"Hantavirüs" ile ilgili sonuçlar sunuldu. Aranma: 22 - %0/0161 Web'te Ara
Bir ortohantavirüs, Bunyavirales takımının Hantaviridae familyasındaki tek sarmallı, zarflı, negatif-duyulan bir RNA virüsüdür. Bu virüsler normal olarak kemirgenleri enfekte eder, ancak içlerinde hastalığa neden olmaz.
“Hantaan yada hanta” virüs olarak adlandırılan etken Bunyaviridae grubunda yer alan tek sarmallı bir RNA virüsüdür. İlk olarak 1976 yılında Kore’de izole edilmiş ve Seul virüsü olarak adlandırılmıştır. Hanta virüs insanlarda böbrek tutulumu ile seyreden dolaşım ve solunum sistemini etkileyen farklı klinik tablolara neden olmaktadır. Hastalık değişik bölgelerde, farklı klinik formlar ve tablolarla seyreder. Hanta virüs’ün doğadaki başlıca kaynağı kemiricilerdir (özellikle fareler). Etken, hayvanların vücutlarında hastalığı neden olmadan uzun süre kalmaktadır. Virüsü taşıyan hayvanların idrarlarında virüs bir seneye kadar saptanabilmektedir. İnsanlara bulaş, virüsü taşıyan hayvanların ısırması (salya, tükürük) veya idrar (sulara bulaşması yoluyla) ve tükrük gibi çıkartıların deri ve mukozalardan girmesi (enfekte materyalin batması vb.) ile olabilir. Tükrük, idrar gibi maddelerle enfekte olmuş havadaki partiküllerin solunması ile de hastalık bulaşabilmektedir. Yapılan epidemiyolojik araştırmalar bulaşın daha çok solunum yolu ile olduğunu göstermektedir. Hastalık 20-50 yaş grubunda daha çok erkeklerde ve sıklıkla ilkbahar ve sonbahar aylarında görülmektedir. Çiftçiler, askerler, liman işçileri gibi kemiricilerle teması yüksek olan şahıslarda daha sık görülmektedir. Hanta virüs laboratuar enfeksiyonlarına da yol açabilmektedir. Hanta virüs enfeksiyonlarında Andes virüsü haricinde insandan insana geçiş yoktur.

TÜRKÇE <> İngilizce
Hantavirüs <> hantavirus
İngilizce Sözlükİngilizce
hantavirus
Almanca SözcükAlmanca
Hantavirus

Doğal Dillerde Karşılıklar
хантавирус (Rusça), فيروس هانتا (Arapça), 漢坦病毒 (Çince)

Hantavirüs

YILLARA GÖRE HANTAVİRÜS POZİTİF DAĞILIMI

2009 yılı : 2 + hasta

2010 yılı : 3 + hasta

2011 yılı : 5 + hasta

2012 yılı : 3 + hasta

2013 yılı : 3 + hasta

2014 yılı : 3 + hasta

2015 yılı : -

2016 yılı : 5 + hasta

2017 yılı : 7 + hastaHastalık Terimleri

Toplam Çeviri: 0
avatar

İngilizcesi "hantavirus", Türkçesi "Hantavirüs" olan bu sözcük sayfasına Google'a "Rastgelelik Hantavirüs" yazıp aratarak da ulaşabilirsiniz.

Hantavirüs Google'da ara

Benzer Sözcükler

Hantavirüs Salgını,hanta, hantavirus,- H -
Hantavirus, hantavirus,
Hastalık Terimleri

https://www.infosniper.net/ip2country.php?lang=1IP: "35.175.121.230" - ile arama yapıyorsunuz.