10 +1 Muhteşem Javascript Kütüphanesi (Frameworks)

"En verimli, en işlevli ve Javascript Kütüphaneleri"

Evvela "Framework" / "Kütüphane" nedir ve maksat neyi ifade eder, onu açıklayalım. 

Framework, yazılım geliştiricilerin kullandığı önceden hazırlanmış kütüphanelerin bulunduğu ve bunlara yenilerini ekleyebileceği yapıların adıdır. Gelişmiş Frameworklerde form kontrolü, veri tabanı bağlantısı, kullanıcı giriş çıkış, mail atma, tema motoru gibi kütüphaneler mevcuttur.

Frameworkler ayrıca MVC (Model, View, Controller) gibi bölümlerden oluşarak projenizin daha okunabilir düzenlenebilir olmasını sağlamaktadır.

Yapılan projelerin çoğunda aradan belirli bir zaman geçtikten sonra düzenlemek zorlaşır. Hem kodların artması hem de yazılan kodun unutulması revize sürecini uzatmakta. Bu yapılar Modelde veritabanı işlemlerini, Controllerda genel mekaniği, Viewda ise görünüm kodu içerdiği için müdahale edilmesi gereken yer tam olarak bulunabilmektedir. Aşağıda Laravel için örnek MVC yapısını görebilirsiniz.
Framework - Kütüphane; Bilgisayar programlamada yazılım iskeleti, yazılım çerçevesi ya da yazılım çatısı, standart fonksiyonların hazır olarak sunulduğu ancak programcı tarafından bu fonksiyonlardan arzu edilen kısımların ek kodlarla istenildiği şekilde güncellenebildiği sistemlerdir. 

10 +1 Muhteşem Javascript Kütüphanesi (Frameworks)
10 +1 Muhteşem Javascript Kütüphanesi (Frameworks)
En verimli, en işlevli ve Javascript Kütüphaneleri
- Listen English Part - | - Hören Sie Deutsche Teilen -

Şu an JS kütüphanelerinin sayısı yüzlercedir ve tam olarak hangilerine odaklanacağımızı belirlemek bizim için çok güç. Bunların bir kısmı yeni projeler adına kullanılıyor bir kısmı artık sonlandırıldı ama kalanları büyük bir hızla büyümektedir ve bazısı da tüm dünyada artık geniş çaplı kullanıma kavuşmuş durumdadır. Bazı geliştiriciler jQuery ve React gibi ünlü kütüphaneleri bilirler fakat bu yazımızda daha az bilinen ama sürekli gelişmekte olan js kütüphanelerini sizlere tanıtacağız.
1) D3.JS

 

Büyük veriler gitgide büyüyen bir endüstridir ve veri görselleştirme de aynı şekilde önemli bir konuma gelmiştir. Günümüzde çok fazla sayıda grafikleştirme ve haritalama kütüphaneleri mevcuttur ama çok azı D3.js kadar dikkat çekicidir. Bu kütüphane SVG ve canvas elementleri ile çalışır. İnternet üzerinden grafikler, çizelgeler ve dinamik görselleştirmeler vermektedir. Kullanımı tamamen ücretsizdir ve js üzerindeki en güçlü görselleştirme araçlarından biridir. Eğer tarayıcınızda, veri oluşturmak için modern yollar arıyorsanız bu kütüphaneye göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

 

2) NODE. JS

Web Site Tasarımı

 

Tasarımcılar Node hakkında devs yapılarının sorunlu olduğunu muhtemelen duymaktan bıkmıştır. Âmâ bu sürekli büyüme içindeki bir js kütüphanesidir ve dev ortamlarından çok daha fazlasını sunmaktadır. NPM ile tüm yerel paket programlarınızı tüm projeleriniz adına komut satırından yönetebilirsiniz. Bu da Node’yi Gulp gibi diğer araçlarla birlikte çalışabilen tam bir gelişim aracı haline getirir. Eğer hala Node’yi denemediyseniz neler kaçırdığınıza şaşırabilirsiniz.

 

3) RIOT. JS

web sitesi tasarımı

Sanal DOM vermesi ve özel elementler React kütüphanesini bir miktar etkiledi. Bu durumda hızlıca güçlü bir dijital ara yüz kütüphanesi arayan profesyonellerin tercihi olmaya başladı. Fakat Riot. js React’ a güzel bir alternatif olduğu için bir çekişme başlattı. Riot yapısıyla sanal DOM’a hala ulaşabilirsiniz ve basit söz dizilimleriyle kontrol etmek artık daha basit. Fakat bu kütüphane çok büyük ve güçlü değil. Dolayısıyla geniş bir iletişim çok mümkün değil. Yine de iyi bir alternatif.

 

 

4) CREATE. JS

Create Java Script

İnternet animasyonlarından dijital medyaya her şeyde CreateJS ile çalışabilirsiniz. Bu tek bir kütüphane değil ve farklı amaçlarla oluşturulan kütüphanelerin bir birleşimidir. Bu set içindeki her kütüphane her tarayıcı için modern özellikler sunmaktadır.

 

5) KEYSTONE. JS

KEYSTONE Java Script

Keystone kullanımıyla NODE/Express ve MongoDB tarafından güçlendirilmiş internet uygulamalarını arka planda kurabilirsiniz. Tamamen ücretsiz ama hala yeni bir kütüphanedir.

6) VUE. JS

VUE. JS

Eğer ön uç yapılarıyla ilgileniyorsanız Vue. js bu konuda popular ve gitgide dikkat çeken bir seçim olur özellikle de 2,0 sürümüyle. Ön uç yapıları savaşlarında bu kütüphane tamamen değerli bir yerdedir ve önümüzdeki bir kaç yılda nasıl gelişeceğini dikkatli takip etmelisiniz.

7) METEOR

METEOR JavaScript

 

Her hangi bir platform Meteor yapısına entegre ederseniz inanılmaz sonuçlar alabilirsiniz. Bu kütüphane açık kaynaklı bir projedir ve geliştiricilere js ile güçlendirilmiş uygulamalar inşa etme konusunda bu uygulamaların türüne bakmaksızın yardım eder. Telescope gibi sosyal haber yapıları da Meteor üzerinden inşa edilebilir. Meteor çok fazla özelliğe sahip olsa da öğrenmesi biraz zordur fakat yetenekli geliştiriciler bunu kullanarak ne isterlerse kurabilirler.

 

8) CHART. JS

CHART. JS

 

Chart. js ile bar grafikleri, çizgisel grafikler ve bunlar gibi pek çok farklı özelliği js ve canvas API kullanarak inşa edebilirsiniz. Bu kütüphane veri grafikleri için en basit kütüphanelerden biridir ve animasyonlar için tasarım özelliklerine de sahiptir. Bu kütüphane kullanım kolaylığı, kolay yüklenmesi ve mükemmel dokümanları nedeniyle kesinlikle ilk sıralarda tercih edilmelidir.

 

9) WEBVR

WEBVR

 

Sanal gerçeklik gitgide dünyanın yeni odak noktası olmaya yaklaşıyor ve heyecanlı geliştiriciler de VR projeleriyle ciddi şekilde ilgileniyorlar. Bu yüzden size WebVR kütüphanesini sunuyoruz. VR için tarayıcınızda, yeni bir Js API yapısı oluşturun. Bu kütüphane aslında hala geliştirme aşamasındadır. Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz resmi sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

 

10) THREE. JS

10-threejs-3d-graphics-webgl

 

Üç boyutlu animasyonların 1980 den bugüne nasıl da büyüdüğünü görmek insanı şaşırtıyor.3D animasyonlu filmlere aslında aşinayız ama internet animasyonları bu konuda yeni bir atılımdır. Three. js sayesinde internette 3d uygulamalar için yol alma şansına sahibiz.

 

+1) OMNISCIENT. JS

OMNISCIENT. JS

Javascript’le fonksiyonel programlama aslında o kadar da yeni değildir. Fakat internet dünyasında programlama için öyledir. Omniscient. js ücretsiz, açık kaynaklı bir kütüphanedir. Tüm ön ve arka bileşenlerin aşağıdan yukarıya verilme işleminin görüntülenmesinden sorumludur. Pürüzsüz bir geliştirme işlemi isteyen tüm tecrübeli geliştiricilere bu kütüphaneyi tavsiye ederiz. Yeni başlayanlar için biraz karmaşıktır.
Ayrıca; RACTIVE. JS kütüphanesi de mevcuttur. 


- Rastgele İçerik -


Görüşler: 0
avatar
Konuyla ilgili Bingle: 10 +1 Muhteşem Javascript Kütüphanesi (Frameworks)
Detaylı incelemek için tıklayın.
Google | Biliver | Vuhuv | DuckDuck | Bul | Swisscows | Turtc | YandexCe
Hören: DEUTSCH | Listen: ENGLISH
Eklenti: Görsel 1
Misafir Blog bölümünde yer alan 10 +1 Muhteşem Javascript Kütüphanesi (Frameworks), 07.12.2018 tarihinde yazılmış olup; 170 kez okunmuş ve 0-0 kez beğenilmiştir.

İlgili bloga ait RSS adresi: "http://www.rastgelelik.com/blog/rss/"
Sayfa adresi: "http://rastgelelik.com/blog/2018-12-07-99"

"10 +1 Muhteşem Javascript Kütüphanesi (Frameworks)" Blogunun 0 adet özel görüşü bulunmaktadır. JQuery, JavaScript, javascript kütüphaneleri; gibi birçok benzer konuyu bünyesinde barındıran "10 +1 Muhteşem Javascript Kütüphanesi (Frameworks)" isimli blog yazısı hakkında herhangi bir yabancı dilde özet bulunmamaktadır. 


07.12.2018 | Takip: 99-2//1544130767 = http://rastgelelik.com/blog/2018-12-07-99
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklinize Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları