keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right
Vikipedia, Türkçe Viki, Viki media vb. platformlardan özenle seçilmiş rastgele maddeler yer almaktadır.
Wikipedia, Wikiwand, Rastgelelik Viki Türkçe Viki, Zero gibi daha birçok Viki madde platformundan derlenerek verileştirilmiş seçkin maddeler rastgele sunulmaktadır. Her "Rastgele Madde" tuşlamanızda size özgün bir madde sunulur. 

Wiki Madde Nedir?

Viki maddesi, Vikipedia sitesinin öncülüğünde gelişmiştir. Ansiklopedik ya da almanak tarzı bilgi barındıran tamamen tarafsız metin ve çoklu ortam belgeleriyle oluşturulmuş sayfalardır. 

*Çoklu ortam: Video, resim, mp3 (müzik-ses dosyası), animasyon, gif vb. ifade etmektedir. 
*Almanak: Yılın bayram, yıl dönümü gibi bazı gökbilim, meteoloji bilgilerinin bazı alanlarla alakalı istatistikleri ve çeşitli bilgileri sunan kitap tarzında takvim demektir. 
*Wiki (Viki Nedir?): Viki, bütünsel bir iş birliği ekseninda toplanmış kişilerin web tarayıcı (browser) üzerinde yeni web sayfaları oluşturmalarına, sayfada düzenleme yapmalarına ve bu sayfaları birbirleriyle bağlamaya yönelik olanak sunan "MediaWiki" altyapısıyla geliştirilmiş yazılım siteleridir. Wiki sözcüğü, İngilizce "What i Know is" (Bildirim kadarıyla / ne biliyorum?" cümlesinin baş harflerinin kısaltmasıyla oluşturulmuştur. Wiki (Viki) sözcüğü, aynı şekilde Hawaii lisanında Hızlı manasına gelen "Wikiwiki" kelimesi olarak da kullanılır. 

Rastgelelik Madde, Wiki temeline dayalı kendi "Otag Ağını", "Rastgelelik Viki" ve "Vikipedia" benzeri birçok Wiki sitesini temel altyapısında barındırarak, "Rastgele" olarak maddeler açtıran sistemdir. Her tıklamada farklı bir wiki sisteminin maddesi kullanıcıya gösterilir. 
 

https://www.infosniper.net/ip2country.php?lang=1IP: "3.235.184.215" - /US ile arama yapıyorsunuz.