"جميل کوران (Cem’u’l-Kur’ân) [Kuran'ın Toplanması]" ile ilgili sonuçlar sunuldu. Aranma: 37 - %5/1143 Web'te Ara
Cem’u’l-Kur’ân, Kur'an'ın toplanıp mushaf haline getirilmesi demektir.
Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetleri Hz. Peygamber efendimiz'e (sav) indiğinde ince ve yassı taşlarla birlikte kaburga kemiklerine ve derilere, bazı kağıt parçalarına, hurma dallarına vb.  materyallere yazılmış ve o halde tutulmuştu. Ayet-i Kerimeler inmeye devam ettiği için ise Hz. Peygamber Resul-i Ekrem (sav) döneminde ise Kutsal Kur'an-ı Kerim, mushaf haline getirilmemiştir. 

Hz. Peygamber (sav)'in hakka yürüyüşü (vefatı) akabinde, yaklaşık altı ay sonra Yemâme savaşında birçok hafız şehit düştü. Bunun üzerine Hz. Ömer (ra.)'in teşvikleriyle, Halife Hz. Ebu Bekir (ra), Kur'an-ı Kerim'i mushaf haline getirmeyi kararlaştırdı. Bunun için ise Peygamberin Kur’ân-ı Kerim'i Cebrail (as)'a son defa okuyuşunda hazır bulunan, vahiy kâtibi ve hafız niteliği bulunan Zeyd ibn Sabit'i görevlendirdi. Zeyd ibn Sabit, titizce  Kur’ân-ı Kerim'i mushaf haline getirdi ve halife Ebu Bekir (ra)'e teslim etti. 

Hz. Osman (ra) döneminde ise yine Zeyd ibn Sabit'in başkanlığında  Abdullah ibn Zübeyr, Sâid ibn As, ve Abdurrahman ibn Hâris’den oluşan bir komisyon kuruldu ve bu komisyon aracılığıyla Kur'an mushafları çoğaltıldı. Yeryüzündeki bütün mushaflar ilk mushaf ile aynıdır ve hiç bir şekilde değişime uğramamıştır. 

Misal/Deyiş: Hz. Ömer (ra)'in teşviki ile Hz. Ebü Bekir (ra), Kur'an'ın toplanması ve mushaf haline getirilmesi görevini vahiy kâtibi ve hafız niteliği bulunan Zeyd ibn Sabit'e verdi.

OSMANLICA <> Türkiye Türkçesi
جميل کوران (Cem’u’l-Kur’ân) [Kuran'ın Toplanması] <> Kur’ân’ın toplanması
İngilizce Sözlükİngilizce
The gathering of the Qur'an
Almanca SözcükAlmanca
Die Versammlung des Korans
Osmanlıca SözcükOsmanlı Türkçesi
جميل کوران
Öz Türkçe SözcükÖz Türkçe Karşılık
Kuran'ın toplanması
ᒍ Ḷ⟓৬ - Bakiyye Yapay Dilᒍ Ḷ⟓৬ (Bakiyye Dili)
ᒍ ØᎧરƝ..↾ ƆરᒍG〟(El Quran-iderleğen)

Yapay Dillerde Karşılıklar
La kunveno de Korano (Esperanto)
Doğal Dillerde Karşılıklar
جمع القرآن (Arapça),

Kur'an-ı Kerim Terimleri


Toplam Çeviri: 0
avatar

İngilizcesi "The gathering of the Qur'an", Türkçesi "جميل کوران (Cem’u’l-Kur’ân) [Kuran'ın Toplanması]" olan bu sözcük sayfasına Google'a "Rastgelelik جميل کوران (Cem’u’l-Kur’ân) [Kuran'ın Toplanması]" yazıp aratarak da ulaşabilirsiniz.

جميل کوران (Cem’u’l-Kur’ân) [Kuran'ın Toplanması] Google'da ara

Benzer Sözcükler

جميل کوران (Cem’u’l-Kur’ân) - Kur’ân’ın toplanması,kuran, #Qoran,- C -
ᒍ ØᎧરƝ..↾ ƆરᒍG〟(El Quran-iderleğen), Kuran'ın toplanması, Die Versammlung des Korans, The gathering of the Qur'an, La kunveno de Korano (Esperanto)
Kur'an-ı Kerim Terimleri