"Analytic" ile ilgili sonuçlar sunuldu. Aranma: 64 - %5/1120 Web'te Ara
Çözümsel anlamına gelmektedir. "Google Analytic" uygulaması gündemsel yaygınlık kazanmış sözcüklerdendir. Web site, mobil uygulama, reklam vb. çalışmaların çözümsel olarak izlenmesine olanak sağlayan hizmeti ifade eder. Sıfat niteliği taşır.
Dil bilim ve edebi kaynaklarda yaygın ve kabul gören kullanım şekli, "analytical" biçimidir. Türkçe ve diğer birçok dilde karşılığı olmasına karşın İnternet - Web teknolojilerinde "Analytic" şekliyle kullanılmak suretiyle benzer biçimlerde kullanım kazanmıştır. Türkçe, Azerice, Kırgızca ve Kazakça gibi Türk dillerde karşılığı Arapça kökenli "Tahlil" olmasına karşın bilişim sektöründe "Analitik" biçimi kullanılır.
 

Misal/Deyiş: Google Analitik, web site ve reklam takibi için en faydalı araçlara sahip çözümsel izleme uygulamasıdır.

İNGİLİZCE <> Türkiye Türkçesi
Analytic <> Analitik
İngilizce Sözlükİngilizce
analytical
Almanca SözcükAlmanca
analytisch
Öz Türkçe SözcükÖz Türkçe Karşılık
Çözümsel, tahlili, çözümlemeli, izleme, araştırma,

Yapay Dillerde Karşılıklar
analizaj (Esperanto),
Türkî Dillerde Karşılıklar
analitik (Azerice), analitik (Modern Türkçe), tahliliy (Özbekçe), аналитикалык (Kırgızca), Аналитикалық (Kazakça),

Analytic
Analytics, çeşitli verilerin manalı kalıpların bulgusu, yorumlanması, çözümlenmesi ve iletişimidir. Ayrıca etkili karar verme hususunda veri desenlerinin uygulanabilirliği açısından önemlidir. Velhasılıkelam analitik veriler ile kurum, kuruluş ve oluşum içi etkin karar alma arasındaki bağ ve iletişim dokusu olarak "Analitik" sözcüğü anlaşılabilir. Türk dilinde "araştırmak" anlamına da gelmektedir. 

Kökeni

"analytic" kelimesinin kökeni Yunancadır; analytike tekhne = çözmeye yarayan sanat. Aristoteles'te biçimsel mantık ile eşanlamlı sözcüklerdendir. 

DİĞER TERİMLER


Toplam Çeviri: 0
avatar

İngilizcesi "analytical", Türkçesi "Analytic" olan bu sözcük sayfasına Google'a "Rastgelelik Analytic" yazıp aratarak da ulaşabilirsiniz.

Analytic Google'da ara

Benzer Sözcükler

Analytic Sözcük Kökeni,Analytic , #Analytic, #çözüm, araştırma,- A -
Çözümsel, tahlili, çözümlemeli, izleme, araştırma,, analytisch, analytical, analizaj (Esperanto),
DİĞER TERİMLER