakliye firmalarının aranması ve sonuçlarda sunulması mümkündür. "Nakliye Bul" sorgusunda çıkan Türkiye Haritası üzerinden illere göre nakliye firmalarını listelemek mümkündür. 
Evden Eve Nakliye Bul

Sağ Konsol Verileri

Sorgu sayfasının sağ bölmesinde bulunan konsolda birtakım bilgiler arama sorgusuna uygun gösterilir. 

Türk İşaret Dili

Aradığınız sözcüğe uygun Türk İşaret Dilinde işaret GİF formatlı gösterilir. 
Araba Türk İşaret Dili

QR Kodu - Düğmeler

Sağ konsolda arama sorgusunun QR kodu, sorgunun "Sözlük" ve "Kapsam İçi Dizin" içerisinde aranmasını sağlayan düğmeler, rastgele bir sonuç gösterme, özel site açma, rastgele bir siteye gitme için oluşturulmuş düğmeler bulunur. 
İşaret Dili - QR Kodu - butonlar

Öneri Site Ekleme

Sağ konsolda bulunan "Öneri Ekle" formu sayesinde sonuçlarda en üst kısımda gösterilmesini istediğiniz bir siteyi önerebilirsinir. 
Öneri Site

Özel Sorgular

Bazı özel sorgularda doğrudan veriler sonuç sayfasında gösterilir. 

Döviz: "Döviz" sorgusunu yaptığınzda size güncel döviz kuru sağ konsolda sunulur. 

Döviz
Özet Bilgi: Bazı sorgularda sağ konsolda kısa özel bilgi sunulur. Örnek: Google, Türkiye... 
Türkiye

Diğer Özellikler

"Hava durumu, saat, emlak, haber, hesap makinesi, namaz vakitleri, mesafe, rüya tabiri, maç sonucu ve ideal kilo gibi daha birçok kavrama ilişkin sözcüksel aramada ek bilgi ve özellikler sunulmaktadır. Doğrudan sonuç sayfasında; 
 • hesaplama yapma,
 • rüya tabiri bulma,
 • oyun oynama,
 • mesafe veya ideal kilo hesaplama,
 • maç sonuçları gösterme, 
 • namaz vakitlerini öğrenme,
 • saati görme, 
 • emlak listesi ve konut verisi filtreleme, 
 • hava durumunu öğrenme gibi özelliklerle herhangi bir siteye gitmeden bu tarz bilgileri öğrenmek Rastgelelik arama motoruyla mümkündür. 

Sözlükte Sözcük Arama

Aradığınız sözcüğün Türkçe anlamının yanı sıra diğer terimlerde manasını, örneği görmek mümkündür. Sözcüğün İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça gibi doğal dillerde, Bakiyye, Esperanto, Klingon, Volapük ve Nav'i gibi yapay dillerde, Göktürkçe, Sümerce, Antik Mısır ve Antik Yunan dillerinde karşılığını bulmak mümkündür. Ayrıca Azerice, Tatarca, Kazakça ve Kırgızca gibi Türk dillerinde, Kürtçe, Boşnakça, Çerkezce, Arnavutça, Zazaca, Rumca gibi Anadolu dillerde karşılıkları da sunulur. 
Türk İşaret Dilinde işareti ile beraber sözcüğe uygun görseller de mevcuttur. 
Sözlük Arama - Araba

Görsellerde Arama

Bing, Turtc ve Yandex Arama Motorlarıya güçlendirilmiş Görsel Arama ile görsellerde arama yapmak mümkündür. 
Örnek Sorgu: "Güzeller"
Güzeller

Haberlerde Arama

Arama sorgusuna uygun güncel haber sunulmaktadır. Saat ve güne göre listeleme imkanı vardır. 
 Haber Arama

Mobil Uygulama Arama

Mobil uygulamalarda arama yapıp, doğrudan uygulamayı indirebilir, eski sürümlerine ve yorumlara ulaşabilirsiniz. 
Mobil Uygulama Arama

Dahası

Rastgelelik Arama Motoru ile ayrıca Videolarda, Rastgele verilerde ve kendi kapsam içi dizinde ve özel site dizininde arama yapılabilmektedir. 

Sitene Ekle & Kendi Özel Arama Motorunu Kur

Site veya blogunuza uygun arama kutucuğu, arama kodu seçip, sitenizde uygun alana eklemeniz yeterlidir. Bu sayede Rastgelelik aramayı site ve blogunuzda da kullanabilirsiniz. 
Bunun da ötesinde kendi özel arama motorunuzu Rastgelelik.com sitesi ile yapabilirsiniz. Google, Yandex, Turtc ve Rastgelelik arama motorlarından istediğiniz arama alt yapısını seçip, kendi arama motorunuzu oluşturabilirsiniz. 
Oluşturduğunuz arama motoruna özel www.rastgelelik.com/aramamotoruadi şeklinde URL alabilir, kendi logonuzu ekleyebilir, Blog panelinde yazılar yazabilirsiniz. 

Rastgelelik.com ile oluşturulmuş bazı Özel Arama Motorları

Kendi Özel Arama Motorunu kur!
 

“Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru & Sözlüğü” adlı blog yazımızı faydalı bulduysanız yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın.
Kategori: Rastgelelik Arama Motoru | Anahtar Sözcükler: kapsamlı arama, rastgelelik arama motoru, rastgelelik, rastgele, kavramsal arama nedir, search engine, kavramsal arama, #Rastgelelik, arama, Google, Bing, Yandex, Turtc, Vuhuv,
Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru & Sözlüğü Yazarı
admin

Toplam Yorum: 0
avatar

Bu içerik sayfamıza Google arama motoruna "Rastgelelik Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru & Sözlüğü" yazıp aratarak da ulaşabilirsiniz.

Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru & Sözlüğü Google'da ara
Takip: 135-1//1581198027 http://www.rastgelelik.com/blog/rss/