Rastgele Hakkında


Öncelikle "Rastgele" dilimizde sıfat ve zarf olmak üzere iki farklı manada kullanılmaktadır. Sıfat olarak manası "Gelişi Güzel" demek iken, zarf olarak da "Seçmeden, iyisini kötüsünü ayırmadan, gelişigüzel, lalettayin" manasında kullanılmaktadır. 
Sıfat Kullanımı: "Bu özü susma ile tanımlamak pek kişisel, rastgele bir yargı kurmak oluyor." - N. Uygur
Zarf Kullanımı: "Asılanları deniz kenarında, rastgele atıldıkları çukurlar içinde kumluğa gömüyorlar." - N. F. Kısakürek

Ayrıca; Dilimizin zenginliğinden olsa gerek ki, "Rastgele" sözcüğü daha birçok alanda da kullanılabilmektedir.
  • Her söze «rastgele» katarak konuşan gölge oyunu tipidir. 
  • Ava giderken söylenen bir dilek, bir istek, arzu.
  • İsin düzgün gitsin, yolun acık olsun babında kullanılan hoş bir söz.

Rastgele Yazımı

Birçoğumuzun karıştırdığı sözcüklerden birisidir. Doğrusu "t" harfi kullanılarak yazımıdır. 
Doğru:  Rastgele   |  Yanlış: Rasgele
Doğru:  Rast gelmek   |  Yanlış: Rasgelmek
İngilizce: Random  |  Almanca: willkürlich, wahllos, zufällig

Gencmevtoo Rastgele

Yalnızca "Rastgele" düğmesi sayesinde sınırsız biçimde rastgele verileri karşınıza çıkarabilirsiniz. Sitede 3 farklı rastgele mantığı bulunmaktadır.
  1. Rastele Her şey: Oyun, müzik, video, bilgi, sözcük, haber vb. birçok unsuru karşınıza rastgele çıkarır. 
  2. Rastgele Net: İnternet sitesi, blog, kitap, pdf veya word belgesi, viki site, indirilebilir dosya, görsel resim vb. birçok unsuru size rastgele sunar. 
  3. Random Pub: Temeli İngilizce olan ve bünyesinde aynı zamanda Almancayı da barındıran; genellikle bağlaçlarla oluşturulmuş cümlecikleri ve bilgileri rastgele (random) olarak gösterir. 
Ayrıca, arka plandaki görseller de size belli bir algoritma mantığında rastgele olarak gösterilmekte ve tümü kendi site alt yapısında barındırılmaktadır. 
Yalnızca "Rastgele" düğmesine tıklamanız yeterlidir. 

Rastgele Nasıl Çalışır?

Büyük bir kısmını web alt yapısını kullanmasına rağmen, önemli bir kısmını da kendi bünyesinde barındırdığı içerikleri kişilere tarayıcı ve mobil destekli olarak gösterir. Kullandıkça kişinin tarayıcı alışkanlıklarına göre çok profesyonel olmasa da küçük bir yapay zeka algoritmasıyla içerikleri kişiye uygun hale getirerek sunabilmektedir. 

Rastgele Ne İşe Yarar? 

İnternette arama motorlarında ne arayacağınızı bilmiyorsanız, canınız sıkılıyor veya şansınızı denemek istiyorsanız, bilgi ve deneyimlerinizi geliştirmek istiyorsanız "Rastgele" tam size göre. Hoş ve verimli vakit geçirebileceğiniz gibi, bilmediğiniz yer ve bilgileri keşfetmenizi sağlayacak yegane bir web aracıdır. Ayrıca yabancı dilde bağlaçların ve sözcüklerin temel alındığı "Random Pub" sayesinde dil gelişiminize katkı sağlayabilir ve kendinizi test edebilirsiniz. 
Konuyla ilgili her türlü soru, eleştiri, öneri ve şikayete açık olduğumuzu belirtmek isteriz. Bize çekinmeden yazabilirsiniz.
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları