Anasayfa » SSS » Rastgelelik Arama Motoru

Rastgelelik Arama Motoru nedir, ne işe yarar ve alt yapısı ne üzerine kuruludur?

Rastgelelik Arama Motoru, Google, Bing, Yahoo, Yandex, Yaani gibi arama sonuçları ortaya koyan özelleştirilmiş kavramsal veri odaklı arama motorudur. Aradığınız kavrama ve sözcüğe göre içerik ve sonuçlar gösterip, sizlere doğru bilgiyi sağlamaya yardımcı olur. Kendi özgü arama alt yapısına ilaveten daha iyi sonuçlar elde edebilmek için Google, Yandex, Bing gibi gelişmiş arama motorlarıyla birlikte aynı zamanda yerli arama motoru Tur.tc ve Vuhuv gibi arama motorlarıyla da güçlendirilmiştir.
NOT: Google, Bing ve Yandex gibi arama botları olan, Arama motorlarına rakip iddiası bulunan bir arama motoru olmayıp, mevcut dizin altyapısına ilaveten diğer arama motorlarıyla güçlendirilmiş, kapsamlı sonuçlar sunmaya odaklı çalışır. 


Rastgelelik Arama Motorunun temel çalışma mantığı nasıldır?

Rastgelelik arama motoru, diğer arama motorlarından biraz farklı işlev göstermektedir. Temel amaç kullanıcıya sağlıklı ve kapsamlı veri sunumudur. Bunun için de farklı sitelerden ve kaynaklardan veri çekmektedir. Google veya Yandex gibi çok gelişmiş  olmasa da kendisine özgü küçük çaplı, düşük oranlı arama-tarama yapan minik bir arama botu bulunur. Kendi bünyesine dahil edilen verileri öncelikli olarak sunup, yetersizliği durumunda ise evvela Tur.tc ve Vuhuv, akabinde bing ve yandex ile beraber Google gibi arama motorlarının sonuçlarından destek almaktadır. 
Arama yapılan sözcüğe odaklı ve yakın anlamdaki verileri göstermektedir. Sitelerle birlikte içerik, video, görsel, uygulama, sözcük vb. tüm verileri bir arada sunmaktadır. 

++ Rastgelelik sitemi indeksler mi? [Özel bir işlem uygulanmadıkça otomatik indeksleme olmaz.]

Rastgelelik Arama Motorunun diğer arama motorlarına göre en önemli avantajları nelerdir?

Tek bir sonuç ve alt yapı odaklı arama yapılmaz. Arama sözcüğünüz Rastgelelik diziniyle birlikte birden fazla arama motorunda ve site ile beraber içerik dizininde aranıp, en uygun sonuçlar size sunulur. Bazı önemli aramalara ilişkin doğrudan arama sonuç sayfasında yanıtlar sunulur. Mesela sözlük, çeviri, arama, haber, döviz, hesap makinesi vb. birçok unsur farklı sitelere yönlendirilmeden arama sonucu sayfasında sağlanabilmektedir. Ayrıca film bulabilir ve arama sonucu sayfasından reklamsız, kesintisiz izlenebilmektedir. 
Rastgelelik arama kutucuğu, birçok arama motoru kutucuğundan daha gelişmiş işlev sergiler. Sorgu filtresi, listelemesi, doğrudan çeviri, büyük-küçük harf çevirisi, arama motoru dil seçimi, dosya yükleme vb. ek özellikler sunar. 


Rastgelelik Arama Motoru neler sunuyor, imkan ve olanakları nelerdir?

