Türk Girişimlerinde Hüsran

"2005'ten 2008'e gelen ama 2011'le yok olan emekler..."
Türk Girişimlerinde Hüsran
2005 - 2008 yıllarında ciddi bir atılımla başlayan ve 2009 - 2011 yıllarına kadar süregel yegane girişimlerin hemen hemen hepsinin hüsranla sessiz ve sedasız yok oluşunu gözlemleyebilmek ve bunları şuanda dile getirmek ne kadar da acı verici bir gerçek. Türk işletim sistemi projelerinden, yerli arama motoru projelerine, dev çeviri platformlarından daha birçok girişime kadar 2005 ila 2008 yıllarında ciddi bir atılım gösterilmiş. Süreç ise 2011 yıllına kadar zoraki sürmüş. Günümüze ulaşabilen ise çok az giriş bulunuyor. Bunların büyük bir kısmı ise 2010 sonrası hayata geçirilmiş 4 - 5 yıllık henüz geliştirilememiş projeler. 

Forum ve blog sitelerinden haber sitelerine kadar geniş bir gözlem yapıldığında gerçekten bu tarihlerde birçok yatırım ve çalışma yapılmış. Ancak bu çalışmaların hiç biri de günümüze ulaşamamış denilebilir. Çünkü bir veya birkaçı ulaşabilmiş ama çok değişerek, özelliğini kaybetmiş. Yerli linux projesi Pardus 2011'de son bulup, Debian altyapısı ve farklı ekibiyle değişkenlik göstermiştir. Kendine özgü o şirin Pisi paketleri yok olmuştur. 
Türk arama motoru olarak bilinen Ara.com.tr ise sessizce ortadan kaybolmuş. 10 Yıldır geliyoo tabiriyle basında büyük yer alan arama motorumuz ise ne yazık ki, aniden kaybolmuş durumda. Ceoshare isimli yegane tek tıkla program indirebilen arama motoru projesi ise yine benzer durumda hüsranla sonuçlanmış ve kapatılmış.
2008 - 2010 veya daha öncesi 2005'li yıllara ait forum-blog yazışmalarında gerçekten güzel projeleri görebilmek mümkün. Fakat hiç bir günümüze ulaştırılamamış. 


Zaman akıp giderken, bu çalışmalara harcanan vakit, kodlama ve emek ise yine benzer şekilde yok oluyor ve çöpe gidiyor. Tümünün bağışlanabileceği bir platform olması, ilerleyen dönemlerde bu projelerin yeniden canlandırılabilmesi adına büyük önem taşıyor. 2015 - 2017 yıllarında bir sitenin gelişimi için arama yapıldığında hazır birçok kod, 2005 - 2008 yıllarındaki terkedilmiş Türk sitelerinde bulunduğu aşikardır. 

Ara.com.tr gibi bir arama motoru sitesi kapanıp gitti. Peki ya alt yapı ve kodları? Bunların paylaşılıyor olması, projenin devamı açısından büyük önem arz ederdi. Neden tüm bu ve benzeri projeler 2008'li yıllarda genelde atılım göstermiş ve 2011'lerden sonra yavaşlamış ve günümüzde önemini yitirmiş? 

Google varken Türk Arama Motoruna gerek var mı?
Bu soru günümüzde birçok kez soruluyor. Evet, aslında gerçekten de gerek YOK. Çünkü Google birçok alanda ihtiyacımızı fazlası ile karşılıyor. Ancak yerli arama motorunun gelişimi biraz duygusal bağ gibi görünse de yerli yatırım açısından büyük önem arz ediyor. Verginin yurtiçinde kalması, gençlerimizin kolayca kendilerini geliştirebilmesi açısından önemli. 

Yalnızca arama motoru olarak düşünmemek ve blog-forum veya bir web sitesi olarak konuya bakmak gerekiyor. Kullanılan tüm altyapılar yabancı menşeili. Birkaç web sitesi var ki yerli yatırım ve gerçekten başarılı. Hepsiburada, Filmizle, Mynet gibi platformlar gurur kaynağımız. Ama böyle projelere kendi devlerimizi de sunmamız gerekiyor. Arama motoru gelişimini yapan birçok topluluk veya kişi var. Biliver, Vuhuv, Turtc, Geliyoo, Çokya gibi birsürü proje bulunuyor. Ama birçoğu ümidini kesmiş ve yakında kapanmayı göze almış durumda. Tümünün birleşimiyle dev bir arama motoruna imza atılabilir. Google'a rakip olmak için değil. Türkiye'ye daha iyi sonuçlar verebilmesi için. Google'dan farklı çözümlerle hizmet verebilmeli. Google çeviriye karşın, Osmanlıca ve Türk lehçelerinde çeviri hizmeti sunmak farkındalığın ilk adımı olur. Haritalarda arama yaparken mekan aramaya odaklı sonuç gösterimi yegane bir buluş olacaktır. Görsel sonuçlarda görsellerin etkileşimi artırılabilir. Görselin indirilebilmesi hususunda birçok formatta seçenek sunulması ilk adım sayılacaktır. 

Ayrıca sonuçlardaki bilgi altyapısını Vikipedia'dan ziyade Türk sitelerinden çekmek de önem arz ediyor. Vikipedia demişken, tarafımızdan yapılmış bir yerli viki platformu dahi önemlidir. Bir zamanlar Pardus Wiki vardı ki, gerçekten viki deneyimini ve gelişimini gençlere sunan en iyi platformu. Türkiyenin en büyük viki platformu idi. Peki ya şimdi? Kapatıldı ve şuan o kadar sayfa, bilgi heba edildi. 

Bizler de bu projelerin gelişimine olabildiğinde katkı sağlamak ve yaşatılmasını sağlamak amacındayız. Bencillikten ziyade hizmeti benimsiyoruz. Gerektiğinde en iyi sonuçlar için diğer birçok platform ve arama motoru altyapısından da faydalanılabilir. 

geliyor, türk girişimleri, ceoshare, ara.com.tr, girişimler, türk projeleri, emekler, türk arama motoru, pardus viki, , #Türk Girişimlerinde Hüsran,
Okunma: 908 - Beğeni:1 |
22.01.2018 | Takip: 60-7//1516579567 = http://rastgelelik.com/blog/2018-01-22-60
Görüşler: 1

avatar
0 03:09, 22.01.2018

CEOSHARE isimli arama motoru 250 bin programlık veritabanı hedefine ulaşmış. Peki ya sonra? Yeterli desteğin olmamasından ötürü kapatılmış. 250 bin programlık veritabanı emeği ise zaiyat ve çöp!

avatar
Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları