"Göktürkçe Sözlük" ile ilgili sonuçlar sunuldu. Aranma: 34 - %5/1130 Web'te Ara
GENEL-YAYGIN KULLANIM

Göktürkçe veya Köktürkçe olarak bilinen Eski Türkçe'dir. Türk dilinin bililen en eski yazılı kaynaklarının yazıldığı dil ve alfabedir. Göktürkçe, Türk dilinin  ilk yazılı halini oluşturmaktadır. Akabindeki süreç ise Eski Uygur Türkçesi olarak geçer ve Uygur Alfabesi kullanılmıştır. Göktürk dili için ayrıca "Orkun Lisanı" da denilmektedir. Aynı damgaları kullandığı için Runik harfleri ve alfabesiyle karıştırılmamalıdır. 

Türk yazı dilinin ilk evresi olan Eski Türkçe (Göktürkçe), 8. yüzyıldan 13. yüzyıla kadarki dönemi kapsar ve Göktürkler, Uygurlar ve Karahanlılar devrinin bütünsel bir bölümüdür. 

Göktürk Abecesi (Damgalığı)

Orhun (Orkun) Yazıtları'nın alfabesi, Türk boylarının resmi en eski yazı alfabesi olan Göktürkçe, 4 ünlü, 34 ünsüz ile toplamda 38 harften (damga) oluşmaktadır. Büyük-küçük harf ayrımı olmamakla beraber, Arap alfabesi gibi sağdan sola doğru yazılır ve okunur. 
Göktürk harflerinin birçoğunun kalın - ince biçimleri vardır. 
Göktürk Alfabesi

 

 

Çeviriler: 0 Siz de yeni cümle ve farklı dillerde çevirilerle katkıda bulunabilirsiniz.
avatar

İngilizcesi "Gokturk Language", Türkçesi "Göktürkçe Sözlük" olan bu sözcük sayfasına Google'a "Rastgelelik Göktürkçe Sözlük" yazıp aratarak da ulaşabilirsiniz.

Göktürkçe Sözlük Google'da ara

Benzer Sözcükler

Göktürkçe Sözlük,#Göktürkçe,Toplu Panel
Gokturk Language,
GENEL-YAYGIN KULLANIM

"35.173.57.84" IP adresi üzerinden - tarayıcısıyla sorgulama yapmaktasınız.

Rastgelelik SÖZLÜK || Nakliye BUL

Aşağı Kaydırma İkonu