Rastgelelik Arama Motoru, sadece sitelere dair veri ve sonuçları sunmaz. Sonuçları özelleştirilmiş ve kapsamlı hale getirilmiştir. 
 1. Kendi altyapısında tam kapasite arama sonuçları sunar.
 2. Google, Yandex, Bing, Tur.tc, Vuhuv gibi birden fazla arama motoru verilerinden güç alır. 
 3. Arama sözcüğünün Osmanlıca ve Türk İşaret Dilinde karşılıklarını sunmaya çalışır. 
 4. Arama sonuçlarının Facebook, Twitter, Google+, Blogger, Wordpress gibi sosyal ağlarda paylaşılabilmesini sağlar. 
 5. Videolarda arama yaparak, video sonuçları sunar.
 6. Arama sözcüğünün Osmanlıcasını, Türkçe anlamını ve açıklamalarını detaylıca sunar.
 7. Haberlerde arama ile arama terimine uygun haber sonucu sunar.
 8. Web kanalı dışında kendi tarama verilerine göre kapsam içi ve dizininde yer alan dizin verilerinde arama yapar.
 9. Tüm dünya ve ülkede ön plana çıkmış seçkin arama sonucunu ön planda sunar.
 10. Görsel sonuçları bir arada verir.
 11. İlgili arama seçenekleri verir.
 12. Google, Yandex, Bing,  Vuhuv, Tur.tc vb. birçok arama motorlarında da arama yapma imkanı tanır.
 13. IP, Tarayıcı ve arama sonucu listeleme hızınızı gösterir. 
 14. Arama motorunun site ve bloga eklenmesine imkan tanır.
 15. Belli bir oranın altında sonuç olması durumunda sizlerden arama sonuçlarının geliştirilebilmesine ve destek vermenize imkan sağlar.
 16. "döviz, sözlük, haber, yerli film, hint filmleri, hesap" vb daha birçok özel arama teriminde sayfaya özgü sonuçlar ve görseller sunar. 
 17. Rastgele arama ve özel site arama olanağı bulunur.
 18. Arama sonuçlarında film bulma ve izleme imkanı sağlar.
 19. Geliştirilmekte olan komutlarla arama imkanı sunar.
 20. Anasayfasında gelişmiş ve basit arama özelliği bulunur.
 21. Arama kutucuğundaki metni diğer dillere çevirme, büyük-küçük harf dönüştürme, filtreleme ve sanal klavyede yazabilme ayrıcalıkları vardır. 
Gelişimi devam eden Rastgelelik Kavramsal Veri Arama Motoru, daha birçok imkan ve olanaklar sunmayı hedeflemektedir. 
++ Gelişimi devam etmektedir. [Bu yüzden eksiklikler görülebilmektedir.]

Rastgelelik Arama Motoru, kendi dizin ve alt yapısına ilaveten Google, Yandex, Bing, Vuhuv, Turtc gibi birkaç arama motorundan da destek alır. Bazı sonuçların kolaylaştırılması ve ilgili hususların hassasiyetinden dolayı öncelikli değişiklikler sunar.

Özel Gösterim

Bazı kelimelere özel veri ve gösterimler bulundurulmaktadır. 
Örnek: "reklam, ads" kelimeleri arandığında sayfada reklam gösterimi yapılır. 
Örnek: "haber" yazıldığında farklı haber platformlarından çeşitli haber gösterimi yapılır.

Özelleştirilmiş Sonuçlar

Bazı sorgular için özel sonuçlar sunulmaktadır; "facebook, google, youtube" vb.

/sorgu Parametreli Arama

Doğrudan "search/sorgu" şeklinde de arama yapılabilmekte, ilgili sorguya özel arama sayfası oluşturulabilmektedir. 
Örnek: www.rastgelelik.com/search/film  -  www.rastgelelik.com/search/korkusuzlar

Arama Sonuç Sayfasında Video ve Film İzleme 

Video sonuçlarında siteye gitmeden videolar seyredilebilmektedir. Arama sonuçlarında bulunan filmler, sayfaya veya siteye gidilmeyen seyredilebilmektedir. 
 

Kapsamlı Arama

Kapsamlı olarak Rastgelelik diziniyle birikte Web'de, Görsellerde, Videolarda, Sözlük ve Çevirilerde, Haberlerde ve Kur'an-ı Kerim'de arama imkanı bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda harita, firma, belge vb. alanlarda arama eklenmesi de düşünülmektedir. 
Kapsamlı arama ekseninde Rastgelelik dizinine ilaveten Google Web - Haber ve Görsel veriler, Yandex Web veriler, Bing Görsel veriler, Vuhuv görsel ve site verileri, Turtc haber ve web verileri, Vikipedia madde verileri, Youtube video verileri, Kur-an-ı Kerim verileri aranıp taranarak sonuçlar gösterilmektedir. 

Osmanlıca Sonuç

Arama yapılan sorgu sözcüğünün veya cümlenin doğrudan Osmanlıcası da arama sonuçlarında listelenmektedir. 

Önceliklendirme

Arama sonuçları genel web mantığının aksine önceliklendirmeli olarak çalışır. Birçok arama motoru site değeri veya seo optimizasyonuna uygun olarak farklı şekillerde indeksleme yapar ve sonuçlar gösterir. Rastgelelik arama motoru ise, bu hususlara ilaveten bazı alanlardaki site ve verilere öncelik verir. Ödev, tez, sözlük, belgelendirme, makale vb. içeriğe sahip site ve sonuçlar önceliklidir. Ayrıca tüm verilerde ilk öncelik Rastgelelik dizini, akabinde diğer dizinlerdir. 

Site İçi Arama

Birçok platformda yapılan aramayı, sadece Rastgelelik dizi ve altyapısında yapmak mümkün. Arama sorgusundan sonra "Site içi arama" düğmesiyle bu işlem mümkündür. 

Alternatifler

Arama sonuçları yetersiz geldiğinde veya yeterli görülmediğinde Google, Yandex, Bing, Turtc, Çokça, DuckDuck, Biliver, Viki, Otag gibi alanlarda da arama imkanı bulundurulmaktadır. 

Sonuç Paylaşım

Sorgusu yapılan arama sayfası ve sonuçlar paylaşılabilmektedir. Facebook, twitter, google+ vb. platformlarda veya web sayfalarda paylaşılabilmektedir. 

Şansım Rastgele

"Şansım Rastgele" düğmesiyle rastgele arama yaptırılabilmektedir. Herhangi bir terim, konu veya cümlede arama yapılarak sonuçlar sunulmaktadır. 

Rastgelelik.com Arama Motorunda nasıl arama yapabilirim? 

Rastgelelik Kavramsal Arama Motoru, 2 farklı arayüzde arama imkanı sağlar; Gelişmiş Arama ve Basit Arama. 
Gelişmiş Arama
Gelişmiş Arama
Basit Arama
Basit Arama
Arama için "Arama Kutucuğu" kullanılır. Sorgulamak istediğiniz sözcüğü kutucuğa yazarak "Enter" tuşuna veya "Ara" düğmesine basarak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz. 


Rastgelelik Arama Motoru hangi altyapı ve kaynakları kullanıyor?

Rastgelelik.com, Kavramsal Arama Motoru olarak kendi alt yapısını ve sonuçları zenginleştirmek için aşağıdaki arama motoru alt yapılarını kullanmaktadır.
 1. Turtc
 2. Vuhuv 
 3. Bing
 4. Google
 5. Yandex
Kendi sistem ve indeksinde bulunan veri ve içeriklerle beraber sunulan sonuçlar kendi özgün veri ve platform hizmetimizdir. Bunun haricinde daha iyi ve çeşitli sonuçlara ulaştırabilmek için aşağıdaki site ve kaynaklardan destek alınarak sonuçlar zenginleştirilmektedir.
 1. İşaretçe (isaretce.com) Türk İşaret Dili
 2. Osmanlıca (dervaze.com)
 3. Döviz Kuru (paracevirici.com)
 4. Hava Durumu (bookeder.com)
 5. Sözcük Etimolojisi (nisanyansozluk.com)
Arama motorumuza sağladıkları katkıdan ötürü tüm sağlayıcılarımıza teşekkür ederiz. 
Alt yapımızı güçlendiren ve her türlü desteği sağlayan Turtc ve Vuhuv ekibine de özellikle teşekkürlerimizi iletiyoruz. 
 
++ Rastgelelik Yerli ve Milli midir? [Hayır, %100 yerli-milli teknolojiler kullanılmamaktadır.]

Rastgelelik Arama Komutları nelerdir, ne işe yarar? 

Rastgelelik arama motoru içerisinde birçok arama terimine özgü sonuç ve işlevsel veriler sunulmaktadır. "Hava durumu, döviz, trend, film izle, hesap, haber, hız testi, hint filmi" vb. birçok terim için eşsiz sonuçlar sunulur. Bu nitelikli sonuçlardan tamamen bağımsız olarak Rastgelelik arama motoru, kendine özgü komut sistemi ile donatılmakta ve sürekli geliştirilmektedir. "!" işareti ile başlatan birtakım komutlar sisteme gömülmüştür. Bu komutlar ile arama motorumuza bazı komutlar verilir. Neticede ise komuta uygun veri ve sonuçlar Rastgelelik arama motoru tarafından kullanıcıya sunulur. 
- Tüm komut sistemi "!" (ünlem işareti) ile başlar. Bu sayede ortak bir komut başlangıç sistemi geliştirmiş ve diğer arama sorgularında etki oranı en aza indirilmiştir. 

* Rastgelelik Komut Sistemi, henüz deneme ve gelişim aşamasında olup, sürekli yeni komutlar eklenerek işlevselliği artırılmaktadır. Bu komut sistemi üzerinden yapay zeka çalışmalarımızı da bir kademe ileriye götürmeyi amaçlamaktayız. 

Kendi alt yapımız ve ekibimiz ile geliştirdiğimiz Rastgelelik API ve WB sistemi üzerinden işlevi yürütülmektedir. 

Bazı Arama Komutlar (!)

 • !deneme = Deneme amaçlıdır. Komut sistemini tanıtır. 
Diğer komutlar yakında güncellenerek belirtilecektir. 

++ Ek karakterler kullanılacak mı? [Şuan düşünmüyoruz.]

https://www.infosniper.net/ip2country.php?lang=1IP: "3.219.167.194" - /US ile arama yapıyorsunuz.