En Çok Tercih Edilen 10 Üniversite Bölümü

"Bütün üniversite tercihi yapan öğrenciler, meslek seçiminin hayat seçimi olduğu kanaatiyle tercih yaptığı biliniyor."
En Çok Tercih Edilen 10 Üniversite Bölümü

2018 yılı ortalaması dikkate alınarak hazırlanan istatistik raporlara göre Türkiye genelinde en çok tercih edilen 10 üniversite bölümünü listeledik. Tercih yapan öğrencilerin büyük çoğunluğu seçimlerini yaparken;

 • Meslek hayatındaki zorluklara,
 • Kazanacakları statü ve paraya,
 • İşin garantisine dikkat ettiği sağlanmıştır.


Bütün üniversite tercihi yapan öğrenciler, meslek seçiminin hayat seçimi olduğu kanaatiyle tercih yaptığı biliniyor. 2018 yılında en çok tercih edilen dört yıllık lisans ve iki yıllık önlisans bölümlerinden özel liste oluşturuldu.

En Çok Aranan ve Tercih Edilen 4 Yıllık Lisans Bölümleri

 1. Hukuk Bölümü
 2. Tıp Bölümü
 3. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
 4. Mimarlık
 5. İnşaat Mühendisliği
 6. Psikoloji
 7. Hemşirelik
 8. Bilgisayar Mühendisliği
 9. Diş Hekimliği
 10. Sınıf Öğretmenliği

+ Bonus: Makine Mühendisliği

En Çok Aranan ve Tercih Edilen 2 Yıllık Önlisans Bölümleri

 1. İlk ve Acil Yardım
 2. Anestezi
 3. Adalet
 4. Çocuk Gelişimi
 5. Ağız ve Diş Sağlığı
 6. Ameliyathane Hizmetleri
 7. Tıbbi Dokümentasyon ve Sekreterlik
 8. Fizyoterapi
 9. Bilgisayar Programcılığı
 10. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

+ Bonus: Aşçılık

Lisans ve Önlisans programlarında en çok tercih edilen bölümlere bakıldığında sağlık sektörü önlisans bölümlerinde yoğun tercih edilirken, lisans bölümlerinde ise yine sağlık, eğitim, mühendislik ve hukuk bölümleri görülmektedir. Yoğun olarak öğrencilerimiz sağlık sektörüne yönelim göstermektedir. Toplumsal statü, bilgililik ve alınan maaşlar bu sektörün en yaygın tercih nedenleri arasında. Ayrıca iş garantisinin olması, devlet sektöründe görev yapılabilmesi büyük tercih nedenleri arasındadır.


üniversite bölümleri, en çok tercih edilen üniversite böl, en çok aranan üniversite bölümleri, tıb bölümü, bilgisayar programcılığı, bölümler, hukuk bölümü, üniversite, bölümler, tercih edilen bölümler, psikoloji, mimarlık bölümü, makine mühendisliği, aşçılık bölümü,, #En Çok Tercih Edilen 10 Üniversite Bölümü,

En Çok Aranan-Tercih Edilen Bütün Bölümlerin Listesi (pdf)


Veri Dosyası
Okunma: 46 - Beğeni:1 |
19.02.2019 | Takip: 103-8//1550529249 = http://rastgelelik.com/encok-aranan-universite-bolumleri
Görüşler: 0
avatar
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları