keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right
Vikipedia, Türkçe Viki, Viki media vb. platformlardan özenle seçilmiş rastgele maddeler yer almaktadır.
Wikipedia, Wikiwand, Türkçe Viki, Zero gibi daha birçok Viki madde platformundan derlenerek verileştirilmiş seçkin maddeler rastgele sunulmaktadır. Her "Rastgele Madde" tuşlamanızda size özgün bir madde sunulur. 

Viki Madde Nedir?

Viki maddesi, Vikipedia sitesinin öncülüğünde gelişmiştir. Ansiklopedik ya da almanak tarzı bilgi barındıran tamamen tarafsız metin ve çoklu ortam belgeleriyle oluşturulmuş sayfalardır. 

*Çoklu ortam: Video, resim, mp3 (müzik-ses dosyası), animasyon, gif vb. ifade etmektedir. 
*Almanak: Yılın bayram, yıl dönümü gibi bazı gökbilim, meteoloji bilgilerinin bazı alanlarla alakalı istatistikleri ve çeşitli bilgileri sunan kitap tarzında takvim demektir. 
*Wiki (Viki Nedir?): Viki, bütünsel bir iş birliği ekseninda toplanmış kişilerin web tarayıcı (browser) üzerinde yeni web sayfaları oluşturmalarına, sayfada düzenleme yapmalarına ve bu sayfaları birbirleriyle bağlamaya yönelik olanak sunan "MediaWiki" altyapısıyla geliştirilmiş yazılım siteleridir. Wiki sözcüğü, İngilizce "What i Know is" (Bildirim kadarıyla / ne biliyorum?" cümlesinin baş harflerinin kısaltmasıyla oluşturulmuştur. Wiki (Viki) sözcüğü, aynı şekilde Hawaii lisanında Hızlı manasına gelen "Wikiwiki" kelimesi olarak da kullanılır. 

Rastgelelik Madde, Wiki temeline dayalı kendi "Otag Ağını" ve "Vikipedia" benzeri birçok Wiki sitesini temel altyapısında barındırarak, "Rastgele" olarak maddeler açtıran sistemdir. Her tıklamada farklı bir wiki sisteminin maddesi kullanıcıya gösterilir. 
 
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları