Estetik Nedir?

"Estetik, zamanın en çok karşılaşılan sözcüklerinden biri olmuş durumda."
Estetik Nedir? Estetik, zamanın en çok karşılaşılan sözcüklerinden biri olmuş durumda. Anlam olarak sanatsal yaratıcılığın ve gerek sanatta, gerek yaşamda güzel ve de güzellik diye tabir edilen kavramın bilimidir. Dahası güzelliği araştıran, güzel çözümler sunan bilim dalıdır. Estetik bilimi 19. Yüzyıldan itibaren günümüze uzanarak gelişim göstermiş olsa da estetik sanatı çok daha öncesi çağlara kadar uzanır. Bir eserde, güzelleştirme ve hoş görünüm oluşturma işlevidir.

Estetik sözcüğünün açıklaması, tanımı ve bu işlevin anlatılması ilgi ve bilim türlerine göre değişiklik gösterecektir. Felsefede farklı, sanatta farklı, kozmetik ve modada farklı tabirlerle anlatılacaktır. Çünkü estetik kavramı her meslek zümresine farklı hitap eder ve her kişi için farklı anlam ifade eder. Dolayısıyla bir ressam için estetik görsel büyülükten ibaret, boya sanatının konuşturulması iken, bir mimar için de göze hoş görünen kolon ve yapıtlardır. Bir edebiyatçı için sözcüklerin yazımından ziyade kullanımı ve eşsiz nitelikteki anlam vurgusudur. Bu nedenle estetik her daim her kişiye ayrı hitap edecektir. Ama temelde bütün aleme tek bir olguda hitabeti olacak ve bu da güzellik kavramı olarak yansıtılacaktır. Bir felsefe uzmanının gözünde ahlaki değerler, fikir berraklığı estetik unsurları oluşturur. 

Estetik sözcüğü ve bilimi, edebiyat ve sanatta iç içedir. Edebiyat güzelleştirme, estetik düzeltme işlevini barındırmaktadır. Günümüzde organ düzeltimi için kullanılsa da aslında tüm yaşamda önemli yer tutar. Göze hitap eden her güzel şey, estetik unsur barındırmaktadır. Köken olarak Fransızca olup, İngilizce ve Almanca dillerine geçmiştir. 
Birçok insanın zihninde yanıt bekleyen “Estetik Nedir?” sorusuna cevap verilecek olursa güzellik değil, “güzelleştirme” demek denilebilir. İnsanın güzelleştirilmesi, estetik sanatın icra edilmesi de modern dünyada ciddi popülerlik kazanmıştır. Yeni nesil kültür kitlesi ve post-modern dünyanın ise en önemli sanat ve bilim dalı olacağı net biçimde görülebilmektedir. Ciddi uzmanlık, doktorluk ve özveri gerektiren bu bilim, uzman doktorlarca uygulanmakta ve kişilerde harikalar meydana getirebilmektedir. Göz, cilt, saç vb. birçok biyolojik dokunuşla güzelleşmek mümkündür. Güzelleşmekle birlikte kişiye sağlık ve direnç kazandırması büyük önem arz eder. Estetik cerrahide önemli olan bir diğer unsur sağlık ve sıhhatin olumlu etkilenmesidir. Saç ekimiyle derinin zarar görmemesi, saçların sağlıklı ekilmesi ve akabinde büyüyor olup, doğal dengeye uyum sağlaması büyük önem arz eder. Dolayısıyla estetikte güzelleştirme sanatının sağlıklı yapılması ve insan sağlığına zarar vermemesi gerekmektedir. Aksi durumda şişen dudaklar, kızaran cilt, yanan saç derisi, kabarık saçlar, yapmacık duran burun ve takma gibi görünen kulaklar ortaya çıkabilir. Bu yüzden “İşi ehline bırak.” sözüne tabi olarak uzman kişilere estetik yaptırılmalıdır. 
Estetik Nedir?, #estetik, #estetik sözcüğü, Estetik Nedir?, estetik nedir, estetik hakkında, estetik,, #Estetik Nedir?,
Okunma: 257 - Beğeni:1 |
17.10.2018 | Takip: 85-7//1539786466 = http://rastgelelik.com/estetik-nedir
Görüşler: 0
avatar
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları