Rastgelelik Blog

Rastgelelik Blog, Arama motorları başta olmak üzere SEO - SEM, site ve içerik hazırlama konularında birtakım içerik ve bilgilerin paylaşıldığı, Rastgelelik Arama Motorumuza dair duyuru, bilgi ve haberlerin yer aldığı blog platformudur.

Rastgelelik Viki Artık Hazır!

Rastgelelik Viki Artık Hazır!
Daha özgür, daha dar kapsamda geniş bilgi üretimini desteklemek için bir adım daha attık.
Diğer viki ağlarının birtakım yaptırım ve kısıtlamalarını delmek, Türkçe kaynak sayısını artırmak, özgün ve daha özgür bilgi üretimini desteklemek için başlattığımız Viki projemiz artık yayına girmiştir. Rastgelelik Viki, "Diğer vikilerden daha özgür!" sloganıyla dünyanın en popüler Viki ağı olan Wikipedia arayüzüne benzer nitelikte ve işlevde tasarlanmış, geliştirilmiştir. 

Neden Viki?

Çünkü bilginin ansiklopedik biçimde tek kalemden değil, birçok kanal ve kaynaktan geliştirilerek üretilmesini, yeni bilgi mercilerinin ortaya çıkmasını diliyoruz. 

Neden Wikipedia Arayüzü ve Sistemine Yakın?

Çünkü ülkemizde ve dünyada en popüler Viki ağı Wikipedia ve kullanıcılarımızın bu ağa aşina olmasından dolayı benzerliği tercih ettik. Yeni ve farklı bir arayüz, kullanımı zorlaştırabilirdi. Daha kullanılabilir, diğer viki geliştiricilerine benzer nitelikler sağlaması amacıyla sistem ve arayüzü olabildiğine yakın biçimde hazırladık. 
NOT: Sistem, alt yapı ve temel anlayışımız Wikipedia ve benzeri sistemlerden farklıdır. Bu yüzden birebir aynı özellik ve komutlar Rastgelelik Viki'de kullanılamaz. Klasik MediaWiki komutlarını değil,  tüm web camiasında yaygın kullanılan HTML ve bbCode komutlarını tercih ettik. 

Rastgelelik Wiki Temel Özellikleri

 1. Tamamen kendi alt yapımızda kendimiz hazırladık, hiç bir Wiki CMS, Script veya Wiki sistemi kullanmadık. 
 2. CC - Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslandı. 
 3. Hazır şablon ve formüller geliştirildi ve diğer kullanıcıların da Viki şablonları geliştirmesi mümkündür. 
 4. Herkesin özgürce madde oluşturulabilir. Diğer vikilerden farklı olarak "Katkı" eklenmesi mümkündür. 
 5. Tek panelde değil, tek sayfa içerisinde ayrıştırılmış birkaç ayrı panellerden veri girişi yapılır. Bu sayede her işlem ve alana ayrı bir kodlama, formül vb. gerektirmez. 
 6. Genel kapsamda değil, daha dar ve odaklı konu kapsamında bilgi üretilmesi, Türkçe kaynak sayısının artırılması amaçlanmıştır. 
 7. URL, başlık, içerik, tasarım vb. birçok özellik, anlatım ve yazım tarzı maddeyi oluşturan yazar ve geliştirici iradesine bırakılmıştır. Belli bir taslak, kural veya standart oluşturulmamıştır. Konuya uygun biçimde farklı tarzda maddelerin oluşturulmasına imkan verilmiştir. 
 8. Rastgele madde okuma özelliği bulunur. 
 9. Trend, son eklenen, en çok okunan ve katkı alan maddelerin listelenmesi mümkündür.
 10. Kavram odaklı arama işlevi mevcuttur. 
 11. Bildirim ve dile göre arama filtreleme özelliği vardır. 
 12. Maddeye dair olabildiğince ek ve detaylı bilgi okuyucu ve geliştiriciye sunulmaktadır.
 13. RSS ve kalıcı-paylaşılabilir bağlantı alma özelliği eklenmiştir.
 14. Kullanıcı ve konuklar için bbCode sistemi, geliştirici ve uzmanlar için sanal düzenleyici oluşturulmuştur. Bağlantı verme, resim ve video ekleme özelliği mevcuttur. Yazı ve paragraflar için özgür düzenleme ve ek seçenekler bulunur. Ayrıca HTML, JS ve CSS dil desteği sunulmaktadır. Bu sayede çeşitli tasarım ve formüllerle maddelerin daha işlevselleştirilmesi, zenginleştirilmesi mümkündür. 
>>> Devamı <<<


Sonrasında gelsin desk, çeviri ve dahası... DEVAMI»


Okunma: 1512 | 09.12.2017 | Yorum: (0)


Ücretsiz kişi, kurum, marka veya ürüne özgü desk. Sen de kendi DESK'ini oluştur. DEVAMI»


Okunma: 1149 | 03.12.2017 | Yorum: (0)

« 1 2 ... 8 9 10

https://www.infosniper.net/ip2country.php?lang=1IP: "3.238.186.43" - /US ile arama yapıyorsunuz.