29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

"29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz."

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!
Takvimler 28 Ekim 1923'ü gösteriyordu. Gazi Önder Mustafa Kemal ATATÜRK; "Yarın Cumhuriyeti İlan Edeceğiz." diyordu. 29 Ekim 1923 günü, Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni devlet rejimini, yönetim sistemini açıklıyor ve kutlu Cumhuriyeti ilan ediyordu. Rastgelelik platformu olarak bu şanlı günü en içten dileklerimizle kutluyoruz. 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!
29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.
- Listen English Part - | - Hören Sie Deutsche Teilen -

29 Ekim Nedir?

29 Ekim, cumhuriyet Bayramıdır. Cumhuriyet Bayramı, (TBMM) Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kutlanan Millî bayramlardandır. Cumhuriyet Bayramı kutlanan ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim bütün gün (tam gün) olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 

Cumhuriyet Nedir?

Ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi demektir. 

Cumhuriyet Bayramının Ortaya Çıkışı

Günümüz Türkiye'si, Cumhuriyete Kurtuluş Mücadelesinin ardından kavuştu. Tarihin ilk başlarında Osmanlı İmparatorluğu devrinde tüm yetki padişaha ait olmakta ama Türk ulusu onu bir önder,  ulusun temsilcisi görmekteydi. Son zamanlarda ise devrin ve şartların değişmesi, padişahların mevcut haklarını farklı alan ve şartlar dahilinde ihtiva etme durumu gündeme oturmuştu. Artık monarşiye dönük bir padişahlık var gibiydi. Osmanlı Devleti, I. Dünya Harbinde yenik düştü, dahası ittifakçılarının yenilmesinden dolayı yenik sayıldı. Akabinde ise düşman güçleri tüm yurdu işgale başladı. Bu doğrultuda ise Türk ulusunun önderlerinden Mustafa Kemal, "Ya İstiklal, Ya Ölüm" parolasıyla mücadeleye girişti. 23 Nisan 1920'de TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi)'i açıp, meclis başkanlığına seçildi.
Türk ordusu, İnönü savaşlarını, Sakarya Meydan Muharebesiyle Başkomutanlık Meydan Harbi'ni kazandı. Yunanlar ve I. Dünya Savaşı'nda harp ettiğimiz ulus ve devletlerle 24 Temmuz 1923'te Lozan antlaşması imzalandı. Bununla beraber Türkiye, bağımsızlığını kabul ettiler. Dünya devletlerince bağımsızlığı kabul gören Türkiye, akabinde 29 Ekim 1923'te TBMM tarafından ilan edilen Cumhuriyet ile yeni yönetim sistemini betimledi. Devletin adı, Türkiye Cumhuriyeti  oldu ve Atatürk ise, ilk Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Kanunlarla yönetilmeye başlanan Türkiye Cumhuriyeti çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma hedeflerine doğru ilerlemeye koyuldu. 

 

- Rastgele İçerik -


Görüşler: 0
avatar
Konuyla ilgili Bingle: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!
Detaylı incelemek için tıklayın.
Google | Biliver | Vuhuv | DuckDuck | Bul | Swisscows | Turtc | YandexCe
Hören: DEUTSCH | Listen: ENGLISH
Rastgelelik bölümünde yer alan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!, 28.10.2018 tarihinde yazılmış olup; 237 kez okunmuş ve 0-0 kez beğenilmiştir.

İlgili bloga ait RSS adresi: "http://www.rastgelelik.com/blog/rss/"
Sayfa adresi: "http://rastgelelik.com/29-ekim-cumhuriyet-bayrami-kutlu-olsun"

"29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!" Blogunun 0 adet özel görüşü bulunmaktadır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu, Republic, 29 ekim, Cumhuriyet bayramı, cumhuriyeti kutluyoruz, cumhuiyet; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!, cumhuriyet, 29 ekim, bayram, resmi tatil, gibi birçok benzer konuyu bünyesinde barındıran "29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!" isimli blog yazısı hakkında İngilizce - Almanca özet mevcuttur.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

İngilizce [ENGLISH]

Happy Republic Day!

Almanca [DEUTSCH]

Glücklicher Tag der Republik!

28.10.2018 | Takip: 92-1//1540755858 = http://rastgelelik.com/29-ekim-cumhuriyet-bayrami-kutlu-olsun

>> English

English Blog

Happy Republic Day!

>> Deutsch

Deutsche Blog

Glücklicher Tag der Republik!

Rastgelelik Nedir?

Biz, Rastgelelik.com olarak her tür veri, dosya, site, uygulama ve işlemi rastgele sunan, kendi alt yapısında %3 oranında yapay zeka algoritması kullanan platformuz.


Nasıl Çalışırız?

İki farklı mantıkta çalışmaktayız.
1) Rastgele düğmesi vasıtasıyla sizlere her tıklamada rastgele veri sunumu sağlanır.
2) Otomatik belli algoritmaya bağlı olarak rastgele işlem sağlanıp, sizlere rastgele içerik sunumu sağlanır.

Kapsama Alanımız

Temel mantığı rastgele sunum olan sistemimizin kapsama alanı, film ve kitaplar, söz, deyim ve atasözleri, öykü, fıkra ve şiirler, kelime ve çeviriler, oyun, uygulama ve programlar, belge, site, blog, sayfa, kişi ve markalardır. Haberlerden görsel arşivlere, yemek tarifinden, rüya tabirine ve daha tanımlanamayan, bilinmeyen nice verileri barındırmaktadır.

Rastgelelik Nedir?

Bir kuram; öncesi ve sonrası belirsizliğin ve tekrarın olmadığı bir olgu. Eşit şartlarda bir olgunun seçimsiz ve mantık yürütülmeden oluşması, olarak açıklanabilir. >> Devamı <<

Rastgelelik

Matematik, Fizik, Kimya, Bilgisayar ve hatta Doğa Bilimlerinde büyük öneme sahip bir kuramdır. Evvela Rastgelelik veya Rasgelelik Kuramı diye adlandırılan kuramın ne olduğuna ve özelliklerine ilişkin düzinelerce kaynak, kitap ve makale bulmam mümkündür.Rastgelelik Tanımının herkesçe kabul gördüğü bir tanım bulunmuyor. Genellemeye göre karmaşa, tahmin edilemeyen durum olarak belirtilir. Aristo'ya göre mantıksal bir tahmini bulunmayan durumdur. Aristo'nun tanımı karma görünse de örnekleme ile anlaşılması mümkündür. 
Bir merkebin (Eşek) her iki sağ-sol tarafına da eşit mesafede eşit miktarda ve eşit özelliklerde ot bırakılır. Eşek, bu otlar arasında hangisini yiyeceğine karar vermesi, seçiminin olması rastgeledir. Herhangi bir mantık veya gerekçe bulunmaz. Bu seçimin olma durumuna rastgelelik denilir.

Bize Göre Rastgelelik Ne İfade Eder? 

İçerik ve verilerin rastgele gösterildiği platformumuzda bize göre rastgelelik ise yine bir düzen içermektedir. İçerik, bu içerikte düzen ve mantık olmasa bir rastgelelik oluşmaz. Bir nevi merkep gibi seçimsiz ve mantıksızca veri gösterimi sunmayı ilke edindiğimiz için, Rastgelelik kuramı da bize göre Aristo'nun tanımı gibidir.

Rastgelelik.com Nedir?

Söz, atasözü, deyim, kelime, oyun, film, program, dosya, sayfa, kişi, öykü, fıkra ve dahasını rastgele gösterime sunan, ilaveten bünyesinde çeviri ve sözcük hizmeti sağlayan, aynı zamanda kendi arama motorunuzu, kendi RSS sayfanızı, kendi mobil -web uygulama platformunuzu kurmanıza yardımcı olan özel platform sitesidir.

Açığız

Her türlü görüş, şikayet, öneri ve sorularınıza açığız. Bize 7/24 iletimde bulunabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.
Rastgelelik.com -

Rastgelelik Logosu
İçerik Ekle | Dosya Yükle | Site Ekle
Bizi Takip Edin
Giriş Yapın

Aklınıza Takılan Soru mu Var?Uygulamalarımız

Android Mobil UygulamasıAndroid Uygulamaları
Windows Mobil UygulamasıWindows Uygulamaları
Web UygulamasıWeb Uygulamaları